Laserem w piratów

30 laserowych mierników prędkości trafiło do komend policji na Śląsku. To zakup Komendy Głównej Policji. Miernik ma możliwość rejestracji zdjęć i filmów. Dzięki niemu policjant może nie tylko udowodnić przekroczenie prędkości, ale na przykład przejazd samochodu na czerwonym świetle.

Jest bardzo precyzyjny, poręczny i udokumentuje sprawcę wykroczenia. Nowy laserowy miernik prędkość używają od kilku dni policjanci z cieszyńskiej drogówki. Urządzenie rejestruje nie tylko prędkość, ale i inne informacje. Przede wszystkim w trakcie pomiaru nagrywa kilkusekundowy film, a laserowy pomiar nie tylko dokładnie wskazuje prędkość, ale i konkretny pojazd, który został namierzony.

- Dlatego kierowcy nie mogą już mówić, że policjant zmierzył samochód jadący obok. Starsze urządzenia rzeczywiście wskazywały tylko prędkość i czas, jaki upłynął od pomiaru. W tym wypadku mamy nagranie w wysokiej rozdzielczości i może być dowodem podczas rozprawy w sądzie. Urządzenie ma również wbudowany GPS. - wyjaśnia Rafał Domagała, rzecznik prasowy cieszyńskiej policji.

Urządzenie, ustawione na statywie może działać również jako fotoradar, jednak jak zastrzega Domagała, będzie on służył jako mobilny rejestrator wykroczeń. - Policjanci najczęściej będą go wykorzystywać jako rejestrator przekroczenia prędkości, aczkolwiek dzięki temu, że potrafi nagrywać filmy, urządzenie może służyć jako dowód w sytuacji, kiedy kierowca przejechał przez skrzyżowanie na czerwonym świetle. Na takie zdarzenia policjanci też będą zwracać uwagę – dodaje Domagała.

St. Aspirant Krzysztof Sikora, Wydział Ruchu Drogowego KPP w Cieszynie przyznaje, że nowy sprzęt powinien utemperować kierowców. - Jego zaletą jest właśnie fotograficzna dokumentacja konkretnego, namierzonego pojazdu. Nie ma wątpliwości, można zidentyfikować kierowcę, który popełnił wykroczenie.

Urządzenie rejestruje prędkość nie tylko w momencie, kiedy pojazd się zbliża. Odczyt jest również możliwy, kiedy się oddala. Jest to przydatne w sytuacji, kiedy szczególnie motocykliści przejeżdżają obok patrolu z dozwoloną prędkością, jednak tuż za nim, gwałtownie przyspieszają – dodaje Domagała.

Do komendy powiatowej policji w Cieszynie trafiło na razie jedno urządzenie. Od kilku dni używają go już policjanci drogówki. W kolejnych tygodniach do policjantów trafi drugie tego typu sprzęt.

W ubiegłym roku w powiecie cieszyńskim doszło do 177 wypadków, w których zostały ranne osoby. Z powodu prędkości odnotowano łącznie 29 takich zdarzeń w 2017 roku. Natomiast kolizji było łącznie 1753, z czego 270 zostało spowodowanych przez kierowców, którzy niedostosowani prędkości do warunków drogowych.

JB

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-01-05 19:26:56
CZŁONEK: Stańcie na Wiślance na dwu pasie za stacją benzynową między 14 a 16 to będziecie mieli kumulację piratów
2018-01-05 22:00:23
jadeitowy: trzeba poprawic bydrzet,,jutro prezydent w skoczowie,,a dinkow brak,,skad je wziasc,,ostatnio ogladalem janosika,,,,,morze od kupcow,<br />
2018-01-06 10:36:58
hajot114: 70 km/h na \&quot;Wiślance\&quot; to głupota, niestety podyktowana wjazdami na posesję co kawałek czy wysepkami przejazdowymi ... Co do motocyklistów .... ci co naginają przepisy, przepraszam, nagminnie je łamią mają podgięte tablice rejestracyjne .... na nich bata nie ma ,,,, <br />
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją