Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Grafika z Ostrawy w Muflonie

Z okazji 20. rocznicy ''Dni Polsko-Czeskich'' w Ustroniu znajdzie się wyjątkowa wystawa poświęcona pracom dyplomowym absolwentów Pracowni Grafiki Artystycznej Wydziału Sztuki Uniwersytetu Ostrawskiego w Ostrawie.

- W 2016 roku przypada 20. rocznica obchodów „Dni Polsko-Czeskich” związanych z podpisaną w 1996 r. umową o współpracy partnerskiej i kulturalnej między partnerskimi miastami Katowicami i Ostrawą. Ze względu na owocną współpracę z Oddziałem Muzeum Historii Katowic-Działem Grafiki im. Pawła Stellera w Katowicach, Galeria Muflon-Sztuka dla Ciebie w Ustroniu, również chce uczcić ten Jubileusz wystawą organizowaną z Pracownią Grafiki Artystycznej Wydziału Sztuki Uniwersytetu Ostrawskiego w Ostrawie - wyjaśnia Iza Burczak, kierowniczka Galerii Muflon w Ustroniu.

W dniu 6 czerwca o godz. 16.00 Galeria zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Eva Bičanová, Michaela Krkošková, Jana Vlčková -Dyplomy licencjackie 2016 r. Pracownia Grafiki Artystycznej- Wydziału Sztuki Uniwersytetu Ostrawskiego w Ostrawie.” Kuratorem wystawy i promotorem prac dyplomowych jest dr hab. Marek Sibinský. - W Pracowni Grafiki Artystycznej w stopniu licencjata w tym roku ukończyło studia ośmiu studentów, którzy prowadzili prace w szerokim spektrum mediów i form. Z tego spektrum zostało wybranych na wystawę w Galerii Muflon- Sztuka dla Ciebie trzech studentów pracujących w formatach: drukowane w 2D i prezentujących eksperymentalne grafiki. Laureatki zaprezentują na wystawie cykl grafik od klasycznych form - wklęsłodruki, przez serigrafię i formy experymentalne. Wystawa jest objęta patronatem Festiwalu Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości „Kręgi Sztuki”. Zapraszamy! – zachęca Iza Burczak.

Pracownia Grafiki Artystycznej na Wydziale Sztuki Uniwersytetu w Ostrawie koncentruje się na rozwoju myślenia, postrzegania i formowania opinii oraz wzbudzania refleksji u współczesnego odbiorcy poprzez działania artystyczne. Jej nadrzędnym celem jest zaoferowanie studiów odzwierciedlających stan aktualnych trendów artystycznych poprzez kształcenie studentów w umiejętności pielęgnowania edukacji artystycznej, rozwijania kreatywności i wrażliwości ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialności za rozwój życia. Integralną częścią koncepcji Pracowni Grafiki Artystycznej jest zapoznanie studentów z procesem technologicznym drukowania i z aspektem twórczego wysiłku oraz pozyskaniem umiejętności technicznych. W procesie własnej pracy, studenci są zachęcani do refleksji na temat indywidualnej wolności i włączenia twórczych idei o świecie w sytuacji egzystencjalnej początku nowego tysiąclecia. W toku programu nauczania studenci uczą się doskonalić i kształtować swój własny pogląd na grafikę artystyczną i dążyć do rzeczywistej refleksji twórczej i innowacji. Od 2014 roku w Pracownia kontynuuje koncepcję SWO/Serigrafia Warsztaty Ostrava 1997-2001/ i uruchomiony został w nowym formacie program pod nazwą ISSO /Międzynarodowe Sympozjum Serigrafie Ostrava oraz zainicjowana nowa seria spotkań międzynarodowych grafików, przede wszystkim pedagogów szkół artystycznych. Pracownia została założona w 1992 r. przez prof. Eduard Ovčáčeka. Jego dzieło jest kontynuowane przez wybitne grono wykładowców takich jak: dr hab. Zbyněk Janáček, dr hab. Marek Sibinský i mgr. Iva Krupicová.

mat.pras./red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: