Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 870komentarzy: 0

Szumny Jubileusz Czesława Stuchlika

04-05-2018 18:25

80-te urodziny świętował Czesław Stuchlik. Imprezę dla Jubilata przygotowali wspólnie pogwizdowscy strażacy, pracownicy biblioteki, GOK-u i Urzędu Gminy. Bo Stuchlik jest osobą znaną, lubianą i zasłużoną dla swej małej ojczyzny - Pogwizdowa i Śląska Cieszyńskiego.
Jubilat wraz z małżonką, fot. indi Jubilat wraz z małżonką, fot. indi

Miłośnik regionu, folkloru i gwary cieszyńskiej, znawca i propagator medycyny naturalnej, niekonwencjonalnej i ziołolecznictwa, radiesteta i piramidolog, autor wielu artykułów z tej dziedziny w miesięcznikach ezoterycznych, publikujący regularnie na temat historii naszego regionu w „Wiadomościach Gminy Hażlach” oraz w gazecie parafialnej „Nepomuc”, założyciel cieszyńskiego Koła Radiestetów, działacz Ochotniczej Straży Pożarnej, należał do Polskiego Związku Hodowców Koni  zajmując się ratowaniem rasy Konika Polskiego.

Czesław Stuchlik urodził się w 1930 roku (24.04) w Pogwizdowie, której to swej ukochanej Małej ojczyźnie pozostał wierny całe życie. W swej zawodowej karierze zajmował się rolnictwem (Jest absolwentem Technikum Ochrony Roślin w Cieszynie). Należał do Polskiego Związku Hodowców Koni zajmując się hodowlą Konika Polskiego. Natomiast kiedy w 1982 roku przeszedł na rentę w całości poświęcił swój czas na realizowanie swych pasji i zainteresowań. A ma ich Czesław Stuchlik bardzo wiele. Już w 1985 roku założył w Cieszynie Koło Radiestetów, na którego czele stoi cały czas organizując różne ciekawe dla słuchaczy prelekcje. Jest aktywnym działaczem pogwizdowskiej OSP i Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. Szczególnie bliskie jest mu wszystko, co związane z regionem, z jego Małą Ojczyzną. Założył Koło Miłośników Gwary w Cieszynie i Pogwizdowie. Przez kilka kadencji był członkiem Rady Sołeckiej w Pogwizdowie, a także radnym Gminy Hażlach. Warto podkreślić, że Śląsk Cieszyński traktuje całościowo nie uważając rzeki Olzy za granicę regionu. To za jego sprawą pogwizdowska jednostka OSP nawiązała kontakty ze strażakami z Łąk położonych po drugiej stronie Olzy, uczestniczył też w pracach jury organizowanego przez Sekcję Ludoznawczą Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w Republice Czeskiej konkursu gwarowego „Po naszymu po obu stronach Olzy”.

A oprócz bieżącej działalności sporo też Czesław pozostawi dla potomnych w postaci tekstów zarówno w prasie (pisuje do miesięczników „Nieznany Świat”, „Czwarty Wymiar”, „Szaman”, ale też do „Wiadomości Gminy Hażlach” i gazetki parafialnej „Nepomuc”), jak i publikacji zwartych. Napisał m.in. monografię „100 lat strażackiej służby dla społeczności Pogwizdowa”.

Mimo skończonej 80-tki Czesław Stuchlik wciąż pełen jest wigoru i entuzjazmu. Podczas zorganizowanej w sali OSP imprezy urodzinowej (na którą jubilat zajechał dorożką) wszyscy życzyli Czesławowi Stuchlikowi wielu jeszcze lat życia w zdrowiu, sile i radości z realizacji licznych pasji. Otrzymał roztomaite podarki, a wśród nich swoistą „receptę” od Dr Alojza Tumistrzyko o następującej treści: „Bydź uśmiychniynty, ni zadudrany, chociaż byś nie wiym jak był nasrany. A kiej uż wszyckiego bydziesz mioł rzić pełóm zadzwoń po Alojza a spotkej się sy mnóm”. Jubilat, zachwycony imprezą, życzliwością ludzi i tymi życzeniami stwierdził, że realizacja takiej recepty każdemu wyszłaby na zdrowie, chętnie więc podzieli się ze wszystkimi zawartymi w niej poradami.

(indi)

źródło: ox
dodał: BT 04-05-2018 18:25
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Uratowana dzięki internautce z Jasienicy

22-05-2018 14:20

Internautka z województwa dolnośląskiego na jednym z komunikatorów internetowych umieściła tajemniczy wpis, który zaniepokoił mieszkankę bielskiej Jasienicy. Czujna 15-latka nawiązała rozmowę z wirtualną znajomą i pomogła uratować 16-latkę, która chciała odebrać sobie życie.

wyświetleń: 761komentarzy: 0

Po raz dziesiąty dzieciom!

22-05-2018 12:55

Już po raz dziesiąty w sobotę 2 czerwca 2018 na Placu Zamkowym w Kończycach Małych odbędzie się festyn z okazji Dnia Dziecka współorganizowany przez Komendę Powiatową Policji w Cieszynie i Komisariat Policji w Zebrzydowicach.

wyświetleń: 360komentarzy: 0

Ryby, miody, wina - tak piękna jest Cieszyńska Kraina!

22-05-2018 11:00

Zapraszamy na imprezę kulturalną promującą lokalne produkty pt. „Ryby, miody, wina  – tak piękna jest Cieszyńska Kraina”, która odbędzie się 26 maja 2018 r. w Hażlachu przy ul. Głównej 37 (przy boisku). Prezentacja regionalnych dań i pokaz kulinarny Jakuba Szlembarskiego to tylko niektóre atrakcje imprezy. Oprócz strawy dla ciała, organizatorzy proponują ucztę duchową.

wyświetleń: 564komentarzy: 0

Płatne WC, mniej siedzisk, koniec z puffami - reakcje Zamku Cieszyn na ''oblężenie'' bezdomnych

22-05-2018 09:15

Od końca kwietnia toalety w Oranżerii Zamku Cieszyn są płatne. Drzwi przybytku otwierają się dopiero po wrzuceniu dwuzłotowej monety. Jest to reakcja na notoryczne okupowanie WC-tów przez osoby bezdomne i pozostawianie przez nie brudu i nieporządku. Bezdomni, odkąd zrobiło się ciepło, oblegają Wzgórze Zamkowe. Dyrekcja i pracownicy są bezradni.

wyświetleń: 2330komentarzy: 1

Podróżowanie wcale nie musi być drogie! Poznaj sprawdzone sposoby globtroterów na tanie podróżowanie

22-05-2018 07:30

Marząc o podróżach, musimy zmierzyć się z niezwykle istotną kwestią, która dotyczy naszych finansów. Bardzo często żyjemy w przekonaniu, że dalekie wojaże są czymś, na co nas nie stać. Prawda jest jednak zupełnie inna. Istnieje bowiem szereg sposobów, które umożliwiają tanie podróżowanie, nawet do najbardziej egzotycznych krajów, o czym zaraz się przekonasz!

wyświetleń: 1182komentarzy: 0

W Skoczowie tańczyli dla św. Jana Pawła II

21-05-2018 22:15

Wczoraj (20.05) na skoczowskim Rynku tańczyli i śpiewali dla św. Jana Pawła II. Nie zabrakło belgijki, tańców lednickich, a na zakończenie spotkania wystąpiła kapela Maliniorze z Brennej.

wyświetleń: 1175komentarzy: 6

Zaolzie: Jajecznice czas konsumować

21-05-2018 18:55

Choć jak każe tradycja zielonoświątkowe jajecznice powinno się smażyć w drugi dzień Zesłania Ducha Świętego, to w przypadku klubów i stowarzyszeń data ta jest bardziej ruchoma, niż Pięćdziesiątnicy. Na Zaolziu w kole Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Cz. Cieszynie-Sibicy członkowie i sympatycy spotkali się już w piątek 18 maja.

wyświetleń: 867komentarzy: 0

Dał wojewoda, teraz marszałek

21-05-2018 17:05

Dwa tygodnie temu otrzymali wsparcie z rządu, teraz to śląski samorząd rozdysponował pieniądze dla strażaków. Kolejne wsparcie dla drużyn OSP w naszym regionie.

wyświetleń: 1327komentarzy: 4

W Cieszynie będą nowe parkingi

21-05-2018 15:30

W Cieszynie brak miejsc parkingowych, zwłaszcza w rejonie centrum miasta jest prawdziwą zmorą kierowców. Chociaż fakt ten wynika z historii miasta, które w czasach, gdy powstawało nie musiało być przystosowane do niczego więcej, niż kilku dorożek z koniem, które woziły możnych z tych rejonów, to władze miasta postanowiły wyjść naprzeciw dzisiejszym potrzebom.

wyświetleń: 4236komentarzy: 7

Coraz cięższa sytuacja Beskidu, w derbach górą Drogomyśl i Puńców

21-05-2018 13:40

Za nami kolejny weekend, w którym nie mogło zabraknąć piłkarskich emocji. Ten weekend odkrył już jedną z kart. Poznaliśmy pierwszą drużynę, która awansuje do A klasy.

wyświetleń: 1100komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .