Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

„Rodzina 500+” – wnioski od lutego

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) na swojej stronie informuje, że nabór wniosków o świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+” na nowy okres świadczeniowy, który będzie obowiązywał od 1 czerwca 2022 r., rozpocznie się już 1 lutego br. Obsługę przyjmowania i rozpatrywania wniosków oraz przyznawania świadczenia wychowawczego przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Nowy okres świadczeniowy programu „Rodzina 500+” obowiązywał będzie od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. MRiPS podkreśla, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia, wniosek należy złożyć do końca kwietnia br. Wtedy pieniądze zostaną wypłacone do końca czerwca br.

Z kolei złożenie wniosku do końca czerwca 2022 r. będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze zostanie przekazane z wyrównaniem od 1 czerwca 2022 r. Natomiast, jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie złoży wniosek na nowy okres po 30 czerwca 2022 r. świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.

Wnioski będzie można składać już od 1 lutego przez Internet za pośrednictwem portalu Emp@tia MRiPS, PUE ZUS lub przez bankowość elektroniczną.
W ubiegłym roku zmieniliśmy zasady wnioskowania o świadczenie w ramach programu „Dobry start” – można to było zrobić wyłącznie online. Rodzice nie mieli z tym problemu, dlatego w tym roku postawiliśmy na to rozwiązanie również w przypadku programu „Rodzina 500+”, a także nowego świadczenia dla rodzin z małymi dziećmi jakim jest rodzinny kapitał opiekuńczy. Ostatnie tygodnie pokazują, że nie ma z tym kłopotu – wyjaśnia minister Marlena Maląg.

Możliwość złożenia wniosku za pośrednictwem portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej dotyczy wyłącznie rodziców, którzy posiadają numer PESEL. Rodzice składają wnioski na dedykowanym dla nich formularzu SW-R. Rodzic nieposiadający nr PESEL, a także tzw. opiekun faktyczny oraz opiekun prawny powinni złożyć odpowiedni wniosek wyłącznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Ministerstwo informuje również, że jeżeli wniosek zostanie złożony przez bankowość elektroniczną albo portal Emp@tia, a wnioskodawca nie ma profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy taki profil na podstawie danych z wniosku. Na PUE ZUS będzie można znaleźć wszystkie informacje na temat złożonego wniosku i jego obsługi.

Zachęcamy rodziców korzystających z programu do tego aby zapamiętać datę 1 lutego br. I jak najszybciej po tym dniu drogą elektroniczną złożyć wniosek na świadczenie w ramach programu „Rodzina 500+”.

AK, MRiPS

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-01-19 16:48:36
sierżant_Niemyty_Wycior: hahaha, pińcet to już na zakupy w biedronce z bidą starcza, a spłacać będą jeszcze wnuki
2022-01-19 17:31:06
sierżant_Niemyty_Wycior: kolejny przekręt z udziałem PiS: polska firma przez sześć lat sprzedawała wojsku badziewiaste buty, straty armii to blisko 70 mln zł - rżną i doją na potęgę, gdzie popadnie, a 500+ miało jedynie propagandowo przykryć to złodziejstwo
2022-01-19 18:06:20
1234567890: Patologia dobrze wie kiedy,gdzie i jak skladac wnioski po "piniążki";)..... ...
2022-01-19 18:57:27
krzysztof  mm: 'Przepaść demograficzna. Tak dramatycznego roku nie było od wojny. Już zmarło w Polsce w 2021 r. ponad pół miliona osób - to najwyższa liczba od drugiej wojny światowej. Urodziło się też najmniej dzieci od II wojny.' ----> next.gazeta.pl/next/7,151003,27952737,przepasc-demograficzna-tak-dramatycznego-roku-nie-bylo-od-wojny.html#s=BoxOpMT
2022-01-19 19:07:16
krzysztof  mm: Rząd pokazał statystyki, które rzadko są prezentowane przez GUS. Wszystko po to, by pokazać, jak bardzo korzystny jest Polski Ład. Przy okazji wyszło na jaw, że 2,6 mln Polaków zarabia poniżej tegorocznej płacy minimalnej, a nawet blisko 70 proc. z nas może pomarzyć o tym, co GUS nazywa "średnią krajową". -----> businessinsider.com.pl/gospodarka/rzad-pokazal-jak-naprawde-zarabiaja-polacy-26-mln-ponizej-placy-minimalnej/eslhc1q
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: