Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Minister pobiegnie, pobiegniemy i My

W najbliższą sobotę (18.05.2024) w Wiśle odbędzie się 24. Bieg po Nowe Życie. Swój udział zapowiedziała Minister Zdrowia, obecna będzie również przedstawicielka naszej Redakcji.

Już w sobotę o 15:00 wiślański rynek wypełni się osobami, którym bliskie są idee donacji i transplantacji narządów. Symboliczny dystans przejdą sztafety. Utworzą je aktorzy, muzycy, artyści, sportowcy, lekarze transplantolodzy, koordynatorzy transplantacyjni, osoby po przeszczepieniu – dawcy i biorcy, przyjaciele i sympatycy biegu, dziennikarze i partnerzy, oraz młodzież.  W sztafecie Ministerstwa Zdrowia wystartuje Minister Izabela Leszczyna.

Nasza Redakcja również postanowiła, nie tylko medialnie, ale i fizycznie wesprzeć tą szlachetną ideę – w biegu wystartuje znana Czytelnikom OX.PL z wideorelacji i niezliczonych rozmów - Marta Szymik.

Do Wisły przyjedzie ponad 60 lekarzy różnych specjalności związanych z transplantologią, koordynatorów transplantacyjnych, blisko 100 osób po przeszczepieniu, kilkadziesiąt znanych osób ze świata filmu, teatru, estrady, sportu i mediów oraz uczniowie z 18 śląskich szkół ponadpodstawowych. Przemysław Saleta, Jerzy Mielewski, Halina Mlynkova, Piotr Gruszka, Angelika Cichocka, Jarosław Kret, Olga Łasak, Cezary Trybański, Aleksandra Radwan, Łukasz "Juras" Jurkowski, Julia Chatys, Paulina Chylewska i Zbigniew Bródka – to tylko niektóre ze znanych osób, które zobaczymy w sobotę w sztafetach nordic walking. Wśród startujących autorytetów polskiej medycyny transplantacyjnej znajdą się między innymi profesorowie: Maciej Kosieradzki, Roman Danielewicz, Jarosław Czerwiński, Magdalena Durlik, Dorota Kamińska, Leszek Domański, Mariusz Kuśmierczyk, Bartosz Kubisa, Zbigniew Gałązka, Sławomir Nazarewski, Radosław Owczuk i Marta Wawrzynowicz-Syczewska.

-Spodziewamy się na starcie blisko 100 sztafet, po raz pierwszy w historii w jednej z nich pomaszeruje minister zdrowia. Przyjazd do Wisły minister Izabeli Leszczyny jest dla nas bardzo miłym zaskoczeniem – mówi Arkadiusz Pilarz – dyrektor Biegu po Nowe Życie.

Grzegorz Lipiński jest jedną z osób po przeszczepieniu, którą zobaczymy na trasie Biegu po Nowe Życie. Był pierwszym polskim pacjentem, który dostał nowe płuca, bo jego własne uszkodził koronawirus.  Nikt w Polsce nie wykonywał w 2020 roku takich transplantacji. Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu zdecydowali, że się tego podejmą.

Operacja trwała kilkanaście godzin. Lekarze nie do końca wiedzieli, z czym przyjdzie im się zmierzyć, czy przeszczepione płuca podejmą pracę. Udało się. Po miesiącu Grzegorz wrócił do domu. Przeszczepione płuca bardzo dobrze pracują, mogłem wrócić do dawnej aktywności - opowiada Grzegorz.

Dorota Przygodzka żyje z nowym sercem. Jak sama przyznała chce spłacić dług wdzięczności dla swojego dawcy, dlatego zaangażowała się w promocję transplantologii. Na Instagramie ma konto o nazwie przeszczep_i_ona, gdzie wiele o tym pisze. - Odzywa się do mnie wiele osób, same czekają na transplantację albo czekają ich bliscy, szukają wsparcia, chcą porozmawiać - opowiada Dorota. Ona sama czekając w szpitalu czytała m.in. historie osób po przeszczepieniach na transplantologia.info. Już z nowym sercem wzięła dwa razy udział w Biegu po Nowe Życie. W sobotę będzie z nami po raz trzeci.

Bieg po Nowe Życie rozpocznie się 18 maja o 15:00 na rynku w Wiśle.

                                                                                                                                                               

 

Red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: