Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ciekawostki wyborcze

Okręg wyborczy nr 27 w wyborach do Sejmu RP ma swoją siedzibę w Bielsku-Białej. Obejmuje on nie tylko powiat cieszyński, ale także bielski oraz żywiecki. Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała w nim listy pięciu ugrupowań. W której miejscowości zameldowanych jest najwięcej kandydatów na posłów? Kto mieszka najdalej od siedziby okręgu? Zapraszamy do lektury zbioru ciekawostek wyborczych.

Największa liczba kandydatów na posłów jest zameldowana w Bielsku-Białej - aż 26. Na drugim miejscu plasują się ex aequo Żywiec i Czechowice-Dziedzice (z 6. kandydujących), a trzeci jest Cieszyn z piątką startujących.

Jeśli chodzi o Śląsk Cieszyński, to o mandat w niżej izbie parlamentu ubiegać się będą osoby zameldowane w Cieszynie (piątka), Chybiu (dwójka) oraz w Dębowcu, Goleszowie, Grodźcu, Istebnej, Jaworzu, Kaczycach, Skoczowie, Wiśle, Zaborzu oraz Zebrzydowicach (po jednym w każdej miejscowości).

Spośród 44 miejscowości, w których mieszkają potencjalni posłowie i posłanki, najbardziej oddaloną od Bielska-Białej (siedziby okręgu), jest... Warszawa (ok. 350 km). Drugie miejsce zajmuje Zabrze (ok. 84 km), a trzecie - Katowice (ok. 62 km).

Najmniejszą miejscowością (według danych Google), w której zarejestrowano kandydata na posła jest Frelichów - wieś, którą zamieszkuje ok. 600 osób. Drugie pod tym względem jest Zaborze (ok. 1000 mieszkańców), a trzecie są Krzyżowice (ok. 1030). Z kolei największymi miastami, w których mieszkają startujący w wyborach w "naszym" okręgu są Warszawa (ok. 1,7 mln) oraz Katowice (ok. 302 tys.).

Jak wygląda kwestia tzw. parytetów płci? Na 89. startujących ze wszystkich pięciu ugrupowań, 50. to kandydaci, a 39 to kandydatki. Jeśli chodzi o poszczególne komitety, sytuacja wygląda w ten sposób (kolejność wg numerów list):

  • Polskie Stronnictwo Ludowe - 10. mężczyzn, 8 kobiet
  • Prawo i Sprawiedliwość - 11. mężczyzn, 7 kobiet
  • Sojusz Lewicy Demokratycznej - 9. mężczyzn, 9 kobiet
  • Konfederacja Wolność i Niepodległość - 10. mężczyzn, 7 kobiet
  • Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni - 10. mężczyzn, 8 kobiet

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: