Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Czy współpraca pomiędzy powiatem a gminami poprawi sytuację ?

Aby to zmienić powiat współpracuje z innymi jednost­kami samorządowymi, poszuku­je pozabudżetowych źródeł finansowania. Kontynuowane są porozumienia z niektórymi gmi­nami w sprawie całorocznego zarządzania i zimowego utrzymania dróg powiatowych, zarzą­dzania ruchem na drogach kate­gorii powiatowej i gminnej, utrzymania zieleni, bieżących re­montów.

- Takie porozumienia to obopólna korzyść. Wykonywanie drobnych remontów czy zimowe utrzymanie dróg powiatowych przez służby działające w danej gminie jest dla mieszkańców znacznie korzystniejsze, bo pro­blemy są szybciej dostrzegane, a dla powiatu tańsze - mówi Bar­bara Hyrnik, dyrektor Powia­towego Zarządu Dróg.

Doraźnie miasta i gminy przejmują również zadania inwe­stycyjne i remontowe. W tym zakresie zmodernizowano ul. Frysztacką w Cieszynie, powsta­ło rondo na ul. Bielskiej w Sko­czowie, odnowiono nawierzchnię na ul. Czarne w Wiśle, poprawio­no stan chodników w gminach Chybie i Strumień. W ramach Sto­warzyszenia „Olza", zrzeszającego wszystkie jednostki samorzą­dowe w powiecie, realizowana jest dwuetapowa inwestycja doty­cząca modernizacji dróg dojazdo­wych do przejść granicznych. Pierwszy etap obejmuje drogę Dzięgielów - Leszna, a drugi Dzięgielów - Cisownica.

- Współpraca z gminami układa się jak najlepiej. Gminy interesują się stanem dróg powia­towych, wykładają środki z wła­snych budżetów na ich remonty, choć wcale nie mają takiego obo­wiązku - zaznacza Józef Gawłowski, przewodniczący Komisji Dróg Publicznych i Bezpieczeń­stwa Rady Powiatowej w Cieszy­nie.

Zaproponowany przez komi­sję, a potem uchwalony przez rad­nych plan rozwoju sieci drogowej w powiecie, przewiduje nakłady do 2013 roku. Znajdują się w nim inwestycje realizowane ze środ­ków unijnych, powiatowych i gminnych. Plany są szerokie i choć broni ich zapis, że każda zmiana musi być poprzedzona odrębną uchwałą, nie ma pewno­ści, w jakim stopniu zostaną zre­alizowane. A stan dróg, bez względu na kategorie, nadal po­zostawia wiele do życzenia.

Tymczasem pojawiła się szansa, że jeszcze w tym roku zostanie wyremontowany most nad Brennicą na drodze ze Sko­czowa do Brennej. O zrealizowa­nie inwestycji powiat stara się od pięciu lat.

- W tym roku powiat wystąpił z wnioskiem do Fundu­szu Rozwoju Śląska i udało się otrzymać pisemną akceptację. Prawdopodobnie otrzymamy 50 proc. środków potrzebnych na remont. Drugie tyle powiat musi wyłożyć z własnej kieszeni - do­daje J. Gawłowski.

Od dwóch lat trwa współpra­ca z gminami w przygotowaniu wspólnych projektów, pozwala­jących ubiegać się o dofinanso­wanie ze środków unijnych. Usta­lono zakres projektów drogo­wych, które będą zgłaszane w la­tach 2004-2006. Do tej pory na liście znalazło się siedem projek­tów, np. dwa etapy poprawy spój­ności układu komunikacyjnego w Cieszynie, trzy etapy, przystoso­wania układu komunikacyjnego w Skoczowie do sytuacji powsta­łej po wybudowaniu drogi eks­presowej dwuetapowa, moderni­zacja głównego ciągu komunika­cyjnego łączącego Brenną z „ekspresówką". (sto)

źródło: G.Z.C
dodał: M.G.

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: