Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kręgi Sztuki w Cieszynie

3. Europejski Festiwal Szkół Artystycznych i Twórczości Kręgi Sztuki już od pierwszego tygodnia lipca proponuje mocne pozycje artystyczne i spotkania ze świetnymi gośćmi. Przez pięć dni czeka nas dużo wydarzeń kulturalnych prezentowanych przez młodych twórców i mistrzów.

Oprócz prezentacji dokonań szkół artystycznych z Polski i Czech, będzie można wziąć udział w koncertach, wykładach i warsztatach artystycznych przeznaczonych dla amatorów i znawców. Zajęcia zostały tak zaplanowane, aby mogły brać w nich udział osoby w różnym wieku, o różnych zainteresowaniach.

 
Organizatorzy zapraszają do udziału w wykładach, warsztatach, spotkaniach z udziałem praktyków i teoretyków różnorodnych dziedzin sztuki. 
 
Znany i ceniony operator, reżyser, twórca pierwszego w Polsce filmu dokumentalnego w 3D, Michał Bukojemski, będzie wprowadzał w tajniki operatorstwa.
 
W ramach „Konwersacji artystycznych -Polska -Niemcy” Dietmar Schmale z Niemiec, 5 lipca opowie  o „Strategiach w sztuce interdyscyplinarnej”, a następnego dnia zaprosi do udziału w performatywnym doświadczeniu na ulicach Cieszyna pt. „Ulica jest sceną – kręcąc się wokół jako artysta”. 
 
Iwona Chmielewska, znana w świecie autorka, m.in. wielokrotnie nagradzanej opowieści o Januszu Korczaku „Pamiętnik Blumki”, pokaże swoje picturebooki (książki obrazowe), a poprzez nie, uczestnicy warsztatów, korzystając z swoich osobistych doświadczeń i pamiątek, odbędą artystyczną podróż. 
 
Aniela Lubieniecka, z Halo Echo, będzie lepiła, kleiła, wycinała, innymi słowy zrobi z dziećmi wszystko, aby na jej warsztatach powstał film animowany. Wernisaż - 8 lipca. 
 
Od 5 do 8 lipca, na Moście Przyjaźni w Cieszynie, każdy w wieku od 2 do 100 lat, może brać udział w tworzeniu „Republiki Motyli”, na warsztatach plastycznych, które zakończą się rozstrzygnięciem konkursu na najpiękniejsze motyle. 
Nagrody będą rozdawane w wielu kategoriach, zaczynając od Grand Prix, aż do freestyle.
 
Podczas całego Festiwalu, w specjalnie przygotowanym studiu audiofilskim  o symbolicznej nazwie „Hey Joe”, koneserzy, i nie tylko, posłuchają muzyki z winyli i CD przygotowanych  przez dziennikarza muzycznego - Krzysztofa Nieporęckiego. Program zapowiada się ciekawie zarówno od strony muzycznej, jak i historycznej, bo mają pojawić się także pocztówki dźwiękowe! 
Sale Państwowej Szkoły Muzycznej, mieszczącej się w cieszyńskim Zamku w będą gościły wybitne instrumentalistki, które zagrają koncerty i poprowadzą zajęcia dla początkujących oraz master class. Już można zapisywać się na warsztaty: Katarzyny Drogosz, Kerstin Fahr (Niemcy) – mistrzyń gry na instrumentach barokowych (pianoforte, flet podłużny, skrzypce barokowe). 
Warsztat „Magia smyczka” poprowadzi znakomita Maria Pomianowska – odtwórczyni tradycyjnych polskich  instrumentów smyczkowych, takich jak suka biłgorajska czy fidel płocka. 
 
Magdaleny Sobczak – Kotnarowskiej z „Kapeli ze Wsi Warszawa” nie trzeba przedstawiać – a tytuł jej warsztatu to „Głos biały”. Haluna Music Group (Węgry), których inspiracje wyrastają ze starych szamańskich tradycji będą dotyczyć  - śpiewu intuicyjnego. 
Na zakończenie muzycznej części festiwalu w niedzielę, 8 lipca na cieszyńskim moście Przyjaźni - parada orkiestry złożonej z młodych adeptów, którzy zagrają na samodzielnie przez siebie zrobionych instrumentach. Zapraszamy dzieci do pracowni takich instrumentów, którą w trakcie imprezy poprowadzi, i do koncertu przygotuje, Rafał Rogiński ( R.U.T.A - Paszport Polityki) i  Magda Hapel, tytuł projektu „Muzyka ze śmieci”.
 
Znanego dziennikarza muzycznego i spiritus movens dwóch zespołów: „Kapeli ze wsi Warszawa” i „R.U.T.A.”, Macieja Szajkowskiego, będzie można zobaczyć jako prowadzącego koncerty i jako wykonawcę. W tę drugą rolę wcieli się 7 lipca podczas szczególnej okazji. W Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie o godz. 21 – zapraszamy na 15 urodziny „Kapeli ze wsi Warszawa”. Z tą formacją, która w gatunku world music znalazła się wśród najlepszych na świecie, Maciej Szajkowski jest związany od początku jej istnienia.  Na benefisie wystąpią również specjalnie zaproszeni goście: Pablopavo, Vienio ( Molesta Ewenement) oraz dawni członkowie „Kapeli…”: Katarzyna Szurman, Małgorzata Śmiech, Michał Kozak. Gospodarzy miasta będzie reprezentował chór jubileuszowy Zespołu Ziemi Cieszyńskiej, pojawią się też znakomici: Justyna Szafran, Cezi Studniak i zespół Sztylety, pierwszy lirnik korbowy RP Maciej Cierlikowski i świeżo upieczony laureat ostatniego Festiwalu Nowa Tradycja zespół Sutari. 
 
Swój koncert, także 7 lipca o godz. 19,  będzie miał Pablopavo. Znany z aktywnego udziału w  formacji Vavamuffin, tym razem swoją poezję będzie interpretował w towarzystwie „Ludzików”. 
 
Piotr Vienio Więcławski, jako jeden z tytanów hip hopu, który wystąpi na scenie podczas 15 urodzin „Kapeli…” w przeddzień tego koncertu, 6 lipca, przedstawi się fanom jako człowiek o zainteresowaniach filmowych,  jego projekty będzie można obejrzeć oraz spotkać się i porozmawiać z ich autorem o godz. 16.  O godz. 20 Vienio porwie swoim talentem również jako dj - w klubie festiwalowym „Piwnica Stary Targ”.
Już od pierwszego wieczoru tegorocznego Festiwalu Kręgi Sztuki, Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie będzie gościł wybitnych muzyków.  
4 lipca o g.20 zabrzmi klasyka, na koncercie inauguracyjnym w wykonaniu wybitnie utalentowanego studenta Mateusza Borowiaka z Akademii Muzycznej w Katowicach. Wprowadzenie do jego koncertu wygłosi wybitny pianista i pedagog - prof. Andrzej Jasiński, m.in. przewodniczący jury konkursów chopinowskich. 
 
Następnego dnia – 5 lipca od godz. 19 - jazz w różnych odmianach z mistrzem trąbki, Paulem Brody (USA). Zagrają z nim młodzi, ale już doceniani w środowisku jazzmenów instrumentaliści z projektu „Tutaj”, m.in. Bartosz Nazaruk  i vjka Anna Drobiec. W  części drugiej Paul Brody z porywającym Maciejem Obarą (saksofon), harmonizującym Dimą Gorelikiem (gitara, Izrael) przedstawią swój wspaniały jazzowy krąg.
 
6 lipca ze sceny teatru popłynie muzyka inspirowana etnicznością. O godz. 19 zagra Trio BeDeM z Marią Pomianowską, Dima Gorelikiem, Bartem Pałygą w, a o godz. 21 – usłyszymy szamańskie wibracje w wykonaniu Haluna Music Group (Węgry).
Skoro o teatrze mowa, organizatorzy przygotowali warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
 
 „Świadomość ciała” od 4 do 6 lipca będzie prowadził dawny adept Teatru „Laboratorium” Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu i doświadczony aktor, wieloletni wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie, Piotr Tomaszewski.
 
W Sali baletowej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie 7 lipca o godz.12.00 rozpoczną się zajęcia, doświadczonej w reżyserii teatralnej i pracy pedagogicznej - Ewy Tomaszewskiej, pt. „Mój sen - moje marzenie”. 
Adam Michniewicz przygotował zajęcia dla najmłodszych, które odbędą się w Centrum Kultury i Sztuki Dwór Kossaków w Górkach Wielkich 
 
Na warsztaty można się zapisywać pod adresem: biuro@kregisztuki.com 
 
Wykłady, panele, spotkania i wszystko co zawiera się między nimi – to kolejne formy edukacji artystycznej i kulturalnej, którą oferuje Festiwal Kręgi Sztuki. 
 
4 lipca o godz. 16 w Galerii Uniwersyteckiej odbędzie się panel dyskusyjny „Galaktyki nowych mediów – 50 lat od Galaktyki Gutenberga” z udziałem ludzi kultury, sztuki, nauki. Właśnie w tym roku mija 50 lat od wydania dzieła, jak na owe czasy  szokującego,  „Galaktyki Gutenberga”, które napisał Marshal McLuhan, jeden z najwybitniejszych teoretyków komunikowania masowego i środków przekazu.
 
W ramach projektu „Konwersacje artystyczne Polska – Niemcy”,  realizowanego na Festiwalu Kręgi Sztuki, m.in. Żaneta Govenlock, która w duecie z Violettą Damięcką od wielu lat wykonuje nowatorskie aranżacje wystaw, 5 lipca o godz. 15 zaprezentuje jak radzą sobie obie artystki z trudnym zadaniem stworzenia atrakcyjnej ekspozycji: „Forma w świetle i przestrzeni. Praktyki wystawiennicze”.
 
W godzinnych odstępach, które wypełnią brzmienia ze studia audiofilskiego, 
w gościnnym CBM, ul. Ks. I. Świeżego 6 w Cieszynie, będą mieli swoje wykłady, pokazy, wystawy wybitni praktycy i teoretycy – znawcy tematów związanych z różnymi dziedzinami sztuki.   Żeby zachęcić do spotkania i ich wysłuchania, można wymienić tylko niektóre tytuły i nazwiska.
 
Michał J. Zabłocki, producent filmowy, scenarzysta,  wykładowca uczelni filmowych, opowie: „Co wolno? Prawo autorskie w filmie”  - 5 lipca, o godz.13.   
6 lipca, będą mieli swoje pokazy: artysta, performer i fotografik z Norwegii, Robert Alda: „Performance – bez tytułu”; 
Profesor filologii klasycznej, Cyprian Mielczarski:  „Eros na odległość wg Jamesa Joyce’a”; 
poeta i plastyk o wyjątkowym życiorysie, Ireneusz Betlewicz: „I wszystko nadzieją podparte”; 
7 lipca,  antropolog, etnograf, Zbigniew Benedyktowicz, będzie miał 2 wykłady w „Marta i Maria – o obecności symbolu w „Uczcie Babette” i „Spojrzenie na Europę – jaskinia snów”. Ich tematy nawiązują do filmów wyświetlanych w poprzednich dniach w ramach przeglądu filmowego Wakacyjne Kadry;  
Krytyk sztuki, Eulalia Domanowska, przedstawi: „Blaski, cienie, prowokacje – sztuka w przestrzeni publicznej”. 
 
Od pierwszego dnia Festiwalu, czyli od 4 lipca, będzie można obejrzeć wystawy po polskiej i czeskiej stronie Cieszyna: 
  • „3”, Galeria Uniwersytecka Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie,
  • plakatu ekologicznego,Galeria 36,6, Instytut Sztuki w Cieszynie,
  • „Jazz Pustelników”, Galeria Domu Narodowego, Rynek, 
  • „Refleksy” - grafika i multimedia,Muzeum Drukarstwa,
  • „Śląska grafika” – Katowice – Cieszyn – Ostrava, KaSS Střelniče, przy Moście Wolności, 
  • „Kilo designu”, Koło Naukowe Projektowania Graficznego „Kilo”, ASP Katowice, foyer Teatru A. Mickiewicza,
  • Mural, Koło Artystyczno–Naukowe „Art-media“, plac Londzina.
Zwracamy również uwagę na niezwykły koncert Krzysztofa Gawlasa: „Rite of the earth”. Jest to projekt Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.  Zaistnieje on tylko raz, 7 lipca o godz. 17 w rotundzie św. Mikołaja na cieszyńskim wzgórzu zamkowym.
 
W trakcie Festiwalu, w wielu punktach Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, będą się odbywały akcje studentów uczelni artystycznych: prezentacje multimedialne, performance, działania artystyczne, rzeźba w przestrzeni publicznej i inne. 
Szczegóły www.kregisztuki.com  i FB.
 
Jeśli chcesz otrzymywać najświeższe informacje o imprezach odbywających się w Cieszynie zapisz się na newsletter na www.cieszyn.pl

Promocja UM Cieszyn

źródło: UM Cieszyn
dodał: UMC

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: