2140 ewakuowanych

Około południa zakończyła się akcja kontroli szkół w Cieszynie. Przypomnijmy, dzisiaj rano komendant powiatowy policji otrzymał informację, że w jednym z liceów może znajdować się materiał wybuchowy.
 
Sytuacja identyczna z wczorajszą, kiedy ewakuowano kilkadziesiąt osób z Izby Celnej w Cieszynie.  Zobacz materiał: Ewakuacja celników
 
Jednak tym razem sprawa dotyczyła ponad dwóch tysięcy osób. Uczniowie, nauczyciele, personel szkoły, wszyscy musieli opuścić budynki. Tuż po godzinie ósmej, odczytaliśmy wiadomość e-mail, która trafiła na skrzynkę pocztową komendanta powiatowego policji. Z treści wiadomości wynikało, że w jednym z liceów w Cieszynie znajdują się materiały wybuchowe.  W związku z tym, podjęto standardową procedurę o ewakuacji wszystkich liceów. W sumie sześć budynków  – relacjonuje nadkom. Wojciech Maciejczyk z cieszyńskiej policji.
Policjanci ogrodzili teren przeszukiwanych szkół, na miejsce z Jastrzębia i Świętochłowic zostali ściągnięci policjanci z psami tropiącymi materiały wybuchowe. Byli też funkcjonariusze z zespołów pirotechnicznych.  Przystąpiono kolejno do sprawdzania wszystkich budynków.
 
 
Na szczęście alarm okazał się fałszywy. O godzinie 12.30 odnotowano zakończenie działań. Akcja dzisiejsza była bardzo podobna do naszych wczorajszych działań. Jako, że informacja dotarła do nas pocztą elektroniczną, sprawę bada już wyspecjalizowana komórka Komendy Wojewódzkiej Policji. Informatycy sprawdzają numery IP komputera, z którego została wysłana wiadomość. – dodaje Maciejczyk.
 
Policja, straż pożarna ochotnicza i zawodowa, pogotowie gazowe, elektryczne i pogotowie ratunkowe – wszystkie służby były postawione na nogi. Na bieżąco mieliśmy podawane informacje, współpracowaliśmy z wszystkimi służbami – mówi Joanna Materna - Rybińska naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego cieszyńskiego starostwa.
 
Przerwane zajęcia zostały wznowione jedynie w liceum im. Mikołaj Kopernika. Cała procedura się przedłużała, obiekty do sprawdzenia są dosyć duże, dlatego dyrektorzy postanowili, że młodzież z reszty szkól zostanie zwolniona do domów.– mówi Maria Pindur, naczelnik Wydziału Edukacji cieszyńskiego starostwa.
 
Sytuacja nas zaskoczyła, ale wszystko odbyło się zgodnie z procedurami, wszyscy jesteśmy bezpieczni, to jest najważniejsze.  – mówił nam tuż po opuszczeniu budynku przez młodzież Adam Wojaczek, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych.
 
 
Zajęcia przerwane były również w SP4. Ta szkoła sąsiaduje z liceum Kopernika. Ewakuacja przebiegła bardzo sprawnie, dzieci zostały wyprowadzone poza obręb szkoły. Dzięki uprzejmości dyrektora Kabiesza, dzieci mogły schronić się w sali gimnastycznej.  Równolegle nauczyciele kontaktowali się z rodzicami, którzy przed południem odebrali dzieci ze szkoły.  – mówi Bogdan Ficek, dyrektor Zespołu Obsługi Jednostek Oświatowych.
 
 
Z SP4 ewakuowano około 290 dzieci. Dzieci z Zespołu Szkół Katolickich miały zajęcia w Domu Narodowym. W sumie z cieszyńskich szkół, jak informuje policja, ewakuowana ponad 2140 osób.  
 
Jan Bacza
źródło: OX.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją