Ćwierćwiecze Książnicy Cieszyńskiej
Książnica rozpoczęła działalność 1 stycznia 1994 r., a w marcu 2001 wpisana została na listę polskich bibliotek naukowych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie cieszy się opinią jednej z najlepszych, nienależących do uniwersytetów, placówek tego typu w kraju.
Jubileuszowa wystawa jest niejako kontynuacją ekspozycji powstałej pięć lat temu, z okazji 20-lecia książnicy, nazwanej "Najstarsze, największe, najcenniejsze". - Wystawa „Rara avis Tessinensis”, ogniskując się na obiektach stricte regionalnych, prezentuje najcenniejsze zachowane w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej zabytki kultury piśmienniczej Śląska Cieszyńskiego – dzieła, które wyszły spod piór najwybitniejszych synów tej ziemi, których pojawienie się zapowiadało nadejście przełomowych wydarzeń lub zjawisk w dziejach regionu, bądź też ucieleśniają najbardziej specyficzne cechy kultury cieszyńskiej. Nierzadko są przy tym jedynymi w swoich kategoriach zabytkami, które nie uległy zniszczeniu na przestrzeni dziejów, od zawsze wzbudzając zainteresowanie badaczy historii i kultury Śląska Cieszyńskiego. Prawdziwe białe kruki - pisze na stronie Książnicy historyk Wojciech Święc, który wraz z Jolantą Sztuchlik jest autorem ekspozycji.
Wystawę będzie można oglądać w Książnicy Cieszyńskiej od 21 października do 1 lutego 2020 r. w godzinach od 8:00 do 18:00 (od wtorku do piątku) i od 9:00 do 15:00 w soboty.
Nad wystawą objęliśmy patronat medialny
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.