Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 997komentarzy: 0

Stulecie konsekracji kościoła w Puńcowie

14-05-2018 09:15

Parafianie, zaproszeni goście, sympatycy parafii w niedzielę 13 maja hucznie świętowali 100-lecie konsekracji kościoła w Puńcowie. Choć świątynia ma pół tysiąclecia, to dotychczas odnaleziono jedynie dokumenty wskazujące na datę poświęcenia jej po generalnym remoncie i przebudowie właśnie wiek temu.

- Kościół w Puńcowie stoi już pięćset lat. Jednak po remoncie, kiedy ksiądz proboszcz Edward Lincer przebudował ten kościół, dobudował wieżę, chór, kaplicę, zmienił ołtarze, witraże, poszycie dachowe zaprosił biskupa z Wrocławia żeby konsekrował tą świątynię. Ja myślę rekonsekrował, ale nie znaleźliśmy na to żadnych dokumentów – wyjaśnia obecny proboszcz Dariusz Kowala.

Główną atrakcją obchodów był koncert prawosławnego chóru. Wprawdzie zwyczaj modlitwy poprzez występy artystyczne w Puńcowskim kościele ma już prawie dwa lata, czyli tyle, ile działa parafialny chór, to prawosławne pieśni kościelne w języku starocerkiewnosłowiańskim na naszym terenie wysłuchać można nader rzadko. Skąd akurat taki gość? Otóż parafia jest pw. św. Jerzego, a zaproszony chór działa przy parafii prawosławnej pod tym samym wezwaniem w Białymstoku. - Nasz organista zwrócił uwagę na to, że w prawosławiu jest duży nacisk na piękny śpiew, że te modlitwy są wyśpiewane. Wyszukaliśmy kontakt i zaprosiliśmy ten chór, by nasze bratnie parafie mogły się spotkać - mówi proboszcz. Występ chóru z Białegostoku w Puńcowie był pierwszym spotkaniem obu parafii św. Jerzego, ale Dariusz Kowala ma nadzieje, że nie ostatnim. - Są bardzo otwarci. Chętnie przyjęli nasze zaproszenie i mam nadzieję, że kontakt między naszymi parafiami i chórami się utrzyma.

Puńcowska parafia faktycznie otwarta jest na ekumenizm. W ramach Spotkań Artystycznych w Modlitwie występował np. ewangelicki „Chór Wyższobramski”. Niedzielne, przygotowane w ramach obchodów 100-lecia konsekracji świątyni Spotkania Artystyczne w Modlitwie były już dziewiątymi. - Przez ostatnie dwa lata już przygotowywaliśmy się do tego jubileuszu poprzez organizowanie spotkań artystycznych o 16:00 w niedziele. Były koncerty wielkopostny, bożonarodzeniowy, maryjny – wylicza proboszcz.

Chór przy parafii w Puńcowie jest młodziutki, istnieje od dwóch lat. Liczy 20 osób. Kieruje nim Tomasz Piwko. - Ponieważ nie jest to pełny zespół chóralny nazywa go „chórem kameralnym” – wyjaśnia proboszcz. Cieszy się, że w chórze jest pełen przegląd wiekowy, mieszanka od młodych małżeństw po ludzi koło siedemdziesiątki.

A w niedzielne popołudnie oprócz koncertu wierni mogli wysłuchać wykładu historyka Grzegorza Księżyca o puńcowskich proboszczach XX wieku. A po części modlitewno – artystycznej przyszedł czas na piknikową zabawę. Przed kościołem grała strażacka orkiestra dęta miejscowego OSP, były odpustowe kramy, stoiska z grillem, napojami i słodyczami.

(indi)źródło: ox
dodał: BT 14-05-2018 09:15
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Uratowana dzięki internautce z Jasienicy

22-05-2018 14:20

Internautka z województwa dolnośląskiego na jednym z komunikatorów internetowych umieściła tajemniczy wpis, który zaniepokoił mieszkankę bielskiej Jasienicy. Czujna 15-latka nawiązała rozmowę z wirtualną znajomą i pomogła uratować 16-latkę, która chciała odebrać sobie życie.

wyświetleń: 911komentarzy: 0

Po raz dziesiąty dzieciom!

22-05-2018 12:55

Już po raz dziesiąty w sobotę 2 czerwca 2018 na Placu Zamkowym w Kończycach Małych odbędzie się festyn z okazji Dnia Dziecka współorganizowany przez Komendę Powiatową Policji w Cieszynie i Komisariat Policji w Zebrzydowicach.

wyświetleń: 381komentarzy: 0

Ryby, miody, wina - tak piękna jest Cieszyńska Kraina!

22-05-2018 11:00

Zapraszamy na imprezę kulturalną promującą lokalne produkty pt. „Ryby, miody, wina  – tak piękna jest Cieszyńska Kraina”, która odbędzie się 26 maja 2018 r. w Hażlachu przy ul. Głównej 37 (przy boisku). Prezentacja regionalnych dań i pokaz kulinarny Jakuba Szlembarskiego to tylko niektóre atrakcje imprezy. Oprócz strawy dla ciała, organizatorzy proponują ucztę duchową.

wyświetleń: 574komentarzy: 0

Płatne WC, mniej siedzisk, koniec z puffami - reakcje Zamku Cieszyn na ''oblężenie'' bezdomnych

22-05-2018 09:15

Od końca kwietnia toalety w Oranżerii Zamku Cieszyn są płatne. Drzwi przybytku otwierają się dopiero po wrzuceniu dwuzłotowej monety. Jest to reakcja na notoryczne okupowanie WC-tów przez osoby bezdomne i pozostawianie przez nie brudu i nieporządku. Bezdomni, odkąd zrobiło się ciepło, oblegają Wzgórze Zamkowe. Dyrekcja i pracownicy są bezradni.

wyświetleń: 2412komentarzy: 1

Podróżowanie wcale nie musi być drogie! Poznaj sprawdzone sposoby globtroterów na tanie podróżowanie

22-05-2018 07:30

Marząc o podróżach, musimy zmierzyć się z niezwykle istotną kwestią, która dotyczy naszych finansów. Bardzo często żyjemy w przekonaniu, że dalekie wojaże są czymś, na co nas nie stać. Prawda jest jednak zupełnie inna. Istnieje bowiem szereg sposobów, które umożliwiają tanie podróżowanie, nawet do najbardziej egzotycznych krajów, o czym zaraz się przekonasz!

wyświetleń: 1196komentarzy: 0

W Skoczowie tańczyli dla św. Jana Pawła II

21-05-2018 22:15

Wczoraj (20.05) na skoczowskim Rynku tańczyli i śpiewali dla św. Jana Pawła II. Nie zabrakło belgijki, tańców lednickich, a na zakończenie spotkania wystąpiła kapela Maliniorze z Brennej.

wyświetleń: 1191komentarzy: 6

Zaolzie: Jajecznice czas konsumować

21-05-2018 18:55

Choć jak każe tradycja zielonoświątkowe jajecznice powinno się smażyć w drugi dzień Zesłania Ducha Świętego, to w przypadku klubów i stowarzyszeń data ta jest bardziej ruchoma, niż Pięćdziesiątnicy. Na Zaolziu w kole Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Cz. Cieszynie-Sibicy członkowie i sympatycy spotkali się już w piątek 18 maja.

wyświetleń: 872komentarzy: 0

Dał wojewoda, teraz marszałek

21-05-2018 17:05

Dwa tygodnie temu otrzymali wsparcie z rządu, teraz to śląski samorząd rozdysponował pieniądze dla strażaków. Kolejne wsparcie dla drużyn OSP w naszym regionie.

wyświetleń: 1333komentarzy: 4

W Cieszynie będą nowe parkingi

21-05-2018 15:30

W Cieszynie brak miejsc parkingowych, zwłaszcza w rejonie centrum miasta jest prawdziwą zmorą kierowców. Chociaż fakt ten wynika z historii miasta, które w czasach, gdy powstawało nie musiało być przystosowane do niczego więcej, niż kilku dorożek z koniem, które woziły możnych z tych rejonów, to władze miasta postanowiły wyjść naprzeciw dzisiejszym potrzebom.

wyświetleń: 4259komentarzy: 7

Coraz cięższa sytuacja Beskidu, w derbach górą Drogomyśl i Puńców

21-05-2018 13:40

Za nami kolejny weekend, w którym nie mogło zabraknąć piłkarskich emocji. Ten weekend odkrył już jedną z kart. Poznaliśmy pierwszą drużynę, która awansuje do A klasy.

wyświetleń: 1103komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .