Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Małgorzata Kidawa-Błońska dla ox.pl

Wczoraj (18.09) Cieszyn odwiedziła Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałkini Sejmu RP. W towarzystwie posłanki Katarzyny Lubnauer, posła Mirosława Suchonia i Gabrieli Staszkiewicz, burmistrzyni Cieszyna, spacerowała po mieście i rozmawiała z mieszkańcami. Poniżej zapis krótkiego wywiadu, jaki przeprowadziliśmy z kandydatką Koalicji Obywatelskiej na urząd premiera.

Kilka tygodni temu gmina Istebna podjęła uchwałę w sprawie wystosowania apelu przeciwko ideologii LGBT. Jaki ma pani ugrupowanie stosunek do tej sprawy i do związków partnerskich w Polsce?

Taką decyzję podjęli samorządowcy - uważali, że potrzebne są sygnały, że ludzie w każdym miejscu, w każdej społeczności mają być traktowani z szacunkiem, że trzeba pozwolić ludziom, aby żyli po swojemu. Trzeba pozwolić też, aby szanowali ludzi o różnych wyznaniach, różnych kolorach skóry, a nawet o różnej orientacji seksualnej. Każdy z nas jest naszym obywatelem i każdy ma takie same prawa. Ważne, abyśmy wobec tych praw także zachowywali się odpowiednio. Jeśli jednak samorządy przypominają o tym, że szacunek do drugiego człowieka ma znaczenie, to czują, aby taki sygnał od nich wyszedł, że samorządy dbają o wszystkich obywateli tak samo. Podchodzę do tego w taki otwarty sposób i uważam, że mówienie o tolerancji i szacunku do ludzi, w sytuacji kiedy nasze społeczeństwo jest tak bardzo podzielone, to przykład tego, czego oczekujemy i czego byśmy chcieli.

We wtorek doszło do spotkania nowo wybranej przewodniczącej Komisji Europejskiej, Ursuli Von der Leyen, z europosłami Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Czy miało ono związek ze zbliżającymi się wyborami? Rzekomo poruszano na nim temat praworządności w naszym kraju.

Kwestia praworządności w naszym kraju niepokoi nie tylko nas, wszystkich Polaków. Chcielibyśmy, aby Konstytucja w naszym kraju była przestrzegana przez najważniejszych urzędników w państwie. Kwestia ta niepokoi także ludzi w Europie, bo jest ona wspólnotą i chcielibyśmy, aby we wszystkich krajach pewne zasady obowiązywały. Spotkanie zostało zwołane także dlatego, że układany jest budżet i cieszę się, że moi koledzy i koleżanki działają, aby był on jak najlepszy dla Polski.

Dziękuję za rozmowę.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

41
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-09-19 11:55:50
b.w.: Ale tłumy ! Cóż, ciekawe czemu oni mają POnad 80 % POparcia wśród osadzonych w ZK, a i we Wiśle ciekawe czemu fani też do rzyci lezą :)
2019-09-19 14:38:01
koszor: Tak. Na spotkania klasowe przychodzi więcej osób. Sami czują, że przegrają, ale jeszcze próbują robić na siłę dobrą minę do złej gry.
2019-09-19 15:00:30
dystans: Ciekawie w tej gminie Istebna, czy to nie stamtąd pochodzi warszawski radny o trochę odmiennym kolorze skóry. No i ta pomoc cieszyńska we władzach gminy.
2019-09-19 15:57:10
marshall: Jak zwykle dali się przekupić na 500+ i teraz wielki hejt na lewicę.Za chwilę warzywa i chleb będzie po 50 zł ale ważne że oni mają 500 bo nie muszą pracować tylko z naszych pieniędzy chleją.
2019-09-19 17:29:54
Wyborca 456: do b.w.: Zgrany motyw o poparciu w ZK i żałosne insynuacje. Nie stać cię na nic konstruktywnego?
2019-09-19 18:30:49
daniel3ttt: Oni chcą mówić o praworządności? Co do Trybunału sprawa jest jasna, to Platforma Obywatelska przed wyborami zaczęła majstrować przy jego składzie i wbrew ostrzeżeniom nawet liberalnej prasy, wybrała "sobie" dwóch nadprogramowych sędziów. Wszystko, co nastąpiło potem, było już tylko reakcją. Teraz te szkodniki potrafią tylko jeździć na skargę i donosić na swój kraj...
2019-09-19 19:36:18
krzysztof.nn: daniel - albo udajesz głupiego, albo nie udajesz - Sejm za rządów PO dokonał wyboru sędziów i jak każde inne postanowienie podlegało ono kontroli przez TK, PiS zresztą skierował ten wybór do oceny do TK - tymczasem PiS po dojściu do absolutnej władzy z l i k w i d o w a ł TK i od tego momentu uchwala prawa ewidentnie niekonstytucyjne, jedno za drugim - czy coś więcej trzeba normalnemu tłumaczyć? normalnemu nie trzeba
2019-09-19 20:15:21
daniel3ttt: krzysztof.nn Szkoda z tobą dyskutować. Chyba sam taki jesteś... Ci których popierasz nie tylko ostatnio udowodnili gdzie mają Polaków i ich wartości. Jakie to niby prawa niekonstytucyjne?
2019-09-19 20:38:47
jasper: daniel3ttt, Twoi liderzy w ramach promocji Fundacji Narodowej cyckaja podatnika na 20 milionow za pokazanie widoczkow z Pragi czeskiej. W amerykanskiej firmie PR-owej White House Writers Group ktora miala wypromowac Polske i poprawic jej wizerunwk w USA zatrudniona jest Anna Welisz, siostra Marka Chodakiewicza, nie mowiac o jego zonie - ok. 20 tys. dolarow miesiecznie. Grunt, ze kasa zostaje w RODZINIE na temat ktorej tak glosno wypowiada sie caly czas szary posel zwany prezesem. To w koncu sa ci „prawdziwi“ Polacy ktorym sie nalezy. Te pieniadze mozna bylo naprawde przeznaczyc na inny cel, chocby dla niepelnosprawnych czy domy dziecka. Tylko to by sie PiS-owi nie oplacalo, bo chodzi tylko o kupno glosow wyborczych w USA. Oni beda wam wybierac rzad!!
2019-09-19 21:00:25
daniel3ttt: jasper Jasne od Twoich usłyszymy "pienięndzy ni ma i nie bendzie"
2019-09-19 21:15:08
krzysztof.nn: no proszę, są tacy g ł u p c y wśród nas, którzy wierzą, że r z ą d im coś d a j e... :D
2019-09-19 21:23:55
marshall: daniel no od twoich są miliardy ale na Rydzyka , kościół i pisiorów . Takich jak ty przekupili paroma groszami a nam pracującym wzieli o wiele więcej.
2019-09-19 21:34:03
jasper: Nie naleze do zadnej partii i nie mam „swoich“. Do analizy uzywam rozumu a nie paskow TVP, Trwam, czy agitacji z ambony. Zaden rzad nie daje pieniedzy, bo ich nie ma. To sa pieniadze podatnikow czyli miedzy innymi Twoje. PiS obiecuje gruszki na wierzbie, jedyna obietnica to 500+, choc uwazam, ze mozna bylo to inaczej zrobic. Teraz chce wprowadzic minimalne wynagrodzenie na poziomie 4 tys. zl - HURA !! Popatrz, zeby np. piekarz mogl zatrudnic sprzedawce za ta kwote + ZUS, to musi na to zarobic, czyli podniesc cene chleba trzykrotnie lub nawet czterokrotnie. Podobnie bedzie w sklepach, kioskach, uslugach itp. Czy emerytow, rencistow bedzie stac na takie podwyzki - nie ! Juz teraz nie maja na leki, nie mowiac o zatrudnieniu dodatkowej opieki nad obloznie chorymi. Szpitale sa zadluzone na miliardy zl, dlatego oddzialy sa zamykane. Skoro szpitale nie maja na podwyzki dla pielegniarek - 200 zl, dla lekarzy, to skad wezma dodatkowe 2 tys. zl. Samorzady nie maja pieniedzy na podwyzki dla nauczycieli. PiS spowoduje, ze nie wszystkich bedzie stac na chleb a wizyty do lekarza beda na kartki. Glosujcie na PiS - zrobi dla was wszystko , nawet wysle wczesniej na tamten swiat.
2019-09-19 22:28:32
donekT: Z całym szacunkiem, dla rodzinnych konotacji i osiągnięć Pani Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (wnuczka Stanisława Wojciechowskiego — SOCJALISTY i Władysława Grabskiego- NARODOWEGO- konserwatysty). Jednak czy manewr polityczny zastosowany przez Pana Schetynę nie przypomina postępowania wcześniej dokonanego przez PiS??? Tak się zastanawiam, kto doradził każdej z wymienionych partii.
2019-09-19 22:34:49
donekT: Co do programu pewnej linii poglądowej, osobiście wyraziłem już zdanie // https://wiadomosci.ox.pl/hubert-maslanka-dla-oxpl,59569 //. Ciekawe jak PANI Małgorzata (nie socjologia, prawo, religia itd.) definiuje pojęcie "RODZINA". Tak à propos, treści zawarte w wywiadzie to SAME OGÓLNIKI, kolokwialnie "masło maślane".
2019-09-19 22:42:53
donekT: krzysztof-Q, jasper-Q, marshall, może rozpoczniemy od principium, tyle emocji w Waszych wypowiedziach, prowadzicie DYSKURS, a tymczasem w pierwszej kolejności należałoby się pochylić nad charakterem TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO. Oczywiście w odniesieniu do udzielonego wywiadu i w związku z kwestiami zawartymi w pierwszych komentarzach. Zatem proponuję owocną D Y S K U S J Ę w miejsce bezowocnego D Y S K U R S U. Sprawa z Trybunałem Konstytucyjnym ma konotacje USTROJOWE i na długo przed tak nazywanym sporem o Trybunał, były wskazywane niedociągnięcia w kwestii personalnej obsady tego organu. Może wypada się pochylić nad tym zagadnieniem BEZ POLITYKI! Skoro ktoś w pewnej kwestii ma tyle do powiedzenia... No śmiało krzysztof-Q, jasper-Q, marshall, jaki charakter ma TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY w polskim systemie ustrojowym, pod względem przepisów prawa i jak obsada tego organu, od początku jego istnienia, jest i była postrzegana?
2019-09-20 04:08:58
daniel3ttt: jasper No i dobrze. Przynajmniej są wiarygodni. Zazdrościsz bo nie dostajesz? Oczywiście że z podatków i z tego co udało się odzyskać z mafii vat. A skąd myślałeś? A skąd biorą na podobne programy społeczne w innych krajach jak nie z podatków? Chcesz głosować na PO-Ko to sobie głosuj, przecież oni obiecują ci jeszcze więcej. Z tym że wcześniej jawnie krytykowali i grozili zadłużeniem, że się nie uda. "Pieniędzy ni ma i nie będzie". Dostaniesz LGBT+ i emigrantów afrykańskich i na nich pójdą twoje podatki. Ja przynajmniej wiem na kogo zagłosuję. A ty?
2019-09-20 06:50:17
donekT: daniel3ttt, co do jasper i spółka nie mają żadnych ARGUMENTÓW. Miejmy tylko nadzieję, iż ich reprezentanci są świadomi poziomu swojego elektoratu. Próbują jedynie prowokować i oddziaływać na emocje, co i tak partaczą.
2019-09-20 06:54:58
jasper: Polska gospodarka zostala calkowicie podporzadkowana celom pilitycznym. I dala rade dzieki koniunkturze. Teraz koniunktura slabnie, a rzad zaczyna dobierac sie do przedsiebiorcow, majstrujac przy skladkach na ZUS a to zle rokuje. Przyjemnego glosowania. A tak na marginesie - ile drog wybodowano przez cztery lata rzadow PiS, gdzie wrak tupolewa, ile juz kosztowala komisja smolenska i jej testy z parowkami. Czy jestes w stanie odpowiedziec na tak proste pytania daniel3ttt? To wszystko to klasyczna „krotka kolderka“ ! Podciagnieto pod szyje 500+, to nogi wyszly. Zabrano z rynku 40 miliardow zl kosztem szkolnictwa, sluzby zdrowia, obronnosci kraju. Efekty tego juz widac ! Odnosnie VAT poczytaj troche a nie powtarzaj jak mantre za premiere, ktory jak okazalo sie czesto mowiac kolokwialnie mijal sie z prawda. https://www.google.de/amp/s/www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/luka-vat-mateusz-morawiecki-uszczelnianie,155,0,2362523.html%3famp=1
2019-09-20 07:04:55
donekT: jasper-Q Dekoniunktura jest globalna i od dawna w powietrzu zalatuje kryzysem, także w gospodarce niemieckiej, o którą nasza gospodarka jest zaczepiona. Spekulacja od dawna podkręca marketing, aby jak najwięcej ugrać przed kryzysem. jasper-Q mam zacząć wymieniać, na jakie proste pytania Ty jasper-Q nie potrafisz odpowiedzieć, poczynając od ujęcia problematyki pojęcia "płeć" w NEOMARKSIZMIE, która to ideologia często wyłania się z Twoich jasper-Q wypowiedzi. PS jasper-Q Próbuj dalej prowokować i oddziaływać na emocje;)
2019-09-20 08:23:15
jasper: Podobnie dziala komisja smolenska, a durny lud sie cieszy, ze sie cycka. Opowiesci o wydatkach Polskiej Fundacji Narodowej w USA - czyli pieniadze za nic. Gdyby niezalezne media, cyckali by dalej, https://www.onet.pl/?utm_source=wiadomosci.onet.pl_viasg_wiadomosci&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&pid=8c4118d1-4800-4b74-a5df-428deb58f52f&sid=b177a2c9-166f-4113-9b28-185bbe554807&utm_v=2
2019-09-20 09:10:49
kowboj: https://www.youtube.com/watch?v=AWrk80LRONE
2019-09-20 12:04:34
jasper: https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_x0i0b68h8Xumq3nON4m8oUuKOYndkpCl.jpg - wyborcy PiS i tyle w temacie.
2019-09-20 14:34:28
daniel3ttt: jasper Tu żeś się popisał i udowodnił swoją niewiedzę i że nie warto z tobą dyskutować. To nawet Czesi ubolewają że w Polsce od kilku lat buduje się najwięcej dróg a u nich prawie w ogóle a ty twierdzisz inaczej. Tu masz czeskie strony żebyś nie mówił że zmanipulowane przez PIS. https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C3%A1lnice_a_rychlostn%C3%AD_silnice_v_Polsku https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/polsko-investuje-do-dalnic-miliardy-eur-ma-dvakrat-vetsi-sit-nez-cesko_201411260649_kpracharova https://faei.cz/jak-to-ze-polaci-nebo-madari-stavi-dalnice-rychleji/ Do ciebie w takiem razie żadne argumenty nie docierają bo z założenia jesteś na NIE. Rodzinom z dziećmi żyje się lepiej bo mają wsparcie od państwa a ty twierdzisz że lepiej bez. Może wg ciebie lepiej wszystko wyprzedać. Idź już więcej nie klep głupot...
2019-09-20 15:11:26
donekT: jasper-Q, podałeś źródło //https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_x0i0b68h8Xumq3nON4m8oUuKOYndkpCl.jpg // Tymczasem czego ma dowodzić??? Czyżby umiejętność sformułowania tezy wykraczała poza Twoje jasper-Q umiejętności? Faktycznie, ktoś ma specyficzny elektorat.
2019-09-20 15:17:26
donekT: jasper-Q, Co do działających w Polsce komisji, to kolejne zagadnienie w zakresie funkcjonującego systemu politycznego i należałoby wziąć pod uwagę wszystkie komisje z okresu III RP, do chwili obecnej. Zdaje się, iż faktycznie raczej służą innym celom, niż tym, dla których zostały powołane, natomiast co Smoleńska, warto sobie przypomnieć fachowość Pani Ewy Kopacz // https://www.youtube.com/watch?v=KUZlMa7gGLY //.
2019-09-20 15:20:39
marshall: daniel no ty masz wiedzę , za 4 lata wybudowali 30km autostrad , firmy schodzą z budowy bo im po prostu nie płacą nawet tego co dostali z unii.Co z tego że państwo dało 500+ kilku milionom a 20 milionów płaci za to 1000 i wszystko kosztuje o wiele więcej i przez to tylko więcej nierobów w naszym kraju .
2019-09-20 15:48:44
donekT: Tymczasem, ile polskich firm zbankrutowało w ramach realizacji EURO 2012... Tak nawiasem, średni koszt budowy jednego kilometra autostrady nadal plasuje się jako jeden z wyższych w Europie???
2019-09-20 17:14:48
daniel3ttt: marshall Idź się nie kompromituj. https://www.forbes.pl/transport-i-logistyka/drogi-oddane-do-uzytku-przez-gddkia-w-2018-roku/s8l8x1b
2019-09-20 22:06:08
jasper: W latach 2007-2015 (za rządów #PO #PSL) oddano do użytku 885 km autostrad 1207 km dróg ekspresowych 1350 km dróg krajowych. Między 2015 a czerwcem 2019 (za rządów #PiS) oddano tylko 102 km autostrad 732 km dróg ekspresowych 119 km dróg krajowych. Między 2017 r. a czerwcem 2019 r. nie oddano do użytku ani jednego kilometra autostrady. Widac, ze ktos czyta tylko paski na TVP.
2019-09-20 22:25:10
daniel3ttt: jasper Nie chce mi się tego sprawdzać i szukać, ale skoro gdzieś znalazłeś to podaj nam jeszcze ile km jest w budowie. Twój kolega marshall twierdził że wybudowano 30 km. Uzgodnijcie to w końcu bo jesteście tak mało wiarygodni jak ta cała śmieszna tęczowa opozycja.
2019-09-21 00:09:25
jasper: https://www.google.de/amp/s/innpoland.pl/amp/153327,wiemy-dokladnie-ile-drog-zbudowano-za-rzadow-pis-kierowcy-zatesknia-za-po
2019-09-21 00:13:20
jasper: - [ ] W roku 2017, 2018 i 2019 rzad PiS oddal do uzytku 0 km autostrad Kolejny wielki sukces! Niestety nawet 100 pasków TVP nie daje nawet metra pasa drogi.  PiS potrafil od poczatku do konca zbudowac droge w Brzeszczach - do domu B. Szydlo :)
2019-09-21 01:28:15
daniel3ttt: jasper niestety pytanie było inne znafco. Siadaj pała!
2019-09-21 05:08:25
krzysztof.nn: daniel - dodatkowo możesz dopisać na konto PiS remont ulicy w Skoczowie i malowanie pasów w Pogwizdowie -- i w niczym to nie zmieni faktu, że pod rządami PiS inwestycje drogowe w Polsce mocno wyhamowały, a ty sam albo udajesz głupiego, albo nie udajesz
2019-09-21 07:52:36
jasper: „ Nikt nas nie przekona, że białe jest białe, a czarne - czarne„. https://mobile.natemat.pl/blogi/rostowski/54335,nikt-nam-nie-powie-ze-czarne-jest-czarne-a-biale-jest-biale? Na pasku rezimowej napisza, ze szary posel to mesjaz, Rydzyk potwierdzi a ciemny lud kupi, bo nie jest od myslenia - nie po to rzadzacy placa 500+.
2019-09-21 19:29:43
daniel3ttt: Cóż takiemu jednemu i drugiemu odpisać sporo oni tacy ANTY i wszystko na NIE. Choćby zbudowali i 1000 km to będą narzekać. Za PO też tak narzekaliście czy przytakiwaliście im? Mało to się dróg w Polsce buduje? A wyjdźże jeden z drugim (krzysztof.nn, jasper) z domu, oderwij się od klawiatury, rusz cztery litery i pojedź gdzieś dalej. U nas chociażby w Jaworzynce otwarto nową drogę na Słowacje. Niedawno trafiłem też na nową obwodnicę Babic. Wiesz chociaż gdzie to? Budują nową drogę z Raciborza do Pszczyny. Jedź do Rybnika i zobacz. A tu masz więcej (tylko z 2018) https://www.se.pl/auto/nowosci/gddkia-podsumowuje-2018-rok-tyle-kilometrow-nowych-drog-oddano-do-uzytku-aa-jzeA-B5eA-CjiM.html
2019-09-21 21:25:52
skuter66: danielu3ttt, krzysztof.nn czy jasper to ta sama osoba, drugiej takiej durnowatej nie znajdziesz, dlatego nie dyskutuj z nim, szkoda czasu.
2019-09-21 21:34:40
skuter66: Nie jestem rasowym katolikiem, nie mam braków w uzębieniu, będę głosował na PIS.
2019-09-22 00:50:00
jasper: skuterku, mylisz sie ale pochlebia mi, ze porownujesz mnie do krzysztofa. Zawsze mowie, ze lepiej z madrym stracic niz z glupim znalesc. Nie jestes rasowym katolikiem, nie masz brakow w uzebieniu jak piszesz ale jestes za to tepawym skuterem pisiorem :)
2019-09-22 07:23:23
krzysztof.nn: nie trzeba być szczerbatym albo katolikiem - wystarczy moherem, mętną szują lub sfrustrowanym nieudacznikiem
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: