Skarby skoczowskiej fary w Muzeum Sarkandra
Wystawa będzie prezentowała zabytkowe, unikatowe książki, dokumenty kościelne oraz szaty liturgiczne odnalezione na strychu probostwa św. Ap. Piotra i Pawła. Prezentowane będą zarówno książki pisane w języku polskim, jak i niemieckim, czy po łacinie. Wśród nich XVIII-wieczny Katechizm ks. Jana Wujkowskiego pisany w języku polskim.
Obraz Matki Boskiej Skoczowskiej otoczony jest szczególną czcią i kultem w parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie. W ostatnim czasie został odrestaurowany i przywrócono mu dawny blask. Dawniej Maryja i Dzieciątko z obrazu były ozdobione koronami i wotami dziękczynnymi. To przedmioty, które od lat nie były pokazane wiernym. W lutym będzie można je zobaczyć podczas wystawy „Skarby skoczowskiej fary”.
Podczas wernisażu będzie także okazja zobaczyć dokumenty parafialne z połowy XIX wieku. Protokoły małżeńskie, księgi chrztów, czy też „Złota Księga Różańca Rodzinnego” zawierają m.in. nazwiska znanych skoczowskich rodzin. Będą dawne szaty liturgiczne, ręcznie haftowane z najlepszych tkanin. Podczas wernisażu nie zabraknie prelekcji o ich wartości historycznej i właściwościach.
Opiekunem merytorycznym wystawy jest historyk Wojciech Grzebielec. Skarby skoczowskiej fary będzie można oglądać do 27 lutego 2016, w godzinach otwarcia muzeum: wtorek – piątek: 9:30 – 16:00, sobota: 9:30 – 12:00, natomiast wernisaż wystawy odbędzie się 11.02.2016 o godzinie 19.00.
red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.