Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Noszak powrócił do Cieszyna

Dokonało się! Po sześciu wiekach nieobecności wrócił do nas najwybitniejszy władca Księstwa Cieszyńskiego, książę Przemysław I Noszak. Przyniósł miastu i regionowi wielką radość - nowe piwo NOSZAK.

Punktualnie o godzinie 15.00 w słoneczne, niedzielne popołudnie - 29 kwietnia, orszak książęcy wyruszył z Browaru Zamkowego Cieszyn i przeszedł ulicami „grodu trzech braci”. Książę w swej mądrości i łaskawości nadał lokalom gastronomicznym prawo do wyszynku nowego piwa „Noszak”. Na ten ważny dzień miłośnicy złotego trunku czekali z niecierpliwością.

Przypomnijmy, że 12 lutego 2018 - Rada ds. Nazwy dla Regionalnego Piwa Śląska Cieszyńskiego podjęła jednogłośną decyzję, uznając, że nowe piwo będzie się nazywało: „NOSZAK”. Nazwa nawiązuje do jednego z najwybitniejszych książąt cieszyńskich. Sprawował rządy w Księstwie Cieszyńskim w latach 1358-1410. Był światłym dyplomatą, intelektualistą i wielkim europejskim politykiem. Wprowadził wiele innowacji w zakresie ekonomii, kultury i gospodarki. Za czasów jego panowania Cieszyn stał się liczącym się ośrodkiem na mapie środkowej Europy. Prywatnie Książę Przemysław I Noszak był też wielkim miłośnikiem piwa. Tumba nagrobna Przemysława I Noszaka z XV wieku znajduje się w kościele parafialnym p.w. św. Marii Magdaleny w Cieszynie.


(red/mat.pras.)
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-05-02 13:06:41
bronek91: Przemysław Noszak zasłynął głównie za sprawą szczególnego upodobania do sztuki sprawiania wyszukanych doznań skazanym przez siebie na karę śmierci.... Śląsk Cieszyński na linii Praga - Kraków zawsze był ważny, ale to nie ze względu na zasługi jednostki, ale geopolitykę. Każdy chciał kontrolować Bramę Morawską. Podejrzewam, iż inni panujący na terenie Śląska Cieszyńskiego, także wyróżniali się upodobaniem do tego trunku a powoływanie się po wiekach na słabość księcia przy powszechnym potępieniu tego uzależnienia, raczej nie przynosi mu chwały.
2018-05-03 09:42:29
Scavenlord: bronek91, podaj proszę źródło swoich twierdzeń. Jestem ciekawy, chciałbym zgłębić bardziej ten temat, pomijając oczywiście Twoje podejrzenia, bo na to nie da się mieć źródeł.
2018-05-03 16:48:22
bronek91: Szanowny Scavenlord, <br />Słynne Dzieje Długosza i opis zachowania Noszaka wobec Chrzana powinny Ci być znane. Co do zgłębiania wiedzy o regionie proponuję Historię Śląska Cieszyńskiego pod redakcją Idziego Panica - wszystkie tomy, twórczość Gustawa Morcinka, historię regionu napisaną przez Kazimierza Popiołka. Natomiast co do szczególnych tematów, wedle Twoich zainteresowań, odpowiednie pozycje znajdziesz w przypisach. Te wymienione z mojej strony są pomocne dla zdobycia ogólniejszej wiedzy o regionie. Jeżeli chodzi o wizerunki panujących, część z nich związana jest z historią powszechną, o czym często nie mamy świadomości. Myślę, iż Karol Ludwik Habsburg uczynił więcej dla warzelnictwa piwa na Śląsku Cieszyńskim niż Noszak. Wiadomo, czasy były inne a ekonomia opierała się o rynki o innym zasięgu. In plus, Habsburgowie zostali zawłaszczeni przez Żywiec. Zatem marketingowo Noszak wydaje się lepszym wyborem. Jednak skomplikowana historia, nie zawsze idzie w parze z merytoryką a refleksje każdego pokolenia o przeszłości związane są zawsze z aktualną egzystencją. W konsekwencji, w razie sukcesu, cieszyńskie warzelnictwo piwa będzie kojarzone z Noszakiem, choć instytucjonalnie to podwaliny kogoś innego....<br /><br />Jerzeli chodzi o geopolitykę, położenie regionu, jego znaczenie ogniskuje wobec Bramy Morawskiej, jej części. Następnie wobec znaczenia surowców i przepraw przez rzeki. W tomie I historii regionu pod redakcją Panica skupiono się głównie na warunkach przyrodniczych. Mniej uwagi poświęcono zagadnieniu geograficznemu a szkoda..... Prześledź nawet poczynania Noszaka, z kim prowadził konflikty? Czy to tylko przypadek?
2018-05-03 17:02:25
bronek91: PS To działania Karola Ludwika i jego połączenie dóbr cieszyńskich i żywieckich spowodowało zwrócenie uwagi na posiadanie surowców do przemyśłowej produkcji piwa. Zbadanie wpływu Cieszyna na założenie browaru w Żywcu byłoby ciekawą tematyką do analizy.
2018-05-03 20:57:51
Scavenlord: Dzięki bronek91 za wyczerpującą odpowiedź, jak widać, będę miał co robić przez najbliższy czas. Pozdrawiam
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: