Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Osoba z niepełnosprawnością w lokalu wyborczym

W połowie października (15.10.) będziemy mieli możliwość wyboru na kolejną kadencję 460 posłów i 100 senatorów. Część z nich, a dokładnie 9. posłów pochodzić będzie z naszego okręgu wyborczego. W gronie uprawnionych do głosowania znajdują się również osoby z niepełnosprawnością, którzy liczą na to, że lokale wyborcze będą dostępne dla nich, aby oddać swój głos.

 Zgodnie z zapisami Kodeksu Wyborczego (KW) przewiduje się specjalne uprawnienia dla osób z niepełnosprawnościami, by ułatwić im uczestnictwo w głosowaniu. Osoby z niepełnosprawnościami mogą m.in. głosować korespondencyjnie i przez pełnomocnika; przysługuje im też prawo do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego.

Kodeks Wyborczy zapewnia wyborcy z niepełnosprawnością uzyskiwanie pełnej informacji o: terminie wyborów i referendum oraz godzinach głosowania, właściwym dla siebie okręgu wyborczym i obwodzie głosowania, lokalach obwodowych komisji wyborczych znajdujących się najbliżej jego miejsca zamieszkania, w tym o lokalach przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, warunkach ujęcia wyborcy w spisie wyborców w obwodzie głosowania, w którym znajduje się lokal obwodowej komisji wyborczej dostosowany do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami, warunkach bezpłatnego transportu do i z lokalu wyborczego, komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych listach kandydatów i kandydatach, pytaniach referendalnych, warunkach oraz formach głosowania.

Powyższe informacje podawane są do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie w Biuletynie Informacji Publicznej, są także przekazywane przez Burmistrza/Wójta miasta na wniosek wyborcy z niepełnosprawnością, telefonicznie lub w drukowanych materiałach informacyjnych, w tym w formie elektronicznej.

Każdy wyborca o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz wyborca, który najpóźniej w dniu głosowania ukończy 60 lat, ma prawo do bezpłatnego transportu z miejsca zamieszkania do lokalu wyborczego oraz transport powrotny. Jeśli stan zdrowia wyborcy nie pozwala na samodzielną podróż, może towarzyszyć mu opiekun.

Wyborcy posiadający znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności lub w dniu wyborów uzyskają 60 lat są uprawnieni do głosowania korespondencyjnego. Zamiar takiego głosowania powinien zostać zgłoszony przez wyborcę komisarzowi wyborczemu najpóźniej 2 października. Wyborca posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz wyborca, który najpóźniej w dniu głosowania ukończy 60 lat może głosować przez pełnomocnika.

Każdy wyborca z dysfunkcją wzroku posługujący się alfabetem braille'a, w lokalu wyborczym może głosować przy użyciu nakładki na kartę we właśnie takim alfabecie. Zgodnie z KW wyborcy z niepełnosprawnością, na jego prośbę, może pomagać w głosowaniu w lokalu wyborczym inna osoba, w tym także niepełnoletnia. Dopuszczalne jest, aby na życzenie wyborcy z niepełnosprawnością w pomieszczeniu za zasłoną przebywała osoba udzielająca pomocy.

Do terminu wyborów zostaje jeszcze kilka tygodni, ale warto zainteresować się jakie prawa mają wyborcy, w tym z niepełnosprawnością.

 

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-09-10 07:51:45
św. Patryk.: jeśli sondaże przedwyborcze są rzetelne, to problem jest poważny - lokale może odwiedzić nawet około 30% niepełnosprawnych umysłowo wyborców, większość z nich jedną dużą falą po sumie
2023-09-10 12:42:41
oxjas1: W kazdej populacji sa mety, ale nie w kazdej wyplywaja na wierzch tak jak za PiSu. Kazdy, kto stawia pytania, kazdy kto mysli i zastanawia sie, kto poddaje w watpliwosc slusznosc linii partii Kaczynskiego jest traktowany jak wrog Polski.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: