Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn: Wnioskują o zmiany wobec spółek komunalnych

Klub Radnych Cieszyńska Inicjatywa Samorządowa złożył wniosek do Burmistrza Miasta Cieszyna o podjęcie działań w zakresie wprowadzenia nowej polityki właścicielskiej wobec spółek komunalnych...

Klub Radnych Cieszyńska Inicjatywa Samorządowa złożył wniosek do Burmistrza Miasta Cieszyna w sprawie podjęcia działań w zakresie wprowadzenia nowej polityki właścicielskiej wobec spółek komunalnych. Celem tych działań, według członków Klubu, miałoby być usprawnienie i polepszenie wyników finansowych oraz zwiększenie efektywności i wydajności pracy w spółkach.

Radni w złożonym wniosku proponują między innymi: przeprowadzenie analizy działalności spółek miejskich w zakresie realizacji zadań im powierzonych, wyników ekonomiczno-finansowych, efektywności funkcjonowania i menadżerskiego podejścia do planowania działalności podstawowej. Wnioskujemy o ocenę działalności Zarządów i Rad Nadzorczych oraz zmianę wynagrodzeń członków tych organów w sposób adekwatny do stopnia odpowiedzialności i wyników ekonomiczno-finansowych spółek. W naszej ocenie wynagrodzenia członków Zarządu spółek miejskich, nie powinny być wyższe od wynagrodzenia Burmistrza Miasta. Wysokość wynagrodzenia prezesów spółek miejskich nie może zaś być porównywalna z wynagrodzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej – podkreślają członkowie Klubu Radnych CIS.

Członkowie Klubu porównują, iż miesięczne wynagrodzenie Prezydenta RP wynosi około 14 tys. zł, zaś prezesa jednej z cieszyńskich spółek miejskich obliczone jako 1/12 dochodu wykazanego w oświadczeniu majątkowym to 14 041 zł. Klub Radnych proponuje obniżyć wynagrodzenie co ma na celu wyłącznie obniżenie kosztów funkcjonowania spółek, celem uniknięcia ewentualnych dopłat z budżetu z tytułu strat bilansowych – podkreślają.

Kolejna sugestia członków Klubu to opracowanie i przyjęcie czytelnych zasad nadzoru właścicielskiego obejmującego cele i metody nadzoru, nadzór merytoryczny i formalny, ekonomiczno-finansowy, organizację Zgromadzenia Wspólników i Walnego Zgromadzenia oraz organizację Rad Nadzorczych i Zarządu. Chodzi o wypracowanie procedur monitorowania działalności spółek i ich kondycji ekonomiczno-finansowej. Za szczególnie ważny uważamy nadzór bezpośredni sprawowany przez Rady Nadzorcze. Proponujemy, by w organie nadzoru zasiadały osoby posiadające oprócz uprawnień państwowych również odpowiednie wykształcenie kierunkowe, w tym tzw. specjaliści branżowi – tłumaczą członkowie Klubu.

W odpowiedzi na powyższy wniosek członków Klubu Radnych Cieszyńskiej Inicjatywy Samorządowej Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura zaznaczył, iż temat ten przeanalizuje, a pierwsze decyzje w tej sprawie podejmie jeszcze w tym miesiącu. Burmistrz podziękował również członkom Klubu za wszelkie propozycje i sugestie w tej sprawie. Są one niewątpliwie godne uwagi. Deklaruję, że w zakresie, w którym będzie to możliwe i konieczne, będą one brane pod uwagę podczas analizy przedmiotowego tematu – zaznaczył Burmistrz.

 

MSZ

źródło: ox
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: