Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1288komentarzy: 2

Owce wymieszali też na Buczu

14-05-2018 17:00

''Gdo mo łowce tyn mo co chce'' - głosiło dawne góralskie przysłowie. I ostatnimi czasy wraca ono do łask, jak i wypas owiec. Czy jest to zajęcie tak intratne jak w złotym wieku sałasznictwa w Beskidach to nie wiadomo, na pewno jednak jest swoistą atrakcją turystyczną.

W ślad za innymi bacówkami w regionie poszli owczorze z Górek Wielkich, gdzie funkcjonuje bacówka Bucze, a w sobotę 12 maja OPKiS Brenna wspólnie z gospodarzami bacówki zorganizowali pokazowe miesznie owiec, bo tak w Beskidzie Śląskim nazywano ten obrzęd w innych górach polski zwany redykiem. Goście mogli obserwować obrzęd poświęcenia owiec, ale też po prostu spędzić miło czas na rodzinnym pikniku. Były potrawy z grilla i oczywiście serki, oscypki, a także muzyka Dj Pedra i zespołu Fama.

Bacówka Bucze istnieje od jesieni 2015 roku. Usytuowana przy dwóch góreckich szlakach tematycznych – Szlaku Kamyka biegnącym z Górek Wielkich Sojka i Ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej „Góra Bucze” prowadzącej z centrum Górek. Otwarta jest w soboty i niedzielę, a także podczas różnego rodzaju organizowanych tam imprez. Tak, jak w minioną sobotę, kiedy to baca przyprowadził stado, a obecny na obrzędzie ksiądz je poświęcił. - Módlmy się. Boże Ty w swojej mądrości wszystko stworzyłeś. Ty ukształtowałeś człowieka na swoje podobieństwo i obdarzyłeś go błogosławieństwem, aby był dobrym gospodarzem Ziemi. Ty stworzyłeś zwierzęta aby mu służyły. Wyciągnij swoją prawicę i pobłogosław te owce, abyś zachował je od wszelkiego zła, abyś zachował je w zdrowiu. Bóg, który stworzył zwierzęta na Ziemi i czuwa nad całym światem niech nas strzeże swoim błogosławieństwem i zawsze zachowuje w swojej ojcowskiej opiece – modlił się górecki proboszcz Roman Berke.

(indi)
 

źródło: ox
dodał: BT 14-05-2018 17:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

bronek91
14-05-2018 19:01
bronek91
Interes był dochodowy, ale w czasach kiedy państwo wspierało swoje rolnictwo a stan ten istniał stosunkowo niedawno, jeszcze w PRL... Obecnie także może być, ale największy problem tkwi w prowadzeniu odpowiedniej rasy.....
indi
14-05-2018 22:43
indi
hm... miałam na myśli raczej wiek XVIII, kiedy to wypas był faktycznie intratnym interesem, choć faktycznie w latach dajmy 60-tych XX wieku też się hodowla owiec opłaciła a zabiło ją sprowadzanie wełny z Nowej Zelandii, kiedy to polskie zakłady włókiennicze przestawiły maszyny na inną wełnę
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Uratowana dzięki internautce z Jasienicy

22-05-2018 14:20

Internautka z województwa dolnośląskiego na jednym z komunikatorów internetowych umieściła tajemniczy wpis, który zaniepokoił mieszkankę bielskiej Jasienicy. Czujna 15-latka nawiązała rozmowę z wirtualną znajomą i pomogła uratować 16-latkę, która chciała odebrać sobie życie.

wyświetleń: 917komentarzy: 0

Po raz dziesiąty dzieciom!

22-05-2018 12:55

Już po raz dziesiąty w sobotę 2 czerwca 2018 na Placu Zamkowym w Kończycach Małych odbędzie się festyn z okazji Dnia Dziecka współorganizowany przez Komendę Powiatową Policji w Cieszynie i Komisariat Policji w Zebrzydowicach.

wyświetleń: 382komentarzy: 0

Ryby, miody, wina - tak piękna jest Cieszyńska Kraina!

22-05-2018 11:00

Zapraszamy na imprezę kulturalną promującą lokalne produkty pt. „Ryby, miody, wina  – tak piękna jest Cieszyńska Kraina”, która odbędzie się 26 maja 2018 r. w Hażlachu przy ul. Głównej 37 (przy boisku). Prezentacja regionalnych dań i pokaz kulinarny Jakuba Szlembarskiego to tylko niektóre atrakcje imprezy. Oprócz strawy dla ciała, organizatorzy proponują ucztę duchową.

wyświetleń: 574komentarzy: 0

Płatne WC, mniej siedzisk, koniec z puffami - reakcje Zamku Cieszyn na ''oblężenie'' bezdomnych

22-05-2018 09:15

Od końca kwietnia toalety w Oranżerii Zamku Cieszyn są płatne. Drzwi przybytku otwierają się dopiero po wrzuceniu dwuzłotowej monety. Jest to reakcja na notoryczne okupowanie WC-tów przez osoby bezdomne i pozostawianie przez nie brudu i nieporządku. Bezdomni, odkąd zrobiło się ciepło, oblegają Wzgórze Zamkowe. Dyrekcja i pracownicy są bezradni.

wyświetleń: 2421komentarzy: 1

Podróżowanie wcale nie musi być drogie! Poznaj sprawdzone sposoby globtroterów na tanie podróżowanie

22-05-2018 07:30

Marząc o podróżach, musimy zmierzyć się z niezwykle istotną kwestią, która dotyczy naszych finansów. Bardzo często żyjemy w przekonaniu, że dalekie wojaże są czymś, na co nas nie stać. Prawda jest jednak zupełnie inna. Istnieje bowiem szereg sposobów, które umożliwiają tanie podróżowanie, nawet do najbardziej egzotycznych krajów, o czym zaraz się przekonasz!

wyświetleń: 1197komentarzy: 0

W Skoczowie tańczyli dla św. Jana Pawła II

21-05-2018 22:15

Wczoraj (20.05) na skoczowskim Rynku tańczyli i śpiewali dla św. Jana Pawła II. Nie zabrakło belgijki, tańców lednickich, a na zakończenie spotkania wystąpiła kapela Maliniorze z Brennej.

wyświetleń: 1191komentarzy: 6

Zaolzie: Jajecznice czas konsumować

21-05-2018 18:55

Choć jak każe tradycja zielonoświątkowe jajecznice powinno się smażyć w drugi dzień Zesłania Ducha Świętego, to w przypadku klubów i stowarzyszeń data ta jest bardziej ruchoma, niż Pięćdziesiątnicy. Na Zaolziu w kole Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Cz. Cieszynie-Sibicy członkowie i sympatycy spotkali się już w piątek 18 maja.

wyświetleń: 872komentarzy: 0

Dał wojewoda, teraz marszałek

21-05-2018 17:05

Dwa tygodnie temu otrzymali wsparcie z rządu, teraz to śląski samorząd rozdysponował pieniądze dla strażaków. Kolejne wsparcie dla drużyn OSP w naszym regionie.

wyświetleń: 1333komentarzy: 4

W Cieszynie będą nowe parkingi

21-05-2018 15:30

W Cieszynie brak miejsc parkingowych, zwłaszcza w rejonie centrum miasta jest prawdziwą zmorą kierowców. Chociaż fakt ten wynika z historii miasta, które w czasach, gdy powstawało nie musiało być przystosowane do niczego więcej, niż kilku dorożek z koniem, które woziły możnych z tych rejonów, to władze miasta postanowiły wyjść naprzeciw dzisiejszym potrzebom.

wyświetleń: 4261komentarzy: 7

Coraz cięższa sytuacja Beskidu, w derbach górą Drogomyśl i Puńców

21-05-2018 13:40

Za nami kolejny weekend, w którym nie mogło zabraknąć piłkarskich emocji. Ten weekend odkrył już jedną z kart. Poznaliśmy pierwszą drużynę, która awansuje do A klasy.

wyświetleń: 1104komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .