Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Poznaj z nami program wszystkich partii (7)

Czym – w najbliższych latach – powinna być Unia Europejska?

 

Platforma Obywatelska: Unia Europejska ma wiele wymiarów, w tym ekonomiczny, społeczny, kulturowy. I każdy z nich jest tak samo ważny. Powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby umożliwić dalszą integrację państw członkowskich w każdym z tych wymiarów. Kluczową rolę powinni odegrać tu ludzie młodzi, którzy dorastają we wspólnej Europie. Należy zatem zintensyfikować współpracę między Polską a krajami UE w sferze oświaty i szkolnictwa wyższego. To w dłuższej perspektywie zniweluje granice mentalne i różnice. Ważne jest także wypracowanie wspólnych procedur rozwiązywania problemów, takich jak terroryzm, ubóstwo i dyskryminacja mniejszości. W sferze politycznej i ekonomicznej Polska doczekała się ekipy profesjonalistów, która w Unii negocjuje środki dla Polski i walczy o silną pozycję naszego kraju w Unii – myślę tu o Jerzym Buzku, Januszu Lewandowski, Radosławie Sikorskim i Elżbiecie Bieńkowskiej. Ambitnym zadaniem tej ekipy było wynegocjowanie 300 mld zł dla Polski, jeszcze ambitniejszym będzie odpowiednie zagospodarowanie tych środków. Mamy zatem co robić w najbliższych czterech latach. 

 

Polska Jest Najważniejsza: Unia Europejska powinna kontynuować dzisiejszą politykę z pewnymi korektami:
- Silniejsza pomoc rozwojowa dla krajów byłego bloku wschodniego (w tym Polski), która pozwoli szybciej nadgonić różnice rozwojowe między „starą”, a „nową” Unią.
- Przeznaczanie większych środków na badania dotyczące innowacyjności w gospodarce
- Bardzo restrykcyjna polityka finansowa UE zmierzająca do kontrolowania prawidłowości polityk finansowych państw UE – by nie powtórzyły się takie sytuacje, jak np. grecki kryzys, który negatywnie wpływa na gospodarkę całej Unii – w tym Polski. Skoro Grecja się zadłużała, żyła zbyt rozrzutnie – to dlaczego np. Polska ma jej pomagać? Unia powinna zadbać o to, by taka sytuacja się nie powtórzyła;
Dalsze rozszerzanie Unii Europejskiej w kierunku wschodnim – przede wszystkim mam na myśli Ukrainę.

 


Polska Partia Pracy:  Odpowiadając krótko – tym czym miała być w zamierzeniach i podstawą idei jej powstania. Wspólnym rynkiem gospodarczym . Wspólnym rynkiem pracy. Wspólnym rynkiem kapitałowym. Unią Państw o wspólnej polityce energetycznej i wspólnej polityce rolnej.

Miała być i chcę aby pozostała wspólnotą suwerennych państw, o własnej kulturze , języku , obyczajach , regulacjach prawnych określających zasady współżycia społecznego.

Nie jestem skłonnie bezkrytycznie akceptować uzurpowania sobie przez Unię praw do regulacji wszystkich aspektów życia społecznego w krajach wspólnotowych. 

 

 

 

Polskie Stronnictwo Ludowe: Unia Europejska – tak jak dotychczas – winna być wspólnotą państw członkowskich, której głównymi celami i najważniejszymi powinny być: zapewnienie bezpieczeństwa, postępu gospodarczego i społecznego oraz ochrona wolności praw i interesów obywateli. Unia Europejska poprzez swoje instytucje, tj. m.in. Parlament Europejski, Komisje Europejską, Radę Unii Europejskiej itd. będzie przez najbliższy okres miała bardzo trudne zadanie, ale jednocześnie bardzo ważne dla Polski, czyli nową perspektywę budżetową na lata 2014 – 2020. Mamy bardzo dużą szansę, aby Polska w ramach nowego budżetu UE otrzymała jeszcze większe pieniądze na rozwój niż dotychczas. 

 

 

Prawica: Unia Europejska, jeżeli ma służyć jej mieszkańcom, powinna w sposób wyraźny odwołać się do chrześcijańskiego dziedzictwa kontynentu i budować integrację na zasadach, sformułowanych przez jej ojców założycieli. Powinna być więc związkiem wolnych narodów i państw, a nie sztucznym, zbiurokratyzowanym tworem, na którego decyzje nie mają wpływu słabsze państwa członkowskie. Unia Europejska powinna zmniejszać różnice rozwojowe, a nie pogłębiać podziały na państwa „starej” i „nowej” Europy. Powinna być więc Europą solidarnych narodów, a nie fasadą, która kryje dominującą rolę najsilniejszych państw, w tym zwłaszcza Francji i Niemiec.

W takiej Unii powinny obowiązywać zasady solidarności energetycznej, nie dyskryminacyjna polityka w zakresie dopłat unijnych do rolnictwa oraz prawodawstwo chroniące prawa do życia i ochronę rodziny. Nie można zgodzić się na utworzenie super rządu, ograniczającego coraz bardziej prerogatywy rządów państw członkowskich, w tym zakresie utrzymania własnej waluty i możliwości kreowania własnego, narodowego budżetu.  

 

 

Prawo i Sprawiedliwość: Opowiadamy się za tym, aby UE pozostała związkiem suwerennych państw. Musimy skończyć z podziałem Europy na dwie prędkości. Wszystkie państwa muszą być traktowane jednakowo i solidarnie współdziałać, choćby we wspólnej polityce energetycznej, która zapewni bezpieczeństwo energetyczne naszemu krajowi, a dzisiaj tak nie jest..

 

 

 

 

Ruch Palikota: Unia Europejska aktualnie pogrążona jest w kryzysie, Jednak ścisła współpraca biznesowa Polski z krajami UE jest niezwykle potrzebna. Europa powinna być zintegrowana. Kraje Unii powinny się wzajemnie wspierać w rozwiązywaniu globalnych problemów – a globalne problemy wymagają globalnych rozwiązań, wspólnych działań. Świat przyspiesza (np. rewolucja cyfrowa) i Europa powinna stać się wielką, wspólną bazą danych służącą społeczeństwom europejskim. Wiąże się to jednak z koniecznością wprowadzenia gospodarki opartej na wiedzy – technologie informacyjne przenikają obecnie do każdego obszaru życia. Odwrócenie tej tendencji będzie wymagało edukacji i ducha przedsiębiorczości. 

 

 

Sojusz Lewicy Demokratycznej: Idea integracji europejskiej przechodzi w ostatnich latach wielką próbę, jej wielkim sprawdzianem będzie to jak zostanie rozwiązany kryzys Grecji oraz innych państw borykających się z problemami finansowymi. Niepokojące jest coraz mocniej zarysowujący się podział wewnątrz UE na kraje, które nie zamierzają realizować jednej z naczelnych zasad wspólnoty europejskiej, a mianowicie zasady solidaryzmu. Dzisiaj, bowiem coraz więcej polityków, szczególnie niemieckich i francuskich, mówi o tym, iż UE nie powinna pomagać krajom, które znalazły się na skraju bankructwa. Jest to zły kierunek, ta droga prowadzi, bowiem do rozłamu i możliwego rozpadu strefy Euro, a co za tym idzie porzucenia koncepcji zjednoczonej ekonomiczne Europy. Przedłużający się kryzys w strefie euro i brak zdecydowanych działań na rzecz rozwiązania problemu Grecji, powoduje, że dzisiaj UE traci swoją pozycję na świecie na rzecz takich krajów jak Chiny, Indie, Brazylia. Wydaje się, że dalsza stagnacja w tym obszarze i brak zdecydowanych działań może jedynie pogłębić ten stan. Co do wizji UE za kilka lat, to trudno oceniać, jaka ona będzie, ważne jest to, aby Polska odgrywała w tej strukturze coraz mocniejszą pozycje. 

 

----------

W imieniu partii politycznych wypowiedziały się "jedynki" na listach do Sejmu w naszym okręgu: Mirosława Nykiel (PO), Maciej Stachura (PJN), Mariusz Rajba (Polska Partia Pracy). Marian Ormaniec (PSL), Władyslaw Motyka (Prawica), Stanisław Szwed (PiS), Artur Górczyński (Ruch Palikota), Andrzej Marszałek (SLD).

opr. łg

źródło: OX.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: