Pół wieku patrzeć w te oczy
Jeśli wierzyć najsłynniejszej światowej encyklopedii małżeństwo to: związek zatwierdzony prawnie i społecznie, zazwyczaj między mężczyzną i kobietą, regulowany prawami, zasadami, obyczajami, przekonaniami i postawami, określającymi przywileje i obowiązki partnerów oraz status ich potomstwa (jeżeli jest). Tyle w teorii. Praktyka pokazuje, że często obrączka na palcu oznacza dzielenie niekoniecznie przyjemnych i cudownych chwil. W każdym nawet wzorowym małżeństwie muszą zdarzyć się kłótnie i problemy. Wtedy trzeba trzymać się zasad i przysięgi małżeńskiej. – Szanować się i dzielić obowiązkami to recepta na 50 lat małżeństwa – zdradza Tadeusz Polny. A jego żona dodaje krótko – Męża trzeba sobie po prostu wychować – mówi. Wspólnie przyznają, że to dzieci cementują związek, a właściwie ich wspólne wychowanie, tu trzeba mówić jednym głosem. Dziś mają już czwórkę wnucząt, sami doczekali się dwóch córek.
Swoją receptę na pół wieku z mężem ma też Monika Śliż. Jak radzi młodym mężatkom: – Trzeba mężowi przyznać zawsze racje, a zrobić sobie po swojemu – mówi z uśmiechem. – I odwrotnie tak samo – dodaje mąż Bronisław Śliż. Wspólnie przyznają, że kluczem sukcesu jest wzajemne zrozumienie. Trzeba się też dobrze znać. Dziś małżeństwo z Kiczyc cieszy się trójką wnucząt. – Prawnuków póki co nie ma – mówią. Sami mają dwóch synów.
Celebracja Złotych Godów w Skoczowie trwała dwa dni. Piotr Rucki zastępca burmistrza Skoczowa życzył jubilatom dalszego, dobrego życia. Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Koniarczyk podkreślał, że gdyby spisać przeżycia tych małżeństw to mogłaby powstać niezwykła encyklopedia życia.
– Kiedy widzę tak piękne panie i przystojnych mężczyzn trudno mi uwierzyć, że państwo macie tak długi staż małżeński – zwróciła się do jubilatów burmistrz Janina Żagan. Gratulując małżonkom jubileuszu. – Życzę państwu także wspaniałych marzeń i zdrowia, żebyście mogli je spełniać – dodała burmistrz Żagan.
Rangę uroczystości podkreślili ubiorem Państwo Malikowie, którzy w Ratuszu pojawili się w cieszyńskich strojach.
W sumie medalami za wieloletnie pożycie małżeńskie w Gminie Skoczów uhonorowano 14 par wśród nich: Krystyna i Jerzy Jaworscy, Hildegarda i Henryk Kidoń, Anna i Henryk Kiszło, Anna i Tadeusz Polny, Monika i Bolesław Śliż, Zofia i Alojzy Grzybek, Ewa i Andrzej Czyż, Elżbieta i Stanisław Gaudnik, Zuzanna i Jerzy Kohut, Agnieszka i Jerzy Lorek, Eugenia i Jerzy Malik, Halina i Edward Ryś, Maria i Eugeniusz Staniek, Maria i Jan Szturc.
Dorota Kochman
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.