Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Giving circle - Krąg Darczyńców

Giving circle, czyli Krąg Darczyńców to innowacyjna forma filantropii uczestniczącej. Jest to spotkanie przedstawicieli biznesu, kultury, organizacji pozarządowych i instytucji publicznych, podczas którego darczyńcy mają możliwość wsparcia wybranych przez siebie projektów społecznych, ich zdaniem najbardziej wartościowych. W naszym regionie spotkanie takie po raz trzeci zorganizowało Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej.

Tegoroczne spotkanie było, niestety, z wiadomych przyczyn, inne niż poprzednie. W „realu”, w sali Starostwa Powiatowego w Cieszynie, 18 lutego spotkała się tylko garstka biorących w nim udział. Ci, których obecność była niezbędna. Wydarzenie zorganizowano w sposób hybrydowy. Pozostali zainteresowani brali w nim udział poprzez transmisję w sieci.

- Giving Circle nie ma polskiego odpowiednika, dlatego posługujemy się oryginalnym określeniem. To forma filantropii bardzo popularna w USA i Australii. W Europie funkcjonuje od kilku lat w Wielkiej Brytanii. W Europie Środkowej to nowość wzbudzająca wiele pozytywnych emocji – wyjaśnia Sławomira Godek ze Stowarzyszenia Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej.

Sporo pozytywnych emocji taka forma wspierania ciekawych inicjatyw wzbudziła także w cieszyńskich samorządowcach. - Jak zacząłem się w to wszystko bardziej wgłębiać, to zobaczyłem, że to kapitalna, fantastyczna inicjatywa dzięki której można pomóc w realizacji wspaniałych pomysłów spotykając się w miłym gronie - mówił podczas spotkania Starosta Powiatu Cieszyńskiego Mieczysław Szczurek, który nie tylko użyczył na spotkanie sali, z której można było komfortowo prowadzić transmisję, ale też objął wydarzenie honorowym patronatem. I życzył przybyłym na spotkanie przedstawicielom organizacji ogromnych darów, które umożliwią im zrealizowanie ich świetnych pomysłów.

Pomysły te zostały przedstawione i omówione, a każdy zainteresowany mógł wysłuchać transmisji na żywo. Można też oczywiście zapoznać się z nimi dopiero teraz, a także je wspomóc. - Łącznie na wszystkie trzy projekty zebraliśmy 6995 złotych, co stanowi rekord w stosunku do poprzednich dwóch edycji – cieszy się Sławomira Godek. - A środki zbieramy jeszcze przez tydzień – dodaje.

(indi)

Tego roku o wsparcie darczyńców zabiegają inicjatorki trzech projektów, które przedstawiamy poniżej:

Biochemikalsi dzielą się wiedzą ze światem
Ambasador projektu: Izabela Brachaczek, sołtyska Kończyc Małych
Patronat: Stowarzyszenie Miłośników Kończyc Małych
Koordynacja: Joanna Spandel – od 13 lat z werwą uczy miłości do przedmiotów przyrodniczych w SP Pruchna Drogomyśl. Opiekunka Samorządu Uczniowskiego. Działa w Stowarzyszeniu Miłośników Kończyc Małych.
O projekcie: Biochemikalsi to uczniowie, którzy dzielą się wiedzą za światem. Powstaną filmy, w których uczniowie pokażą doświadczenia oraz będą prowadzili własne badania i obserwacje. Poszukają odpowiedzi m.in. na pytania: „Co drzemie w dżemie?”, „Czy rośliny lubią konkurencję?”. Gotowe materiały będą dostępne na YouTube, Facebook. Filmy mogą stanowić inspirację dla innych uczniów, nauczycieli, osób głodnych wiedzy. Ponadto przewidziane są materiały z propozycjami doświadczeń dla najmłodszych. Co ważne –
uczestnicy projektu zdobędą umiejętności montażu materiałów filmowych oraz będą doskonalić swoja pracę zespołową. Interdyscyplinarność działań w ramach projektu sprawia, że każdy uczeń może wziąć w nim udział poprzez: pisanie scenariuszy, przygotowanie scenografii, wcielenia się w rolę aktorów, nagrywania i montowania filmów. Środki zebrane podczas wydarzenia Giving Circle zostaną przeznaczone na zakup sprzętu, który umożliwi produkcję materiałów dobrej jakości.
Marzenie - zakup kamery sportowej GoPro lub innej o podobnych parametrach. To kompleksowe urządzenie rejestracji obrazu i dźwięku w każdych warunkach, również w terenie.

CichoSza
Ambasador projektu: Ewa Gołębiowska dyrektorka Zamek Cieszyn
Patronat: Fundacja MamGrono
Koordynacja: Natalia Duraj - od 6 lat pedagog, socjoterapeuta, anglista. Niepoprawna optymistka, ale zaniepokojona wzrostem agresji uczniów. Praca to jej pasja, wierzy w zmianę na lepsze, trzeba chęci i odpowiednich ludzi, których już ma.
Eliza Szatkowska-Dziadek to pedagog-terapeuta, od 3 lat w SP6 nauczyciel wspomagający, wychowawca. Pomoc i zrozumienie dzieci ze specjalnymi potrzebami kształcenia i wychowania to jej priorytety.
Joanna Kulesza - od 6 lat polonistka, miłośniczka Gombrowicza i Szymborskiej, wieczna optymistka z ogromnym poczuciem humoru. Jej praca magisterska dotyczyła dowcipu oraz popularnych sucharów. Uważnie słucha dzieci i odkrywa z nimi tajniki języka, literatury i filozofii. Kocha podróże, góry, ma wiele pasji, nie lubi nudy i lenistwa.
Natalia, Eliza i Asia razem tworzą zgrany team. Razem z uczniami prowadzą samorząd uczniowski, szkolne koło wolontariatu, uczestniczą w licznych szkolnych akcjach.
O projekcie: Patrząc oczami dziecka istnieje potrzeba miejsca wyciszenia w szkole, oazy spokoju, relaksu, komfortu. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom powstał projekt CichoSza. To sala ciszy dla uczniów klas I - VIII, która zapewni im jak najlepsze warunki do pracy, relaksu i wypoczynku oraz ograniczenie hałasu podczas przerw. Ponadto przygotuje uczniów do wysiłku umysłowego na kolejne zajęcia. Strefa ciszy podniesie jakość funkcjonowania szkoły, tworząc lepsze warunki dla uczniów, szczególnie z Autyzmem i z zespołem Aspergera.
Marzenia: Pozyskane środki umożliwią zakup materiałów do przystosowania miejsca w szkole: siedziska dla różnych grup wiekowych, wykonane z materiałów ekologicznych i z odzysku, w przyszłości może hamaki. Potrzebne są fototapety, rośliny doniczkowe, wykładziny, materiały tapicerskie, far, materiały papiernicze.

Mózg kocha obrazy
Ambasadorzy: Dawid Łasiński i Mateusz Łysek członkowie grupy Superbelfrzy RP
Patronat: Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich gminy Skoczów
"Ludzie dzielą się na tych, którym się chce i tych którym się nie chce, a tylko ci, którym się chce popychają ten świat do przodu".
Koordynacja: Anna Żertka jest niezwykłą nauczycielką i jest z tego bardzo dumna. Kocha się uczyć i uwielbia uczyć innych. Praca z dziećmi i młodzieżą, ich kreatywność i otwartość na świat dodają jej siły do podejmowania różnych wyzwań. Uczy chemii i biologii w SP w Ochabach Małych oraz jest twórcą strony Bio-chemiczne sketchnotek na Facebook. Wraz z pozostałymi finalistkami Giving Circle, chce pokazać, że wielu nauczycielom naszego powiatu "dalej się chce", zależy jej na zmianie w edukacji i stara się wychodzić naprzeciw nowym możliwościom.
O projekcie: MÓZG KOCHA OBRAZY to warsztaty sketchnotingu dla mieszkańców naszego powiatu. Sketchnoting to połączenie słów i obrazów, które można z powodzeniem wykorzystać podczas tworzenia notatek wizualnych. Swój projekt Ania nazwała „Mózg kocha obrazy” i podczas warsztatów chce uczyć tworzenia kreatywnych notatek, zgłębiania tajników sketchnotingu oraz czerpania dziecięcej radości z procesu twórczego. Chce inspirować małych i dużych, jak myśli zamienić w obrazy, które pozwalają zapamiętywać łatwiej i skuteczniej. Z kim chce się spotkać na wspólnym rysowaniu? Planuje odwiedzić nauczycielki z Przedszkola Publicznego w Ochabach, dzieci i młodzież z formacji „Dzieci Maryi” przy Parafii Św. Marcina w Ochabach, młodzież w Domu Pomocy Społecznej w Strumieniu i Domu Dziecka w Międzyświeciu. Chciałaby także poprowadzić warsztaty dla rodziców w szkole w Ochabach, gdzie przy kawie uczestnicy mogliby wspólnie nauczyć się tworzenia ikonek i schematów, które rodzice będą mogli wykorzystać pomagając swoim dzieciom w nauce.
Marzenie: Profesjonalne markery ekologiczne – NEULAND. To marzenie i doskonała inwestycja trenera, wykładowcy, każdego, kto często korzysta z wielkich formatów. Posiadają wieloletnią trwałość, wszystkie części można dostosować do potrzeb, wymienić, napełniać. Obudowa jest ergonomiczna, dostosowana do osób prawo i lewo ręcznych. Uczestnicy spotkań będą mieli do profesjonalnych artykułów papierniczych, w tym markerów.

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: