Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Siedem niedziel handlowych 2022

Od czterech lat obowiązuje w Polsce zakaz handlu nie tylko w określone święta, ale także prawie wszystkie niedziele. Warto zapamiętać, w jakich terminach przypadają niedziele handlowe w 2022 roku.

W tym roku niedziele handlowe nie będą wypadały w każdym miesiącu. Będzie ich zaledwie siedem w skali całego roku.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, a dokładnie art. 7 ustawy z 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni – sklepy mogą być otwarte w kilka określonych niedziel:
• ostatnie w takich miesiącach jak: styczeń, kwiecień, czerwiec i sierpień.
• tydzień przed Wielkanocą,
• dwie kolejno poprzedzające Święta Bożego Narodzenia.

Zgodnie z tymi przepisami niedziele w które zrobimy zakupy będą:

  •  30 stycznia
  • 10 kwietnia
  • 24 kwietnia
  • 26 czerwca
  • 28 sierpnia
  • 11 grudnia
  • 18 grudnia

Jak widać, w kwietniu i grudniu będą po dwie handlowe niedziele. W kwietniu pierwsza z nich poprzedza święta Wielkanocne, a druga – długi majowy weekend (30 kwietnia – 3 maja). W grudniu natomiast są to dwie kolejne niedziele przed świętami Bożego Narodzenia.

Zakaz handlu w niedziele nie obejmuje wszystkich placówek, w których można nabyć różnego rodzaju produkty. Ustawodawca przewidział wyjątki. Wśród nich znalazły się między innymi: stacje paliw, kwiaciarnie, apteki, sklepy oferujące prasę, bilety komunikacji miejskiej, wyroby tytoniowe, placówki pocztowe, zakłady pogrzebowe czy sklepy internetowe. Tak jak w poprzednich latach zakazy nie obejmują piekarni, cukierni, lodziarni oraz restauracji.

Sklepy co do zasady zamknięte będą nie tylko w niedziele, ale też w dni ustawowo wolne od pracy (święta państwowe lub kościelne). W 2022 r. są to:
17 kwietnia – pierwszy dzień Wielkanocy (niedziela), 18 kwietnia – drugi dzień świąt Wielkiej Nocy (poniedziałek), 1 maja – Święto Pracy (niedziela), 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja (wtorek), 5 czerwca – Zielone Świątki (niedziela), 16 czerwca – święto Bożego Ciała (czwartek), 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i dzień Wojska Polskiego (poniedziałek), 1 listopada – Wszystkich Świętych (wtorek), 11 listopada- Narodowe Święto Niepodległości (piątek), 25 grudnia – Boże Narodzenie (niedziela) oraz 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia (poniedziałek).
Dodatkowo, w Wielką Sobotę (16 kwietnia) i w wigilię (24 grudnia) sklepy będą mogły pracować tylko do 14.00.

Tak więc zapamiętajmy te siedem niedziel w 2022 r. w które będziemy mogli odwiedzić sklepy oraz 13 świąt niehandlowych w które zakupów nie zrobimy.

AK, mat. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-01-08 17:12:52
perpetua: Kaczyński marzy o powrocie do czasów swej młodości, więc PiS już zapowiada "ceny regulowane" a po nich kartki na wszystko, sklepy stają się zbędne
2022-01-09 09:18:34
oxjas1: Wedlug PiS - winni bajzlu pisowskiego „Ladu“ sa - Tusk, UE, opozycja, Rosja, USA, dolaczyli teraz ksiegowi i kadry. Czekac tylko , kiedy do winnych za ich dyletantow, skrobiacych ustawy w nocy na kolanie, dolaczy krolewnac sniezka z krasnoludkami i sw. Mikolaj.
2022-01-09 12:04:50
oxjas1: Cos podejrzewam, ze aby przykryc ten caly szum wobec pisowskiego bajzlu- NIELADU i pegasusa, to na najblizszym posiedzeniu sejmu Suski oglosi nowy lex TVN! Tak to u nich dziala, bo wiedza, ze durny lud wszystko kupi i to za miske ryzu !
2022-01-09 15:37:47
: im mniej niedziel handlowych, tym mniej owieczek w kościołach - chyba nie o to chodziło biskupom, w tej sytuacji napędzani genem autodestrukcji będą się starać o obowiązkową religię w szkołach no i rzecz jasna o kolejne miliardy z budżetu państwa
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: