Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 764komentarzy: 3

Jak długo, zdrowo i dobrze żyć?

11-05-2018 18:10

W czwartek (10.05) na terenie sali konferencyjnej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbył się kolejny z wykładów plenarnych cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem dr Krzysztof Wilczyński opowiedział o tym, jak zdrowo, długo i dobrze żyć. Wykład specjalisty został poprzedzony krótkim spotkaniem informacyjnym, dotyczącym wprowadzenia na cUTW RODO.
fot. JŚ fot. JŚ

Zgodnie z twierdzeniem prowadzącego, długie życie zależy od wielu czynników. Jeżeli będziemy prowadzili zdrowy styl życia, istnieje duża szansa, że ominie nas stosowanie każdego dnia wielu leków, których zadaniem jest regulowanie procesów naszego organizmu – w życiu ważna jest aktywność. Kiedyś występowałem razem z amatorskim zespołem teatralnym. Wtedy miałem około 20 lat, jednak średnia wieku wszystkich aktorów mogła wynosić około 60 lat. Aktor, który zwykle odgrywał główne role miał przynajmniej około 70 lat. Seniorzy działali aktywnie i dobrze się przy tym bawili – tłumaczył Wilczyński.

Kiedyś ludzie długowieczni występowali tylko w legendach. Absolutnym rekordzistą jest Noe, który zgodnie z podaniami miał żyć 950 lat. Nieznacznie gorszy wynik można wskazać u biblijnego Adama, który zgodnie z danymi zmarł w wieku 930 lat. Może nie w tak imponujący sposób, jednak dziś długowieczność staje się faktem. Najstarszy człowiek z udokumentowanym życiorysem miał 123 lata.

- Aktualnie wiek nie jest żadnym ograniczeniem. Ludzie po 80 roku życia szukają nowych pasji. Biegają w maratonach, są aktywnie pracującymi naukowcami. Najstarsza osoba, która odbyła lot na paralotni to 104-latka. Pewien mężczyzna dobył Mount Everest w wieku 80 lat – wykazywał prowadzący.

Co więc zrobić, aby długo, zdrowo i dobrze żyć? Jak wskazywał dr Wilczyński, ważne jest, aby przede wszystkim żyć. Nie można rezygnować z aktywności fizycznej i uczestniczenia w życiu towarzyskim i społecznym. Zbilansowana dieta, pasje, aktywność oraz ćwiczenie umysłu mogą sprawić, że nasze życie będzie długie i dobre.

 


źródło: ox.pl
dodał: JS 11-05-2018 18:10
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

bronek91
11-05-2018 19:42
bronek91
Długo żyć.... tylko brak odpowiedzi na pytanie, po co???

"Absolutnym rekordzistą jest Noe, który zgodnie z podaniami miał żyć 950 lat. "- cytat

Tylko po co patriarchowie Starego Testamentu tak długo żyli??? Odpowiedzi dostarcza nawet Hugo Kołłątaj....
sciemal
11-05-2018 19:55
sciemal
Ktoś tu niedouczony albo niedoczytany, Noe nie był najstarszym człowiekiem tylko syn Henocha, Matuzalem - 969 lat, przecież to nawet wujek gogle wie a doktor nie?
Żenada.
bronek91
11-05-2018 22:36
bronek91
Spokojnie,zawsze można powiedzieć, iż tekst artykułu nie był autoryzowany a nieścisłość jest wynikiem pomyłki autora tekstu a nie braku wiedzy doktora:)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

''Ochorowiczówka'' z Jakubem Różalskim!

24-05-2018 13:40

OD dziś (4 maja br.) można zobaczyć w Muzeum Magicznego Realizmu ''Ochorowiczówka'' w Wiśle ponad dwadzieścia prac Jakuba Różalskiego, który poprzez nowoczesne technologie opowiada w swych pracach o wydarzeniach autentycznych, najczęściej z początku XX wieku.

wyświetleń: 56komentarzy: 0

Śpiewem i tańcem chwalą Pana

24-05-2018 11:55

Na finał tegorocznego festiwalu Musica Sacra organizatorzy przygotowali koncert pełen energii. Przed skoczowską publicznością zgromadzoną w kościele pw. św. Piotra i Pawła wystąpił tyski zespół God's Property. Muzyka gospel porwała wszystkich obecnych.

wyświetleń: 249komentarzy: 0

Dzisiaj działania ''Bezpieczny pieszy''

24-05-2018 11:00

Dzisiaj 24 maja 2018 policjanci cieszyńskiej drogówki prowadzą działania "Bezpieczny Pieszy".  Bezpieczeństwo pieszych bowiem jest priorytetem na lata 2018-2020, który wynika nie tylko z programu krajowego czy też wojewódzkiego, ale również cieszyńskiego - opracowanego na poziomie lokalnym.

wyświetleń: 199komentarzy: 0

Policjant, który mi pomógł

24-05-2018 09:15

„Policjant, który mi pomógł” to nazwa ogólnopolskiego konkursu, który trwa nieprzerwanie od 2008 roku. Tegoroczna XI edycja konkursu objęta jest honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji, a uroczystość wręczenia wyróżnień zostanie wpisana w centralne obchody Święta Policji.

wyświetleń: 393komentarzy: 0

Książnica: Gawęda o Legionach i profesjonalny wykład o gen. Sosnkowskim

24-05-2018 07:30

Dwudziestu entuzjastów ojczystych dziejów stawiło się we wtorek 22 maja na kolejnym cyklu wykładów "Akademii Niepodległości" w Książnicy Cieszyńskiej. Podczas spotkania słuchacze zapoznali się z próbą odmityzowania historii Legionów oraz samego Józefa Piłsudskiego autorstwa prof. Andrzeja Chwalby, a także mieli okazję dowiedzieć się o mało znanym w powszechnej świadomości współtwórcy Niepodległej, Kazimierzu Sosnkowskim, którego postać przybliżył dr Jerzy Kirszak.

wyświetleń: 211komentarzy: 0

Recytowali w hołdzie Polsce Niepodległej

23-05-2018 19:00

Wczoraj (22.05) w Szkole Podstawowej im. Trzech Braci w Hażlachu odbył się VII Powiatowy Konkurs Recytatorski ''Życie jest i wdzięczność nasza'' w hołdzie Polsce Niepodległej. W wydarzeniu tym wzięli udział uczniowie z całego powiatu.  

wyświetleń: 710komentarzy: 1

Refleksologia w szpitalu - ''Pro salute''

23-05-2018 17:15

We wtorek (22.05) na terenie Szpitala Śląskiego w Cieszynie odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu Pro salute „Hoży, a nie chorzy seniorzy”. Tym razem specjalista refleksolog Wioletta Szojda opowiedziała o terapii, jaką jest uciskanie odpowiednich punktów, znajdujących się na stopach oraz na dłoniach.

wyświetleń: 957komentarzy: 0

Gość OX.pl - Katarzyna Gładczak [zwiastun]

23-05-2018 15:25

Katarzyna Gładczak o jubileuszu największej Szkoły Podstawowej w Cieszynie i o pracy na stanowisku dyrektora. Jak funkcjonuje SP nr 2? Co oferuje uczniom, nauczycielom i rodzicom? Jacek Porzycki zapytał również o schron, podróż tramwajem i najtrudniejsze obowiązki. Cała rozmowa już w najbliższą niedzielę, 27.05.2018 - Zapraszamy!

wyświetleń: 1128komentarzy: 0

Stacje naprawcze dla rowerów

23-05-2018 13:45

W Cieszynie przy ulicy Hajduka oraz na Al. Łyska (teren Lasku Miejskiego) zamontowane zostały stcaje naprawcze dla rowerów. Realizacja projektu „Razem Damy Radę” została wdrożona dzięki akcji Castorama Tour, która odbyła się 30 lipca 2017 roku. W ramach głosowania został wyłoniony zwycięski projekt, którym okazały się stacje naprawcze dla rowerów – była to inicjatywa Urzędu Miasta.

wyświetleń: 1622komentarzy: 0

Centrum Wsparcia dla osób znajdujących się w stanie kryzysu psychicznego

23-05-2018 12:35

Od grudnia 2017 roku działa uruchomione przez Fundację "Itaka" Centrum Wsparcia dla osób znajdujących się w stanie kryzysu psychicznego.