Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Czesi i Polacy wspólnie o porządku i bezpieczeństwie

Samorządowcy z czeskiej i polskiej części Cieszyna debatowali w czwartek (09.06.2016) nad bezpieczeństwem. Utworzono zespół transgraniczny, który ma prowadzić działania na rzecz porządku publicznego i bezpieczeństwa.

W czwartek 9 czerwca na wspólnym posiedzeniu w Sali sesyjnej cieszyńskiego ratusza spotkali się radni Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Spotkanie otworzył Burmistrz Miasta Cieszyna Ryszard Macura, prowadził je przewodniczący Rady Miejskiej Cieszyna Krzysztof Kasztura. Obecny był także burmistrz Czeskiego Cieszyna Vít Slováček.

Jednym z najważniejszych punktów programu spotkania było utworzenie Zespołu transgranicznego ds. porządku publicznego i bezpieczeństwa. W jego skład wejdą przedstawiciele urzędów miejskich w Cieszynie i Czeskim Cieszynie (po jednym), radni (po dwóch z każdej strony granicy) oraz komendanci Straży Miejskiej obu miast.

– Niektórzy straszą nas, że granice wrócą, ale to byłaby totalna katastrofa. Dziś to naturalny stan, że mieszkańcy robią zakupy w sąsiednim mieście, chodzą na spacery na drugi brzeg Olzy –
przekonywał Vít Slováček.

Nie wszyscy jednak pamiętają na przykład o tym, że wybierając się do obcego kraju trzeba mieć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karetka z potrzebującym pomocy Polakiem w Czeskim Cieszynie pojedzie nie do Cieszyna, ale do szpitala w Czeskim Cieszynie albo Trzyńca. Mało kto ma także wiedzę na temat palenia w miejscach publicznych. Te i wiele innych spraw będzie omawianych w ramach Zespołu, następnie informacje będą przekazywane społeczeństwu.

Przedstawiono też wspólne projekty, które czekają na decyzję o dofinansowaniu z programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 2014-2020. W ich ramach zaplanowano szereg działań, m.in. rewitalizację szlaku pieszo-rowerowego po obu stronach Olzy na odcinku Alei Piastowskiej, przygotowanie ekspozycji opartej na dziedzictwie przyrodniczym i kulturowym, modernizację części budynku Domu Narodowego i utworzenie w nim Centrum Folklorystycznego, stworzenie transgranicznej strategii kreowania wspólnej przestrzeni miejskiej w ujęciu społecznym i kulturalnym oraz opracowanie wspólnej marki turystycznej obu miast.

Poruszono również temat projektów przygotowanych w dalszej pespektywie czasowej, takich jak budowa kładki przy moście kolejowym dla pieszych i rowerzystów, połączenia śródmieść obu miast, które są kontynuacją projektu „Ciesz się Cieszynem - Ogród dwóch brzegów” czy
o znakowaniu rowerów mieszkańców Cieszyna i Czeskiego Cieszyna metodą „syntetycznego DNA”. Obecny na spotkaniu Bogdan Kasperek, dyrektor biura Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Regionalnej Olza, przyznał, że współpraca Cieszyna i Czeskiego Cieszyna układa się wzorcowo i jest stawiana za wzór.

– Nie tylko na pograniczu polsko-czeskim, ale także na innych granicach naszego kraju. Uczestniczymy w pracach federacji Polskich Regionów Granicznych i wiemy, że jest współpraca wzorcowa, stawiana przed innymi, a tych miast podzielonych trochę na granicy mamy – przyznał Bogdan Kasperek.


mat.pras./red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: