Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Rozpoczyna się wdrażanie e-dowodów

Od marca rozpocznie się wydawanie dowodów osobistych z nową warstwą elektroniczną. Nowy dokument będzie bezpłatnym narzędziem usprawniającym komunikację obywateli z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi.

Nowe dowody będą zewnętrznie podobne do obecnych, wewnątrz będzie jednak znajdował się chip, w którego pamięci znajdą się m.in. dane identyfikacyjne umieszczone w warstwie graficznej, w tym zdjęcie biometryczne. Chip będzie bezstykowy, co oznacza, że użycie warstwy elektronicznej dowodu osobistego będzie możliwe po przyłożeniu dokumentu do czytnika, a nie włożeniu do czytnika. Nie zmienią się dotychczasowe funkcje dowodu osobistego: będzie on potwierdzał tożsamość i obywatelstwo jego posiadacza oraz uprawniał do przekraczania granic niektórych państw. Nowy dowód ma również służyć do uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych.

Wydawanie nowych dowodów osobistych z warstwą elektroniczną rozpocznie się w marcu 2019 r. Proces wymiany dowodów będzie naturalny, rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r. Oczywiście jeżeli posiadacz dowodu osobistego obecnego wzoru będzie chciał posługiwać się dowodem elektronicznym, będzie mógł go wymienić jeszcze przed upływem ważności dotychczasowego dokumentu.

Jak poinformował Urząd Miejski w Skoczowie, w związku z uruchomieniem nowej procedury od 27 lutego 2019 r. do 4 marca 2019 r. nastąpi przerwa techniczna w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych – w tym czasie nie będzie można wnioskować o wydanie dowodu osobistego za pomocą Internetu. W biurze dowodów osobistych w piątek 1 marca br. wnioski o dowód będą przyjmowane tylko do godziny 11:30.

(red./mat.pras.)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-02-25 09:09:37
tom lem: Od E-dowodu z chipem w dowodzie, krótka droga do chip-dowodu w d^pie.
2019-02-25 13:10:10
koszor: Sw. Jan pisał o tym w Apokalipsie blisko 2000 lat temu. Wszystko musi się wypełnić.
2019-02-26 06:13:42
bronek91: W jakim celu to wszystko? Jakie przyświecają temu intencje? Gdzie ci wszyscy antytotalitaryści? Szykuje się stalinowski ZSRR bis, tym razem bez osłonki w postaci PRL…
2019-02-26 16:17:33
krzysztof.mm: idioci dostaną tradycyjnie żółte papiery
2019-02-26 16:19:31
krzysztof.mm: tak, dobrze kuma - będzie mógł na nim nabazgrać ołówkiem swoje logo
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: