Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2721komentarzy: 5

Zmiana ustawy o wychowaniu w trzeźwości - na chwilę obecną brak istotnych zmian w regionie

12-05-2018 13:15

W marcu tego roku w życie weszły przepisy, będące nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, dotyczące ograniczenia dostępności napojów alkoholowych. Zgodnie ze wskazaniami prawodawców, celem wprowadzenia zmian jest umożliwienie gminom sprawniejszą realizację zapisów ustawy.
fot. pixabay.com fot. pixabay.com

Zgodnie z nowym brzmieniem odpowiednich przepisów rady gminne uzyskały dodatkowe kompetencje, jedną z nich jest możliwość wprowadzenia zakazu nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach. Gmina będzie miała prawo zakazać sprzedaży alkoholu w sklepach, mieszczących się w jej granicach w godzinach od 22:00 do 6:00.

Nowe przepisy pozwalają również na określenie przez radę gminy maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie gminy – ilość ta będzie odrębna dla poszczególnych rodzajów alkoholu (w zależności od procentowości oraz rodzaju danego trunku). Zezwolenia te mogą być również ustalone z podziałem na ilość w danej jednostce pomocniczej, na przykład w danym sołectwie.

Nowelizacja ustawy wprowadza również zmiany, które dotyczą wszystkich, niezależnie od gminy, w której granicach mieszkają. Wprowadzony został zakaz spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych, a nie tak jak dotychczas na ulicach, placach i parkach. Oznacza to, że od marca alkoholu legalnie nie można spożywać na plaży, nad rzeką, czy na łące. Rada gminy może jednak wprowadzić na określonym terenie odstępstwo od tego zakazu.

- Zgodnie ze zmianą ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych z dnia 10 stycznia 2018 powyższe zmiany zostały omówione na marcowym posiedzeniu Komisji Sportu, Spraw Socjalnych i Zdrowia Rady Gminy Hażlach i zostały przygotowane następujące projekty uchwał: ustalenia zasad usytuowania na terenie Gminy Hażlach miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, ustalenia na terenie Gminy Hażlach maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży jak i poza miejscem sprzedaży dla poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych, zmiana Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Hażlach na rok 2018 ( będzie prawdopodobnie obejmowała zmniejszenie ilości zezwoleń na sprzedaż alkoholu o 10%) – tłumaczy Renata Żyła z Urzędu Gminy Hażlach.

Jednocześnie przedstawiciele Gminy Hażlach wskazują, że jeżeli chodzi o ograniczenia w godzinach nocnych sprzedaży napojów alkoholowych to Rada Gminy może wprowadzić taką uchwałę ale nie musi. W przypadku Gminy Hażlach i bardzo ograniczonej liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych taki projekt na dzień dzisiejszy nie powstał.

W innych gminach z rejonu Śląska Cieszyńskiego na chwilę obecną jakichkolwiek zmian brak. Nowe kompetencje dla Rady Gminy to przede wszystkim praca odpowiednich komisji, przygotowanie uchwał oraz poddanie ich pod głosowania. Jak na razie jednak żadna z gmin w regionie nie wprowadziła w życie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu, czy też nie ograniczyła drastycznie ilości punktów sprzedaży alkoholu.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS 12-05-2018 13:15
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (5)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

hanbes
12-05-2018 14:37
hanbes
Hurra! Po robocie idzie sie dorobić! Styknie łotworzyć melina, czysty zysk: Krupnik w sklepie 20 PLN a bydymy sprzedować tak jak w gospodzie po 40 PLN. Mamroty w piyrwszy tydzień w promocji! Przy zakupie trzech abo wiyncy flaszek szkło za darmo...
jadeitowy
12-05-2018 16:25
jadeitowy
masz racjie,,rewelacyjna ustawa,,fajnie morzna zarobic,,a kto na tym stracji,,wlasnie,,
asd88
12-05-2018 16:35
asd88
Dziękujemy dobra zmiano to jest ten wasz efekt plus
utopiec
12-05-2018 18:37
utopiec
Dobrze że to nie dotyczy ćpania. Można wszędzie. Nawet za to nie ma kary.
amplico_zbyszek
12-05-2018 21:43
amplico_zbyszek
już my to mieli za komuny Wiwat PIS
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Uratowana dzięki internautce z Jasienicy

22-05-2018 14:20

Internautka z województwa dolnośląskiego na jednym z komunikatorów internetowych umieściła tajemniczy wpis, który zaniepokoił mieszkankę bielskiej Jasienicy. Czujna 15-latka nawiązała rozmowę z wirtualną znajomą i pomogła uratować 16-latkę, która chciała odebrać sobie życie.

wyświetleń: 895komentarzy: 0

Po raz dziesiąty dzieciom!

22-05-2018 12:55

Już po raz dziesiąty w sobotę 2 czerwca 2018 na Placu Zamkowym w Kończycach Małych odbędzie się festyn z okazji Dnia Dziecka współorganizowany przez Komendę Powiatową Policji w Cieszynie i Komisariat Policji w Zebrzydowicach.

wyświetleń: 378komentarzy: 0

Ryby, miody, wina - tak piękna jest Cieszyńska Kraina!

22-05-2018 11:00

Zapraszamy na imprezę kulturalną promującą lokalne produkty pt. „Ryby, miody, wina  – tak piękna jest Cieszyńska Kraina”, która odbędzie się 26 maja 2018 r. w Hażlachu przy ul. Głównej 37 (przy boisku). Prezentacja regionalnych dań i pokaz kulinarny Jakuba Szlembarskiego to tylko niektóre atrakcje imprezy. Oprócz strawy dla ciała, organizatorzy proponują ucztę duchową.

wyświetleń: 572komentarzy: 0

Płatne WC, mniej siedzisk, koniec z puffami - reakcje Zamku Cieszyn na ''oblężenie'' bezdomnych

22-05-2018 09:15

Od końca kwietnia toalety w Oranżerii Zamku Cieszyn są płatne. Drzwi przybytku otwierają się dopiero po wrzuceniu dwuzłotowej monety. Jest to reakcja na notoryczne okupowanie WC-tów przez osoby bezdomne i pozostawianie przez nie brudu i nieporządku. Bezdomni, odkąd zrobiło się ciepło, oblegają Wzgórze Zamkowe. Dyrekcja i pracownicy są bezradni.

wyświetleń: 2405komentarzy: 1

Podróżowanie wcale nie musi być drogie! Poznaj sprawdzone sposoby globtroterów na tanie podróżowanie

22-05-2018 07:30

Marząc o podróżach, musimy zmierzyć się z niezwykle istotną kwestią, która dotyczy naszych finansów. Bardzo często żyjemy w przekonaniu, że dalekie wojaże są czymś, na co nas nie stać. Prawda jest jednak zupełnie inna. Istnieje bowiem szereg sposobów, które umożliwiają tanie podróżowanie, nawet do najbardziej egzotycznych krajów, o czym zaraz się przekonasz!

wyświetleń: 1195komentarzy: 0

W Skoczowie tańczyli dla św. Jana Pawła II

21-05-2018 22:15

Wczoraj (20.05) na skoczowskim Rynku tańczyli i śpiewali dla św. Jana Pawła II. Nie zabrakło belgijki, tańców lednickich, a na zakończenie spotkania wystąpiła kapela Maliniorze z Brennej.

wyświetleń: 1189komentarzy: 6

Zaolzie: Jajecznice czas konsumować

21-05-2018 18:55

Choć jak każe tradycja zielonoświątkowe jajecznice powinno się smażyć w drugi dzień Zesłania Ducha Świętego, to w przypadku klubów i stowarzyszeń data ta jest bardziej ruchoma, niż Pięćdziesiątnicy. Na Zaolziu w kole Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Cz. Cieszynie-Sibicy członkowie i sympatycy spotkali się już w piątek 18 maja.

wyświetleń: 871komentarzy: 0

Dał wojewoda, teraz marszałek

21-05-2018 17:05

Dwa tygodnie temu otrzymali wsparcie z rządu, teraz to śląski samorząd rozdysponował pieniądze dla strażaków. Kolejne wsparcie dla drużyn OSP w naszym regionie.

wyświetleń: 1333komentarzy: 4

W Cieszynie będą nowe parkingi

21-05-2018 15:30

W Cieszynie brak miejsc parkingowych, zwłaszcza w rejonie centrum miasta jest prawdziwą zmorą kierowców. Chociaż fakt ten wynika z historii miasta, które w czasach, gdy powstawało nie musiało być przystosowane do niczego więcej, niż kilku dorożek z koniem, które woziły możnych z tych rejonów, to władze miasta postanowiły wyjść naprzeciw dzisiejszym potrzebom.

wyświetleń: 4256komentarzy: 7

Coraz cięższa sytuacja Beskidu, w derbach górą Drogomyśl i Puńców

21-05-2018 13:40

Za nami kolejny weekend, w którym nie mogło zabraknąć piłkarskich emocji. Ten weekend odkrył już jedną z kart. Poznaliśmy pierwszą drużynę, która awansuje do A klasy.

wyświetleń: 1103komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .