Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nowy rok akademicki w powiecie cieszyńskim

Po trzymiesięcznej przerwie rozpoczyna się nowy rok akademicki. Żacy wracają na swoje uczelnie, bądź rozpoczynają akademicką przygodę na wybranych kierunkach. W powiecie cieszyńskim szkolnictwo wyższe nie pozostaje w tyle. Przybywa nowych propozycji dla studentów, a także studiów podyplomowych. W tym roku akademickim o uczelnie wyższą wzbogacił się również Skoczów.

Mówiąc o szkolnictwie wyższym w powiecie cieszyńskim nie można pominąć Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, gdzie działa Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji oraz Wydział Artystyczny. 

Na tym pierwszym od lat dominuje pedagogika i jej pokrewne gałęzie, jak chociażby oligofrenopedagogika. Wydział bazuje nie tylko na sprawdzonych kierunkach. W tym roku akademickim nie zabraknie również nowości. Uruchomione zostaną studia II stopnia z Edukacji Kulturalnej. Kolejna propozycja to e-learning w środowisku zróżnicowanym kulturowo oraz etnologia i antropologia kulturowa (antropologia stosowana w projektowaniu przestrzeni wirtualnej). Tegoroczny rok akademicki na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji rozpocznie około 260 studentów pierwszego roku. Z czego około 100 to studenci studiów niestacjonarnych. Wiele osób wybiera również studia podyplomowe. 

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się również Wydział Artystyczny w Cieszynie. Jak informuje, uruchomione zostały wszystkie kierunki. Jak się okazuje jedynie na studia II stopnia z Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych można jeszcze ubiegać się o przyjęcie. Wydział oferuje nowe specjalności, zwłaszcza w zakresie sztuk plastycznych, gdzie uruchomiono: sztuki użytkowe i sztuki piękne. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zatwierdziło również nowy kierunek studiów I stopnia Muzyka w multimediach z dwiema specjalnościami. Kierunki, które na Wydziale Artystycznym cieszą się największym zainteresowaniem to: Grafika, Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej i popularne Projektowanie Gier i Przestrzeni Wirtualnej. Nowy rok akademicki rozpoczęło dziś na tym Wydziale (02.10) 180 nowych studentów. 

Powiat cieszyński to również niepubliczne szkoły wyższe. Od lat dużym zainteresowaniem cieszy się Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej Wydział Zamiejscowy w Cieszynie. W tym roku swoją przygodę z tą uczelnią rozpocznie ponad 600 studentów. Wśród kierunków studiów wyższych największym zainteresowaniem cieszą się specjalności na kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji, a także specjalność Oprogramowanie systemów i aplikacje mobilne na kierunku Informatyka. Wśród studiów podyplomowych dużym zainteresowaniem cieszą się liczne kierunki skierowane do nauczycieli: Autyzm, Zespół Aspergera oraz inne całościowe zaburzenia rozwojowe - diagnoza i terapia - studia kwalifikacyjne, czy Integracja sensoryczna – informuje Grzegorz Adam Kierownik Centrum Studiów Podyplomowych i Rekrutacji. W tym roku akademickim nie brakuje również nowości. Studenci rozpoczną studia wyższe na dwóch nowych kierunkach "Bezpieczeństwo narodowe" oraz na całkowicie nowym, autorskim kierunku Wyższej Szkoły Biznesu "Studiach menedżerskich". 

O uczelnię wyższą wzbogacił się w tym roku akademickim Skoczów. Swoje miejsce znalazła tam Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa. To taka nowość na rynku skoczowskim, która powstała dla społeczności miasta Skoczowa i okolic – przyznaje w rozmowie z naszą redakcją Marta Koplejewska p.o. prodziekana na Wydziale Nauk Społecznych. Szkoła zawitała do Skoczowa dzięki zaangażowaniu Miasta, które nawiązało współpracę z Rektorem Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu. Budynek, w którym było kiedyś Gimnazjum nr 2, jest przeznaczony tylko pod usługi oświatowe. Od 2 lat stał pusty, a Skoczów dość długo zastanawiał się w jaki sposób można byłoby zagospodarować te mury. Okazało się, że dobrym rozwiązaniem byłoby stworzenie wyższej uczelni, której Skoczów nie posiada – tłumaczy Koplejewska. 

WSB w Skoczowie w swojej ofercie ma wiele propozycji dla studentów m.in. studia I stopnia na kierunku Bezpieczeństwo zdrowotne, gdzie oferuje 14 specjalizacji m.in. takich jak: ratownictwo medyczne, BHP, hortiterapia itd. Ponadto oferują szeroką gamę kierunków studiów podyplomowych. Ofertę mają również dla studentów II stopnia. Oferujemy szeroki zakres studiów podyplomowych dla nauczycieli, dla osób które chcą podnosić swoje kwalifikacje zawodowe – dodaje Koplejewska. Choć WSB dopiero raczkuje w Skoczowie to Marta Koplejewska zdradza, iż dużym zainteresowaniem już cieszą się takie propozycje jak:  oligofrenopedagogika, gimnastyka korekcyjna, BHP, czy rewalidacja osób z zespołem aspergera i autyzmem. 

WSB w Skoczowie przygotowała również ofertę dla najmłodszych. Ruszamy z Małym Uniwersytetem Wielkich Odkrywców. Jest to seria 8 wykładów, które chcemy przedstawić maluchom w przedszkolach. Będą obejmowały tematykę z różnych dziedzin nauki – fizyka, biologia, chemia. To nasza propozycja do najmłodszych - przyznaje Koplejewska.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-10-02 22:08:54
krolik bugs: UŚ Cieszyn to kształcenie bezrobotnych i tzw sztuka dla sztuki
2017-10-03 12:08:16
krzysztof.mm: \&quot;Wyższa szkoła\&quot; w Skoczowie...<br />dojna zmiana to nie tylko cwaniacy od kręcenia lodów gdzie tylko się da - w tym przypadku wykazali się także groteskowym poczuciem humoru<br />Rodzinie i wszystkim znajomym pisowskiego króliczka zatrudnionym w SB gratulacje z okazji rozpoczęcia udoju.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: