Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczów: kiedyś i dziś. Część 11/16

Jak rozpoczęła się tradycja targów w Skoczowie? Od kiedy zaczęły się one odbywać w czwartki? I skąd pochodzi nazwa ulicy Targowej? Dziś zachęcamy Was do odnalezienia odpowiedzi na powyższe pytania.

"W 1806 roku cesarz Franciszek II wydał dla mieszczan skoczowskich kolejne dwa przywileje. Pierwszy z nich, to zezwolenie na odbywanie czwartego jarmarku na początku roku przed jarmarkiem (wielkim targiem) tygodniowym oraz na urządzenie, w dzień poprzedzający jarmark, także targu na bydło. W drugim przywileju cesarz zezwolił na odbywanie w każdy czwartek cotygodniowego targu. Pozwolenie na odbywanie czwartkowych targów zostało 1820 roku potwierdzone z tym zastrzeżeniem, że będą na nich sprzedawać swoje towary także obcy. Stało się to zapewne wskutek usilnych starań rzemieślników zwłaszcza cieszyńskich, którzy również nie zasypiali sprawy i nie żałowali pieniędzy na rozprawy, by mogli uzyskać możliwość handlu w tym mieście.

Czwartkowe targi stały się odtąd tradycją aż po dzień dzisiejszy. Jarmarków było kilka a ich ilość stopniowo się zwiększała. Ze „Spisu jarmarków istniejących na Śląsku", zawartym w obwieszczeniu Prezydium Kraju Śląskiego z 30 grudnia 1890 r., odnotowanym przez Jana Wantułę dowiadujemy się, że Skoczów miał przyznane osiem jarmarków: „w poniedziałek przed Popielcem i Niedzielą Palmową, czwartek przed Wniebowstąpieniem Pańskim, poniedziałek przed Bożym Ciałem, w dzień św. Bartłomieja, w czwartek po św. Michale, w dzień św. Marcina i czwartek przed Wigilią".

Targi na bydło odbywały się zazwyczaj w przeddzień każdego jarmarku, lecz zdarzało się, że odbywały się w ten sam dzień. Kiedyś handlowano bydłem i innym zwierzętami domowymi razem z targami ogólnymi na rynku, gdzie też z czasem robiło się coraz ciaśniej. Toteż w 1895 r. przeniesiono je na targowisko miejskie przygotowane przy ulicy Kolejowej. Targi bydlęce odbywały się wówczas dwa razy w miesiącu także w czwartki. Swego rodzaju przypomnieniem tegoż targowiska miejskiego, które istniało jeszcze po II wojnie światowej, jest nazwa ulicy Targowa."

Powyższy fragment pochodzi z „Kroniki Skoczowa” 1998, nr 13.

Cały artykuł odnajdziecie w naszej OX-owej Skarbnicy: http://skarbnica.ox.pl/145,-skoczowskie-historie-targowe.html

Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Miłośników Skoczowa za udostępnienie archiwalnych zdjęć.


Wasze zdjęcie również ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli posiadacie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed trzydziestu i więcej lat), zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją, co przedstawia dana fotografia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu", oddamy je Państwu.

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-03-14 08:01:00
per: o LOL patrzę i patrze, i widzę, że kilkadziesiąt lat temu robiono lepsze zdjęcia niż teraz ;)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: