Osadzony Tomasz Nowy
Program i spektakl to rezultat wcześniejszych działań – już we wrześniu 2012 roku, z inicjatywy Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, podpisane zostało porozumienie z cieszyńskim zamkniętym Zakładem Karnym w Cieszynie, w ramach którego studenci uczestniczą w zajęciach resocjalizacyjnych z osadzonymi. Współpraca ta odbywa się na wielu płaszczyznach i opiera się na łamaniu stereotypów oraz budowaniu zaufania pomiędzy różnymi grupami społecznymi. Koordynatorka akcji jest dr Ilona Fajfer-Kruczek , Adiunkt w Zakładzie Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pod jej kierownictwem, studenci Uniwersytetu Śląskiego mają okazję na własnej skórze przekonać się, jak wygląda codzienna praca w ośrodku.
Program współpracy to nie jedynie praktyki studenckie, badania i warsztaty, ale konkretne działania, mające swe odzwierciedlenie w różnorodnych projektach aktywizujących osadzonych. Przy pomocy studentów udało się np. zorganizować okolicznościowe imprezy dla dzieci więźniów, a ostatnio również spektakl teatralny zrealizowany za murami więzienia- pt. ”Osadzony Tomasz Nowy" , pod kierownictwem reżysera Bogusława Słupczyńskiego. Tego typu inicjatywy pozwalają osadzonym „na nowo” uczyć się komunikacji ze światem zewnętrznym oraz otworzyć się na nowe środki wyrazu.
W ramach współpracy Uniwersytetu Śląskiego, Zakładu Karnego w Cieszynie oraz Koła Resocjalizacji i Socjoterapii UŚ, organizowane są dwa razy w roku również międzynarodowe konferencje , cieszące się każdorazowo dużym zainteresowaniem studentów kierunków resocjalizacji, pracowników socjalnych oraz funkcjonariuszy służb mundurowych.
red./mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.