Dwa miasta – jedno logo. Zobacz, jak wygląda
Zakończyły się prace związane z opracowaniem wspólnego systemu identyfikacji wizualnej Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Podczas konferencji prasowej nowego znaku graficznego, który wykorzystywany będzie m.in. w ramach promowania wspólnych wydarzeń kulturalnych, a także przy podejmowaniu wspólnych transgranicznych działań, ideę logo przedstawił m.in. jego autor prof. Tomasz Kipka z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.
Jak ważne i pomocne w promocji dwumiasta jest wspólne logo, włodarze Cieszyna i Czeskiego Cieszyna przekonali się podczas jednej z wizyt studyjnych na pograniczu polsko-niemieckim. Tam wspólne logo, jak i cały system identyfikacji wizualnej Słubic i Frankfurtu nad Odrą funkcjonuje od blisko 10 lat. - Wspólne logo ma wzmocnić nasze poczucie tożsamości, być znakiem rozpoznawczym współpracy, inspirować, promować nasze miasta. Nieprzypadkowo dwie pinezki układają się w serce. Logo to symbol, nasz jest wymowny. Nastawieni jesteśmy na współdziałanie, na promowanie ważnych dla nas wartości. Historia naszych miast pokazała, jak ważna jest tolerancja i otwartość na drugiego człowieka. Nasza teraźniejszość pokazuje, że razem możemy więcej – wyjaśnia Gabriela Staszkiewicza, burmistrz Cieszyna.
Do słów burmistrz Cieszyna, a także samego znaku, który składa się z dwóch pinezek odnoszących się do popularnego elektronicznego sposobu wyznaczania punktów na mapie, odnosi się także burmistrz Czeskiego Cieszyna Gabriela Hřebačková. - Cieszę się, że współpraca transgraniczna będzie miała wreszcie wspólny symbol, umożliwiając i łącząc ze sobą prezentację naszych partnerskich działań. Jestem przekonana, iż logo będzie łączyć ludzi z Czeskiego Cieszyna i Cieszyna, podobnie jak łączą nas ze sobą mosty w centrum miasta i przepływająca pod nimi rzeka – wyjaśnia burmistrz Czeskiego Cieszyna.
Oprócz tego, że kształt znaku opiera się na formach, które można interpretować jako pinezki do oznaczania miejsc na mapie, daje on możliwość skojarzenia z hoczkami – elementami ludowego stroju cieszyńskiego. Pochylone pod kątem i przybliżone do siebie wyglądają na wbite w jedno miejsce. Tworzą w ten sposób złożony z połówek stylizowany kształt serca – dwa miasta po dwóch stronach rzeki tworzą jeden organizm. Czerwony kolor symbolizuje stronę polską, niebieski stronę czeską, zaś wolna przestrzeń między elementami – rzekę Olzę.
Wraz z logo powstał system identyfikacji wizualnej, który oparty jest na kolorach obu miast i natury. Podstawowe kolory znaku – czerwony i niebieski oraz kolor żółty odpowiadają barwom miejskich flag. Zieleń i błękit symbolizują obecną w miastach naturę. Paletę dopełnia achromatyczna czerń i biel. Treści wszystkich materiałów złożone zostały specjalnym krojem pisma, który powstał z myślą o osobach słabiej widzących.
Nowe, wspólne logo zaprezentowane zostało w miniony wtorek, 16 sierpnia podczas konferencji prasowej w Kawiarni i Czytelni AVION w Czeskim Cieszynie, zamykającej mikroprojekt współpracy transgranicznej „Cieszyn i Czeski Cieszyn wspólnie” dofinansowany ze środków unijnych.
Red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.