Międzynarodowo w ZPSWR
W ostatnich latach nietolerancja (nie tylko w zakresie niepełnosprawności, ale również przynależności do różnych kultur, narodowości, religii i grup społecznych) oraz agresja jest obserwowana w coraz większym wymiarze. Młode pokolenie reprezentuje grupę najbardziej podatną na obserwacje w tym zakresie, będąc narażonym na informacje podawane w mediach, internecie, grach, a nawet bajkach – zwraca uwagę Barbara Bestwina koordynatora projektu ze strony ZPSWR w Cieszynie.
Społeczność ZPSWR jest miejscem, w którym zwraca się na to szczególną uwagę ze względu na fakt, że częstym zjawiskiem na świecie jest również nietolerancja oraz wykluczenie z życia społecznego osób niepełnosprawnych zarówno fizycznie, jak i intelektualnie. Nasi podopieczni na co dzień borykają się z tym zjawiskiem, a rolą nas – osób dorosłych jest pokazanie poprzez realizację działań zawartych w tym projekcie, że można przezwyciężyć to zjawisko – dodaje Bestwina.
Partnerzy tego projektu wierzą, że to młodzież może zmienić swoje nastawienie, pod warunkiem, że zostanie im to pokazane; okazywanie szacunku, zrozumienia oraz chęć współpracy. Poprzez przedsięwzięcia związane z realizacją projektu (wspólne zadania, projekty edukacyjno-wychowawcze, przedstawienia oraz interakcje społeczne) młodzież utożsamia się z przedstawicielami innych narodowości oraz osobami niepełnosprawnymi i szanuje ich odmienność, obserwując jednocześnie fakt, że wspólna praca może dawać satysfakcjonujące rezultaty.
W okresie 08-12.04. 2019 w Polsce, w siedzibie ZPSWR miało miejsce trzecie spotkanie partnerów tego projektu. Szkoła gościła 39 przedstawicieli szkół partnerskich – nauczycieli oraz uczniów. W ramach tej wizyty goście spotkali się również ze Starostą Powiatu Cieszyńskiego Mieczysławem Szczurkiem oraz Wiolettą Lanc, przedstawicielem Wydziału Edukacji Powiatu Cieszyńskiego. Podczas tego międzynarodowego spotkania każda z grup partnerskich zaprezentowała krótkie przedstawienie na temat „Tolerancja”. Starosta podczas swojego przemówienia zwrócił uwagę, iż tak naprawdę niczym się nie różnimy. Każdemu z nas należy się jednakowy szacunek i zrozumienie.
mat.pras./MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.