Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ćwierćwiecze Książnicy Cieszyńskiej

Jutro (19.10) o 15:00 w Książnicy Cieszyńskiej rozpocznie się wernisaż wystawy "Rara Avis Tessinensis", który uświetni jubileusz 25-lecia działalności tej instytucji.

Książnica rozpoczęła działalność 1 stycznia 1994 r., a w marcu 2001 wpisana została na listę polskich bibliotek naukowych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie cieszy się opinią jednej z najlepszych, nienależących do uniwersytetów, placówek tego typu w kraju.

Jubileuszowa wystawa jest niejako kontynuacją ekspozycji powstałej pięć lat temu, z okazji 20-lecia książnicy, nazwanej "Najstarsze, największe, najcenniejsze". -  Wystawa „Rara avis Tessinensis”, ogniskując się na obiektach stricte regionalnych, prezentuje najcenniejsze zachowane w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej zabytki kultury piśmienniczej Śląska Cieszyńskiego – dzieła, które wyszły spod piór najwybitniejszych synów tej ziemi, których pojawienie się zapowiadało nadejście przełomowych wydarzeń lub zjawisk w dziejach regionu, bądź też ucieleśniają najbardziej specyficzne cechy kultury cieszyńskiej. Nierzadko są przy tym jedynymi w swoich kategoriach zabytkami, które nie uległy zniszczeniu na przestrzeni dziejów, od zawsze wzbudzając zainteresowanie badaczy historii i kultury Śląska Cieszyńskiego. Prawdziwe białe kruki - pisze na stronie Książnicy historyk Wojciech Święc, który wraz z Jolantą Sztuchlik jest autorem ekspozycji.

Wystawę będzie można oglądać w Książnicy Cieszyńskiej od 21 października do 1 lutego 2020 r. w godzinach od 8:00 do 18:00 (od wtorku do piątku) i od 9:00 do 15:00 w soboty.

Nad wystawą objęliśmy patronat medialny

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: