66. Turniej Czterech Skoczni: Zwycięstwo Kamila Stocha, podium Dawida Kubackiego

W niemieckim Oberstdorfie rozpoczął się 66. Turniej Czterech Skoczni. Inaugurujący konkurs wygrał Kamil Stoch, który odniósł dzisiaj pierwsze zwycięstwo w tym sezonie. Podopieczni Stefana Horngachera zaprezentowali się na Schattenbergschanze z bardzo dobrej strony.

Pierwsza seria przyniosła nam sporo nadziei przed rundą finałową. Wszyscy podopieczni Stefana Horngachera odnieśli zwycięstwa w swych parach, a czterech z nich plasowało się w pierwszej "10". Dawid Kubacki był 3., Kamil Stoch tuż za nim, Stefan Hula zajmował 7. pozycję, a Żyła (WSS Wisła) 9. Maciej Kot został sklasyfikowany na 20. lokacie. Na półmetku rywilzacji prowadził Stefan Kraft. Austriak wyprzedzał o 0,3 pkt. faworyta do końcowego zwycięstwa, Niemca Richarda Freitaga.

Runda finałowa okazała się dla nas prawdziwą ucztą! Stoch uzyskał najdłuższą odległość w konkursie, lądując na 137 m. Jak się później okazało, żaden z innych skoczków nie zdołał przybliżyć się do rezultatu Stocha i ostatecznie zakopiańczyk siegnął po pierwsze 100 pkt. w tym sezonie.

Dawid Kubacki dopiął swego i stanął na najniższym stopniu podium! Fot.:Bartłomiej Kukucz

Nie była to ostatnia, pozytywna wiadomość dzisiejszego konkursu. Na podium, oprócz drugiego Freitaga, stanął jeszcze Kubacki, który w porównaniu do pierwszego skoku, poprawił się o 3,5 m. Na piątym miejscu został sklasyfikowany, świeżo upieczony mistrz Polski, Stefan Hula. Dla 31-latka to najlepszy wynik w historii jego występów w Pucharze Świata.

Niestety, z czołowej "10" wypadł Żyła. Kompletnie nie wyszedł mu drugi skok i spadł aż na 25. pozycję. Wyżej od niego uplasował się Kot, który poprawił się o sześć metrów i ostatecznie zajął 15. lokatę.

Chyba nikt nie spodziewał się takiego początku turnieju w wykonaniu polskich skoczków. Drugie zawody, w Garmisch-Partenkirchen, odbędą się 1 stycznia.