Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Orszak 3 Króli na Rynku w Skoczowie

W czwartek 6 stycznia na skoczowskim Rynku pojawił się orszak 3 króli. Fot. Bartłomiej Kukucz
źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-01-07 05:36:35
marat: Pismo przekazuje nam informację, iż Mędrcy przybyli ze Wschodu, podążali zgodnie z kierunkiem gwiazdy i znaleźli się na dworze Heroda, gdzie poczynili rozpytania co do miejsca narodzin Mesjasza, zatem znali cel swojej wyprawy. Z kolei dworzanie Heroda doskonale byli świadomi czasu i miejsca narodzin przepowiadanego Króla Żydowskiego, który przywróci wielkość Izraela. Herod zdawał sobie sprawę z zagrożenia dla swej władzy i poważnie traktował panujące wśród ludu i kapłanów oczekiwania. Narodzonemu z Dziewicy Bogu Mędrcy ofiarowali dary (złoto, kadzidło i mirrę), oraz oddali pokłon Dzieciątku. Wg Biblii w chwili przybycia gości ze Wschodu, Święta Rodzina znajdowała się już w grocie. Powracający do swojej ojczyzny wędrowcy zrezygnowali z wizyty u Heroda, zgodnie z udzielonymi im wskazaniami. Zniecierpliwiony dwuletnim oczekiwaniem Idumejczyk Herod, panujący w Judei w latach 37-4 r. p.n.e. postanowił osobiście udać się do Betlejem, gdzie nakazał wymordować wszystkie dzieci urodzone w uprzednio przekazanym mu przez Mędrców okresie.
2022-01-07 05:47:55
marat: Król Judei, obcego pochodzenia, z rzymskiego nadania, obawiał się o legitymizację swojej władzy, zagrożonej narodzeniem wyczekiwanego przez Żydów Mesjasza. Ci upatrywali w dzieciątku przyszłego zwycięskiego wodza, który wyswobodzi Izrael spod rzymskiego panowania. Herod zapamiętany został jak okrutnik wyrażający paranoiczny lęk przed utratą władzy, otrzymanej z obcej łaski. Poczynił wiele inwestycji, np. wybudował nową stolicę w Cezarei Nadmorskiej, nazwanej na cześć Cezara, odnowił Świątynię Jerozolimską, wzniósł szereg twierdz (np. Masada, Herodion, czy Antonia) i doprowadził Judeę do rozkwitu gospodarczego. Panujące wśród Żydów poglądy mesjanistyczne godziły w autorytet osoby Heroda i jego domu, a także podważały legitymację jego władzy. Pomimo sukcesów Herod przez wielu wciąż był uważany za obcego monarchę, ponieważ z pochodzenia był Idumejczykiem, przedstawicielem nacji nielubianej przez Żydów, stąd posłuch narzucał poprzez stosowanie terroru.
2022-01-07 05:49:50
marat: Chrystus powrócił na teren Ziemi Świętej dopiero po śmierci swego pierwszego prześladowcy. Święto w chrześcijaństwie należy do jednego z grona tych najstarszych, obchodzone było już przed IV w. Znając występujące w Biblii prawidłowości, możemy mniemać, iż podobne znaki, co narodzeniu Chrystusa, mogą towarzyszyć nadejściu Antychrysta (np. odbudowa Świątyni, pokój epoki Augusta etc.).
2022-01-07 07:17:42
Ruben: Christus Mansionem Benedicat" - czyli "Niech Chrystus błogosławi ten dom (mieszkanie)" ... Skąd Kacper, Melchior i Baltazar?
2022-01-07 08:26:08
pastor.ewangelikalny: Christus Mansionem Benedicat albo C = cogito; B = baptesimus; M = matrimonium — jedno nie wyklucza drugiego.
2022-01-07 10:09:11
Marx.: Nie lękajcie się, prawda was wyzwoli!...: Ciulać Mułowate Barany
2022-01-08 12:35:17
Ruben: Najśmieszniej wygląda to burmistrz w koronie...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: