Krótki instruktaż, jak piec pierniczki

Skąd wywodzą się pierniczki nie zostało jak dotąd ustalone. Jedni twierdzą, że są to ciastka pochodzenia holenderskiego, teorie innych głoszą, że stały się popularne w momencie gdy ormiański mnich rozpowszechnił odpowiednią recepturę we Francji. Oto instruktaż, jak upiec pierniczki idealne.

Niezależnie jednak od pochodzenia, na stałe zagościły na stołach perfekcyjnych gospodyń Śląska Cieszyńskiego, jako jedne z tradycyjnych cieszyńskich ciasteczek. Ich korzenno-miodowy smak idealnie współgra ze śnieżnym otoczeniem. Oto instruktaż, jak upiec pierniczki idealne.

Podczas pieczenia pierniczków, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze w zależności od użytej mąki, może zaistnieć potrzeba dodania nieco więcej, niż w przepisie. Ciasto powinno być spręzyste, nie powinno kleić się do rąk. Po drugie, ciasto należy dobrze wyrobić, w przeciwnym razie pierniczki nie będą idealnie puszyste. Po trzecie im cieńsze ciasto, tym krótszy czas pieczenia. Pierniczki są gotowe, w momencie gdy zaczynają przybierać lekko brązowawy kolor.


Autorzy: Joanna Świba & Damian Czarnecki

źródło: ox.pl
dodał: JS,JB

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-12-19 21:40:11
ciamajda: \&quot;Pierniczki są gotowe, w momencie gdy zaczynają przybierać lekko brązowawy kolor\&quot;<br />Mądre. Ja zawsze myślałem że powinny być lekko zielone.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją