Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3764komentarzy: 2

Od czerwca bez dowodu rejestracyjnego i polisy ubezpieczeniowej w wersji fizycznej

16-05-2018 07:30

W środę (9 maja) w Sejmie została uchwalona nowela ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, która zakłada między innymi brak konieczności posiadania przez kierowców dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dowodu ubezpieczenia samochodu. Ustalenia dotyczą również systemu CEPiK 2.0, który ma zostać wdrażany stopniowo.
fot. arc. ox.pl fot. arc. ox.pl

 

Zgodnie z wprowadzeniem jednej z funkcjonalności bazy danych CEPiK 2.0 (planowo ma to nastąpić 4 czerwca) kierowcy w czasie kontroli drogowej będą musieli okazać jedynie prawo jazdy, a nie tak jak dotychczas również dowód rejestracyjny pojazdu oraz papierową wersję polisy OC. Funkcjonariusze policji, czy Inspekcji Transportu Drogowego w czasie kontroli sprawdzą odpowiednie dane odnośnie pojazdu i ubezpieczenia w bazie.

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego pojazdu również od czerwca będzie miało wymiar wirtualny. W przypadku konieczności zatrzymania dokumentu przez funkcjonariuszy dokonujących kontroli, odpowiednia informacja, dotycząca dowodu rejestracyjnego zostanie umieszczona w bazie, a kierowca otrzyma pokwitowanie. Zwrot dokumentu nastąpi przez wymazanie informacji o zatrzymaniu z bazy danych.

Dowód rejestracyjny będzie od czerwca wymagany jedynie w przypadku w stacji kontroli pojazdów, w czasie odpowiednich przeglądów. Dane, dotyczące stanu technicznego samochodu (dopuszczenia go do ruchu, bądź konieczności dokonania odpowiednich napraw, które umożliwią takie dopuszczenie) również trafi do internetowej bazy danych, do której dostęp będą miały odpowiednie służby.

- Aktualnie kierowca w czasie kontroli musi okazać prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu oraz papierową polisę OC. Za brak takich dokumentów kierowca zostanie ukarany mandatem – tłumaczy mł. asp. Krzysztof Pawlik, rzecznik prasowy cieszyńskiej policji.

Jak jednak zmiany wpłyną na życie kierowców? W większości przypadków, dla osób które akurat zapomniały dowodu rejestracyjnego, czy polisy OC zmiana z pewnością będzie pozytywna, ponieważ w razie kontroli drogowej nie dostaną oni mandatu za brak wymaganych dokumentów. Jednak brak polisy OC może negatywnie wpłynąć na koszty w przypadku kolizji. Dotychczas w wielu przypadkach po stłuczce kierowcy spisywali oświadczenie, sprawca podawał poszkodowanemu numer polisy OC i sprawa trafiała do ubezpieczyciela, który na podstawie oświadczenia sprawcy i ewentualnego udziału rzeczoznawcy wypłacał odszkodowanie. W przypadku braku fizycznej wersji polisy prawdopodobnie będzie istniała konieczność wezwania na miejsce zdarzenia policji (istnieje możliwość sprawdzenia numeru polisy pojazdu na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, jednak dane tam nie zawsze są odpowiednio aktualizowane, czy też dostępne).

Brak możliwości podania numeru Policy OC spowoduje konieczność wezwania na miejsce zdarzenia policji, a co za tym idzie sprawca otrzyma również mandat – aktualnie, w przypadku wezwania policji na miejsce zdarzenia, sprawca kolizji otrzymuje mandat. W taryfikatorze najniższa kara za spowodowanie zagrożenia na drodze to 200 złotych, plus kwota za wykroczenie drogowe, które spowodowało taką kolizję. Oznacza to więc, że na miejscu zdarzenia najniższy możliwy mandat dla sprawcy to 220 złotych – tłumaczy Pawlik.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS 16-05-2018 07:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Scavenlord
16-05-2018 07:51
Scavenlord
Ale jak już się pojedzie do Czech po parówki w niedzielę niehandlową to Dowód i polisę trzeba już brać....
KatarzynaB
16-05-2018 15:20
KatarzynaB
Baza UFG nie jest jeszcze kompletna, ale na pewno daje dość dużą szansę na sprawdzenie, czy samochód sprawcy jest ubezpieczony w zakresie OC. Zawsze warto najpierw spróbować w ten sposób to sprawdzić, a dopiero jeśli w bazie nic się nie pokaże wzywać policję na miejsce drobnej kolizji.

Katarzyna
porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

20. urodziny Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty

20-05-2018 23:30

Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie obchodzi w tym roku 20-lecie swojej działalności. Wczoraj (19.05) odbyły się uroczystości jubileuszowe.

wyświetleń: 182komentarzy: 0

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka

20-05-2018 22:00

Wczoraj (19.05) w Wiśle odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka. W wydarzeniu tym wzięli udział strażacy zawodowi oraz druhowie ochotnicy z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z 12 gmin powiatu cieszyńskiego.

wyświetleń: 421komentarzy: 0

Siatkarki Victorii Cieszyn zakończyły turniej finałowy na trzecim miejscu

20-05-2018 21:40

Podopieczne Andrzeja Husarka i Grzegorza Kosatki przegrały dzisiaj (20.05) z Chemikiem Olsztyn, 0:3. Jednak jeszcze przed rozpoczęciem tego spotkania było wiadomo, że cieszyniankom nie uda się wywalczyć awansu do II ligi.

wyświetleń: 246komentarzy: 0

Chybianki zakończyły sezon na piątym miejscu

20-05-2018 19:40

Za nami ostatnia, 18. kolejka I Ligi Kobiet w tenisie stołowym. Cukrownik zremisował z Rawą Mazowiecką i ostatecznie uplasował się na piątej pozycji.

wyświetleń: 139komentarzy: 0

Kolarze znowu przejadą przez nasz region

20-05-2018 17:45

Do rozpoczęcia 75. edycji Tour de Pologne pozostały niecałe trzy miesiące. Organizatorzy wyścigu zaprezentowali trasę, która po raz kolejny przebiegnie przez Wisłę.

wyświetleń: 1000komentarzy: 0

Gość OX.PL - Krzysztof Puda

20-05-2018 15:00

 Krzysztof Puda o portalach społecznościowych i kulturze w naszym regionie. Jacek Porzycki zapytał również o lata w Tybecie i czy czas spędzony na ''Facebooku'' liczy się do emerytury? Było też na poważnie - o chórach, szkoleniach oraz o życiu w Cieszynie i Strumieniu. Na cały odcinek zapraszamy już w najbliższą 20.05.2018 niedzielę

wyświetleń: 527komentarzy: 0

Koncert Życzeń Stela OX.PL

20-05-2018 12:00

Dziękujemy Wam za wszystkie nadesłane życzenia i zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu ''Koncert Życzeń Stela'' w Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL.

wyświetleń: 611komentarzy: 0

Przygotowują się do wielkiego finału

20-05-2018 09:00

Przez dwa dni (18-19.05) uczestnicy tegorocznej, drugiej edycji konkursu kulinarnego EspritChef Junior szkolili się pod czujnym okiem kucharza Krzysztofa Gawlika. Warsztaty odbyły się w Ustroniu.

wyświetleń: 701komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

20-05-2018 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne. 

wyświetleń: 620komentarzy: 0

Zbliżają się wybory samorządowe

19-05-2018 19:00

Chociaż dokładne terminy, związane z jesiennymi wyborami samorządowymi poznamy dopiero po oficjalnym ogłoszeniu (zarządzeniu) wyborów przez Prezesa Rady Ministrów, co powinno nastąpić najpóźniej na przełomie lipca i sierpnia, to zgodnie z kodeksem wyborczym, możemy wstępnie określić, jakich terminów kandydaci, sztaby wyborcze oraz wyborcy będą musieli przestrzegać.

wyświetleń: 1415komentarzy: 4
Kontakt z redkacją .