Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Program „Za życiem” w 2022 roku

W lipcu 2016 r. Sejm uchwalił ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. Celem ustawy jest uregulowanie w sposób kompleksowy wsparcia dla kobiet w ciąży i rodzin, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w ciąży powikłanej oraz w sytuacji niepowodzeń położniczych, a także dzieci, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą ich życiu.

W obecnym roku program „Za życiem” ma międzyresortowy charakter i realizowany jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ścisłej współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Ministerstwem Zdrowia.

Końcem 2021 roku Rada Ministrów podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”. Do programu dodano 4 nowe działania: „Doradca rodziny”, „Tranzycja na rynek pracy”, „Świadome i odpowiedzialne rodzicielstwo – działania edukacyjne dla młodzieży szkół ponadpodstawowych” oraz „Zwiększenie dostępności pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego i edukacji prawnej dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością”.

Podwyższono także nakłady finansowe na jego realizację. Na lata 2022-2026 zaplanowano co najmniej 5,95 mld zł. W 2022 roku planowane są środki w wysokości ponad 970 mln zł.
W edukacji nie tylko „Za życiem”

Program „Za życiem” wpisuje się w zbiór istniejących już, bądź nowych form wsparcia kierowanych do osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. To m.in.: programy finansowane z Funduszu Solidarnościowego, np. w zakresie asystencji osobistej. To także dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, likwidacja barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych, w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych, uczestnictwo w turnusach rehabilitacyjnych.

Nowością jest pakiet „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” (S-A-M!) dotyczący rehabilitacji społecznej, zawodowej i leczniczej osób ze szczególnymi potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności, składający się z 4 programów, na który przeznaczono dodatkowy miliard złotych. Składają się nań: program mieszkanie dla osób z niepełnosprawnościami, program samochodowy, finansowanie tworzenia nowych warsztatów terapii zajęciowej i zakładów aktywności zawodowej i uruchomienie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, wyrobów medycznych i technologii asystujących.

Powyższe zmiany w Programie „Za życiem” przedstawiło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w komunikacie na swojej stronie internetowej.

AK, MRiPS

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-01-10 15:11:39
+święty+Patryk+: Po 6 latach rządów bandy złodziei i oszustów z PiS efekty ich programu "za życiem" już dobrze znamy - największa od II wojny umieralność Polaków, największy niż demograficzny, 100 000 ofiar covid, trupy na bagnach przy granicy z Białorusią, samobójstwa dzieci i nastolatków pozbawionych pomocy medycznej itd - ale Rydzyk, biskupi i mafijni kolesie podostawali pod tym pretekstem setki milionów złotych, i o to wyłącznie w tej całej szopce chodziło
2022-01-10 16:07:04
one: I dlatego głosowanie w 2023 roku (jeśli nie wcześniej) będzie tak trudne bo wybór będzie między powyższą narracją a pisowskim socjalizmem.
2022-01-11 08:49:07
: wszystko sprawnie działa, ale jak chodzi o program "Za życiem na koszt ciemnego ludu" - bo ten dla niepełnosprawnych to porażka kompletna
2022-01-11 09:02:07
: bez przeszkód hula też program "Za życiem seksualnym księży katolickich" - w ramach programu kuria bielsko-żywiecka w osobach Gregera Piotra i Pindela Romana, zwanych biskupami, chce aby sąd sprawdził, czy pokrzywdzony w dzieciństwie przez księdza pedofila mężczyzna jest homoseksualistą i czy relacja z księdzem nie była w związku z tym dla niego źródłem satysfakcji. Gdy koszmar się rozpoczął, ofiara miała 12 lat. - onet.pl/informacje/onetwiadomosci/bielska-kuria-i-biskup-pindel-odpowiadaja-na-pozew-ofiary-pytaja-o-jego-orientacje/qb848xp,79cfc278
2022-01-11 12:48:01
oxjas1: - [ ] Beda sprawdzac dzieci, ktore byly ofiarami, ale zaden ksiadz nie jest sprawdzany czy jest pedofilem. To mozliwe tylko w PiS katolibanie !
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: