Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Niepełnosprawny w przestrzeni publicznej (5) Park Zdrojowy w Jaworzu

Kolejny odcinek tej serii to mój wyjazd do Gminy Jaworze. Udałem się tam autobusem i na przystanku czekała na mnie Małgosia – moja przewodniczka i zarazem moje oczy podczas spaceru po Jaworzu. Początek to chodnik przy Poczcie na ul. Cieszyńskiej i dalej ul. Zdrojowa. Chodnik bez wybojów bezbłędny do poruszania się nim przez osobę starszą np. z chodzikiem, niepełnosprawnego ruchowo na wózku i o kulach ortopedycznych, osobę niewidomą z białą laską oraz kobiety z wózkami.

Głównym miejscem, dla którego się tam udałem był zabytkowy Park Zdrojowy im. Józefa Piłsudskiego z wszystkimi atrakcjami i sprawdzenie dostępności tego miejsca dla osób niepełnosprawnych. Przy parku, zarówno w centrum Jaworza na ul. Zdrojowej jak i na ul. Wapienickiej  znajdują się parkingi  z wyznaczonymi miejscami do postoju przez osoby niepełnosprawne posiadające karty parkingowe dla niepełnosprawnych.

Park powstał na przełomie XVIII i XIX wieku, pierwotnie jako ogród geometryczny ze zwierzyńcem, wokół budowanego wówczas pałacu. Następnie na początku XIX wieku przekształcono go na krajobrazowy, klasycystyczny. W 1862 roku właściciel parku utrzymał prawo do otwarcia uzdrowiska, wówczas podjęto kolejne prace przy budowie parku. Zlikwidowano zwierzyniec i znacznie go powiększono. Utworzono system alejek spacerowych oraz polanek widokowych. Zagospodarowano stawy, zasadzono wiele gatunków roślin, również egzotycznych. W 1871 roku, powstały park krajobrazowy był przystosowany do potrzeb kuracjuszy i zajmował ok 40 ha. W 1906 roku nastąpiła utrata praw uzdrowiska oraz zmiana właścicieli. Obecnie park zajmuje mniejszy teren niż kiedyś ale w ostatnich latach został zmodernizowany i dobrze się prezentuje.

Wchodzimy na teren parku i zarówno niewidomy, ociemniały idąc z białą laską jak i poruszający się o kulach, czy na wózku, nie napotyka na żadną barierę architektoniczną. Po całym terenie poruszamy się wybrukowanymi alejkami. W trakcie pobytu w tej oazie spokoju dotarłem do Fontanny „Trzech sióstr”, muszli koncertowej - amfiteatru, kościoła katolickiego wraz z cmentarzem, stawu parkowego, tężni. Osobiście sprawdziłem w kilku miejscach dostępność alejek do poruszania się przez "nas". Tylko w kilku miejscach spotkałem małe progi na łączeniach chodników ale zapewniam, że są one nie wyczuwalne nawet dla wózkowicza. Przemieszczając się po terenie parku, praktycznie cały czas jesteśmy na świetnie dostosowanych dla potrzeb niepełnosprawnych alejkach grabowo – jesionowych i dębowych. Jedynym miejscem, w którym jest problem dla niewidomego i poruszającego się na wózku, to kawałek chodnika przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym, gdzie nie ma wybrukowanego chodnika i bez pomocy osoby drugiej nie przejdziemy czy przejedziemy sami tego odcinka.

Na terenie Klasycystycznego Zespołu Pałacowo Parkowego znajduje się również Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy. W placówce przebywają chłopcy, którzy do dyspozycji mają internat, zespół szkolny, warsztaty zawodowe, boiska sportowe, basen itp. Oprócz nauki mają swój czas wolny, który pod okiem wychowawców starają się spędzać bardzo aktywnie. Dla każdego z podopiecznych opracowany jest indywidualny program resocjalizacji. Współpracujący ze sobą nauczyciele, wychowawcy i zespół psychologiczno – pedagogiczny umożliwiają ustalenie właściwej linii postępowania wychowawczego. Wszyscy starają się wpajać chłopcom normy moralne i prawne oraz uczyć ich przestrzegania, zawsze mając za cel nadrzędny dobro wychowanka. Przy okazji wizyty w tym miejscu sprawdziłem dostępność tego ciekawego miejsca znajdującego się w naszej okolicy i dowiedziałem się o kolejnym miejscu gdzie pomagają dzieciom i młodzieży odnaleźć się w naszym "zagonionym" świecie. Zapraszam do Parku Zdrojowego w Jaworzu nie tylko niepełnosprawnych ale każdego kto chce na chwile odpocząć i uciec od gwaru panującego wokół nas.

Andrzej Koenig

 

źródło: ox.pl
dodał: ES

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-04-05 12:31:13
wyśmienity cwaniaczek: przepraszam ale czy nagłówek dotyczy pierwszego naczelnika państwa -dyktatora Jarosława?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: