Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Menażka i ożeż ty! - najtrudniejsze słowa dyktanda

Wczoraj (22.05) w Cieszynie odbyła się kolejna, IX już edycja, Cieszyńskiego Konkursu Ortograficznego ''Bezbłędny w obłędnym Cieszynie'', skierowanego do uczniów cieszyńskich szkół podstawowych. W tym roku nagrodę główną, unikatowe pióro, po raz pierwszy w historii konkursu otrzymał uczeń z Czeskiego Cieszyna.

W tym roku do Cieszyńskiego Konkursu Ortograficznego "Bezbłędny w obłędnym Cieszynie" zgłosiło się 27 uczniów z 9 szkół,  w tym także z Czeskiego Cieszyna. Organizatorem zmagań jest Szkoła Podstawowa Towarzystwa Ewangelickiego oraz Biuro Promocji, Informacji i Turystyki Urzędu Miasta Cieszyn. Tegoroczne dyktando po raz pierwszy w historii tego konkursu było pracą zbiorową, napisaną przez pracowników Biblioteki Miejskiej w Cieszynie. Trzeba przyznać, że dyktando było dosyć trudne w porównaniu z ubiegłorocznymi edycjami, ale z kolei krótsze. Więc nie dłużył się czas pisania – zaznaczyła w rozmowie z OX.PL Katarzyna Krzempek-Ślezińska ze Szkoły Podstawowej Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie.

Konkurs odbył się we wtorek (22.05) o godzinie 9:00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej Towarzystwa Ewangelickiego. Tego samego dnia ogłoszono wyniki w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta oraz wręczono nagrody. Jak przyznają organizatorzy poziom był jak zwykle bardzo wysoki. Nie było pracy, która zawierałaby więcej niż 10 błędów po przeliczeniu. Jak się okazało najtrudniejszym wyrazem było słowo menażka oraz  wykrzyknienie"ożeż ty", a także interpunkcja. Dyktando ma się łączyć z tematyką cieszyńską i tak też było w tym roku – przyznała Katarzyna Krzempek-Ślezińska.

Pod dużym wrażeniem bezbłędnych uczniów był Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura, który objął to wydarzenie patronatem. Naprawdę są rewelacyjni. Cieszę się, że jest aż tylu bezbłędnych w Cieszynie. Mierzą się z trudnymi wyrazami, z interpunkcją która nie jest jeszcze w ich wieku tak oczywista. Takie dyktando myślę, że byłoby wyzwaniem dla każdego z nas. Dlatego szczere gratulacje dla wszystkich uczestników, a dla nas to duża radość, że są tacy którzy cenią sobie piękno języka polskiego – przyznał Burmistrz.

Mistrzem ortografii został w tym roku uczeń ze Szkoły Podstawowej z Polskim Językiem Nauczania w Czeskim Cieszynie Benjamin Roman. Mamy przyjemność od kilku lat współpracować ze szkołą z Czeskiego Cieszyna. Konsekwentnie uczestniczą w tych naszych konkursach. W tym roku po raz pierwszy pióro opuści granice naszego polskiego Cieszyna – dodała Katarzyna Krzempek-Ślezińska.

Oto wyniki konkursu oraz fragment dyktanda:

  • I miejsce - Benjamin Roman - Szkoła Podstawowa z Polskim Językiem Nauczania w Czeskim Cieszynie
  • II miejsce - Agata Jaroszek ze Szkoły Podstawowej Towarzystwa Ewangelickiego ex. Krzysztof Kamiński Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka
  • III miejsce Wiktoria Jędrysik - Szkoła Podstawowa nr 4 

Klasyfikacja drużynowa:

  • I miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 4 w składzie: Adam Kosak, Maja Kąkol i Wiktoria Jędrysik
  • II miejsce - Szkoła Podstawowa Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie w składzie: Agata Jaroszek, Tola Glajcar, Amelia Koło
  • III miejsce - Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny w Cieszynie

 

Fragment dyktanda pt. „Nieziemska przygoda bibliotekarza Hieronima”

„(…) Nagle w jego gorzejącym spojrzeniu pojawiło się odbicie myśli tak złej, tak okrutnej, że aż sam drgnął ze strachu. Ożeż ty! - zawołał i ruszył wartko w stronę regału. Zdecydowanym ruchem porwał z półki jedną książkę i, rozejrzawszy się, czy aby nikt go nie widzi, zszedł do podziemi biblioteki.  W katakumbach czuć było zapach minionych epok. Na małym okrągłym stoliku paliły się świece. Hieronim drżącym ruchem otworzył księgę. (…)”

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-05-23 23:16:57
elkat: Konkurs nie do końca był skierowany do uczniów szkół podstawowych, ponieważ nie mogli brać w nim udziału uczniowie klas VII (najbardziej poszkodowana grupa po reformie oświaty) :-(<br />
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: