By było łatwiej…
„Przeciwdziałanie marginalizacji oraz kompleksowe rozwiązywanie problemów w obszarze pomocy społecznej w powiecie cieszyńskim” to tytuł projektu systemowego realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie od lipca br., współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Celem projektu jest aktywizacja zawodowa i społeczna osób korzystających z pomocy społecznej.
- W ciągu czterech miesięcy udało nam się podpisać 50 kontraktów socjalnych z osobami niepełnosprawnymi i 26 kontraktów z osobami usamodzielniającymi się - mówi koordynator projektu Jadwiga Małysa.
Wszystkie osoby zgłaszające swój udział w projekcie muszą spełniać odpowiednie warunki, które są skrupulatnie egzekwowane podczas rekrutacji. I co najważniejsze – wszystkie te warunki muszą być spełnione jednocześnie. Nie jest to jednak wymysł PCPR, lecz założenia programowe Unii Europejskiej. Uczestnicy biorący udział w projekcie skorzystały z indywidualnych porad psychologa i doradcy zawodowego, wzięły udział w tzw. szkoleniach miękkich oraz kursach zawodowych. Osoby niepełnosprawne są zainteresowane głównie kursami komputerowymi i kursem obsługi kas fiskalnych, natomiast osoby usamodzielniające się skorzystały przede wszystkim z kursu prawa jazdy, obsługi wózków widłowych i kursu językowego. Realizowane są również szkolenia, w których uczestniczą osoby z obu grup. Tak jest np. w przypadku kursu masażu, kasjera walutowego, kosmetycznego i barmańskiego.
Poza działaniami związanymi głównie z pomocą konkretnym osobom, w najbliższym czasie planowane jest wydanie informatora dla osób niepełnosprawnych. Będzie on zawierał kompleksową informację szczególnie o ulgach i uprawnieniach na terenie powiatu cieszyńskiego.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
