Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1238komentarzy: 4

10-lecie punktu w Kocobędzu

29-04-2018 19:05

Wspólny Punkt kontaktowy w Chotěbuz (Kocobędz) to miejsce, w którym policjanci z Czech i Polski współpracują w celu zwalczania przestępczości. Współpraca ta przyniosła już wiele wymiernych efektów. W piątek (27.04.2018)placówka, będąca częścią wydziału kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, obchodziła swój jubileusz- dziesięciolecie istnienia.
Fot: KPP w Cieszynie Fot: KPP w Cieszynie

Kontyngent Polskiej Policji dołączył do obsady Wspólnej Placówki w Chotěbuz w dniu 03.11.2008 r. Stanowią go funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Skład tej grupy został ustalony w wyniku procesu doboru funkcjonariuszy, który miał na celu wyłonienie doświadczonych policjantów, znających język czeski w piśmie i w mowie w stopniu komunikatywnym. Ważną cechą dla kandydata była umiejętność samodzielnej pracy na stanowisku decyzyjnym, porównywalnym z dyżurnym jednostki policji. W efekcie działań przygotowawczych wyselekcjonowano i przeszkolono grupę funkcjonariuszy, z których najwyżej ocenieni zostali włączeni w skład zespołu. Następnie zasilili oni personel Wspólnej Placówki w Kocobędzu.

- Czynności policjantów na miejscu polegają na współpracy z Policją Republiki Czeskiej w wymianie informacji dotyczących przestępstw dokonywanych na terenach obu krajów , realizowanej na zlecenie jednostek policji z Polski i Czech. Wspólna Placówka nie jest jednostką prowadzącą sprawy z własnej inicjatywy lub na podstawie zgłoszeń bezpośrednich. Jest to jednostka powołana do zapewnienia komunikacji pomiędzy jednostkami policji, Straży Granicznej, Służby Celnej z terenów polsko-czeskiego pogranicza – wyjaśnia mł. asp. Krzysztof Pawlik, rzecznik prasowy cieszyńskiej policji.

Kolejnym zadaniem jest koordynowanie operacji transgranicznych takich jak  pościg, pościg transgraniczny, poszukiwanie osób, przemieszczanie się zorganizowanych grup osób w związku z wydarzeniami kulturalnymi lub imprezami sportowymi o zasięgu międzynarodowym. Ponadto zabezpieczenie, koordynacja operacji ratunkowych związanych z katastrofami, wypadkami na terenach przygranicznych, wsparcie działania służb podczas przeciwdziałania lub usuwania skutków klęsk żywiołowych. - Placówka w okresie 10-letniej działalności wymieniła kilkadziesiąt tysięcy informacji, przyczyniając się do odzyskania skradzionych pojazdów, maszyn budowlanych i innych przedmiotów skradzionych na terenie jednego , a przewiezionymi na teren drugiego z państw. Ponadto koordynowano pościgi transgraniczne w wyniku których policja również odzyskała skradzione pojazdy, zatrzymywano przestępców, w tym osoby popełniające przestępstwa narkotykowe – dodaje Pawlik.

Policjanci Wspólnej Placówki w Chotěbuz uczestniczą w ogólnoeuropejskiej sieci szkolenia prowadzonej przez CEPOL  lub też w oparciu o programy szkoleniowe oferowane dla funkcjonariuszy zlokalizowanych w strefie Schengen Policyjno-Celnych Centrów Współpracy. W ramach tych działań prowadzą oni szkolenia dla funkcjonariuszy innych placówek europejskich. Poza tym prowadzą również szkolenia regionalne z dziedziny współpracy międzynarodowej dla funkcjonariuszy jednostek ochrony porządku publicznego zlokalizowanych na terenach pogranicza polsko-czeskiego. W tej kategorii aktywność funkcjonariuszy widoczna jest również zakresie  propagowania współpracy regionalnej służb ochrony porządku publicznego poprzez spotkania z dziećmi, młodzieżą, organizowanie dla nich wyjazdów do sąsiedniego kraju. Służba w składzie zespołu obsługującego Wspólną Placówkę w Chotěbuz wymaga dobrego przygotowania zawodowego, a także umiejętności interpersonalnych związanych z pracą w grupie międzynarodowej, łączącej kulturę i obyczaje dwu sąsiadujących ze sobą krajów Polski i Czech.

(red/KPP w Cieszynie)
 

źródło: ox.pl
dodał: CR 29-04-2018 19:05
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

koszor
29-04-2018 19:22
koszor
10 lat "współpracy" i nikt nie wie, gdzie setki osób kupują towar w Czechach. Potem łapanki na Łyska i Zamkowej. Klikanie i picie kawy, a nie żadna współpraca.
jojestelagalicyjok
29-04-2018 21:57
jojestelagalicyjok
Nikt nic nie wie.Ostatnio na moście Wolności na chodniku koziołkował i fikołkował chłopak, drugi koło niego. Obok leżał sprzęt muzyczny.Ten co koziołkował naćpany jak stodoła. Spektakl trwał od 16,30 do ok 19,00. Nikt mimo zawiadomienia nie przyjechał, ani ze strony czeskiej ani polskiej. Zwyczajnie byli w strefie "obojętnej" tylko z pobliskiego Avionu dostarczano im wodę jako środek detoxu!!! Po co komu ta instytucja W Chotebuzu?
jo.papuga
05-05-2018 17:13
jo.papuga
Faktycznie z tym całym Chotebuzym i tom całom współpracom to jedna wielko ściema i marnowani naszych piniyndzy.
Jak mi swego czasu po czeski stronie polski tirowiec sturzył do auta to żech tam zaszeł i ...(???) ...polski policyjant kozoł mi czakać na czeskigo policyjanta, bo oczywiście to zdarzyni było na terynie CZ i ón tam nimoże nic zrobić. Po pół godzinie przylecioł jakisik rozmymłany wściekły czech i już na wejściu nas zryczoł, że poloczki nie umiom jeździć itp, a poza tym to mómy sie dogodać sami, albo najlepi to se mómy przejechać na polskom strone i tam zadzwonić po polskom policje (?).... po czym se poszeł... (?).
A tak w ogóle to wszyscy tam byli wkurzyni że im pierdołami zawracóm głowe, bo akurat wtedy lecioł jakisik mecz.
Najlepsze było jednak już po polski stronie jak po nastympnej półgodzinie przyjechała naszo cieszyńsko policja. Jak usłyszeli że to było na dole (po czeski stronie) to kozali nóm sie wrócić i zglosić to czeski policji. Niewiedziołech czy sie śmioć czy beczeć... Na szczyńsci tyn tirowiec mioł na pace jakisik mlyczne przetwory, ni mógł sie już z nimi wracać i czas mu sie kończył, tak że w kóncu te cieszyński policyjanty przyjyły od nas to zgłoszyni.
Właśnie tak w realu (oczami zwykłego obywatela) wyglondo ta "graniczno współpraca" o kierej tak szumnie tu piszom. I na to idom nasze podatki już 10 lat???
To już lepi żeby na te granice wróciły spatki kontrole, bo przynajmnij wtedy udowali że cosik robiom, a teraz to im sie tam nawet udować nie chce...
Masakra straszna, dwie godziny wyciynte z życiorysu, a tu tyla pochwał... jeszcze ino medale im dać za zaangazowanie i ofiarnom służbe. Niech żyje Chotebuz!!!
jo.papuga
05-05-2018 17:13
jo.papuga
Faktycznie z tym całym Chotebuzym i tom całom współpracom to jedna wielko ściema i marnowani naszych piniyndzy.
Jak mi swego czasu po czeski stronie polski tirowiec sturzył do auta to żech tam zaszeł i ...(???) ...polski policyjant kozoł mi czakać na czeskigo policyjanta, bo oczywiście to zdarzyni było na terynie CZ i ón tam nimoże nic zrobić. Po pół godzinie przylecioł jakisik rozmymłany wściekły czech i już na wejściu nas zryczoł, że poloczki nie umiom jeździć itp, a poza tym to mómy sie dogodać sami, albo najlepi to se mómy przejechać na polskom strone i tam zadzwonić po polskom policje (?).... po czym se poszeł... (?).
A tak w ogóle to wszyscy tam byli wkurzyni że im pierdołami zawracóm głowe, bo akurat wtedy lecioł jakisik mecz.
Najlepsze było jednak już po polski stronie jak po nastympnej półgodzinie przyjechała naszo cieszyńsko policja. Jak usłyszeli że to było na dole (po czeski stronie) to kozali nóm sie wrócić i zglosić to czeski policji. Niewiedziołech czy sie śmioć czy beczeć... Na szczyńsci tyn tirowiec mioł na pace jakisik mlyczne przetwory, ni mógł sie już z nimi wracać i czas mu sie kończył, tak że w kóncu te cieszyński policyjanty przyjyły od nas to zgłoszyni.
Właśnie tak w realu (oczami zwykłego obywatela) wyglondo ta "graniczno współpraca" o kierej tak szumnie tu piszom. I na to idom nasze podatki już 10 lat???
To już lepi żeby na te granice wróciły spatki kontrole, bo przynajmnij wtedy udowali że cosik robiom, a teraz to im sie tam nawet udować nie chce...
Masakra straszna, dwie godziny wyciynte z życiorysu, a tu tyla pochwał... jeszcze ino medale im dać za zaangazowanie i ofiarnom służbe. Niech żyje Chotebuz!!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Uratowana dzięki internautce z Jasienicy

22-05-2018 14:20

Internautka z województwa dolnośląskiego na jednym z komunikatorów internetowych umieściła tajemniczy wpis, który zaniepokoił mieszkankę bielskiej Jasienicy. Czujna 15-latka nawiązała rozmowę z wirtualną znajomą i pomogła uratować 16-latkę, która chciała odebrać sobie życie.

wyświetleń: 791komentarzy: 0

Po raz dziesiąty dzieciom!

22-05-2018 12:55

Już po raz dziesiąty w sobotę 2 czerwca 2018 na Placu Zamkowym w Kończycach Małych odbędzie się festyn z okazji Dnia Dziecka współorganizowany przez Komendę Powiatową Policji w Cieszynie i Komisariat Policji w Zebrzydowicach.

wyświetleń: 365komentarzy: 0

Ryby, miody, wina - tak piękna jest Cieszyńska Kraina!

22-05-2018 11:00

Zapraszamy na imprezę kulturalną promującą lokalne produkty pt. „Ryby, miody, wina  – tak piękna jest Cieszyńska Kraina”, która odbędzie się 26 maja 2018 r. w Hażlachu przy ul. Głównej 37 (przy boisku). Prezentacja regionalnych dań i pokaz kulinarny Jakuba Szlembarskiego to tylko niektóre atrakcje imprezy. Oprócz strawy dla ciała, organizatorzy proponują ucztę duchową.

wyświetleń: 568komentarzy: 0

Płatne WC, mniej siedzisk, koniec z puffami - reakcje Zamku Cieszyn na ''oblężenie'' bezdomnych

22-05-2018 09:15

Od końca kwietnia toalety w Oranżerii Zamku Cieszyn są płatne. Drzwi przybytku otwierają się dopiero po wrzuceniu dwuzłotowej monety. Jest to reakcja na notoryczne okupowanie WC-tów przez osoby bezdomne i pozostawianie przez nie brudu i nieporządku. Bezdomni, odkąd zrobiło się ciepło, oblegają Wzgórze Zamkowe. Dyrekcja i pracownicy są bezradni.

wyświetleń: 2349komentarzy: 1

Podróżowanie wcale nie musi być drogie! Poznaj sprawdzone sposoby globtroterów na tanie podróżowanie

22-05-2018 07:30

Marząc o podróżach, musimy zmierzyć się z niezwykle istotną kwestią, która dotyczy naszych finansów. Bardzo często żyjemy w przekonaniu, że dalekie wojaże są czymś, na co nas nie stać. Prawda jest jednak zupełnie inna. Istnieje bowiem szereg sposobów, które umożliwiają tanie podróżowanie, nawet do najbardziej egzotycznych krajów, o czym zaraz się przekonasz!

wyświetleń: 1184komentarzy: 0

W Skoczowie tańczyli dla św. Jana Pawła II

21-05-2018 22:15

Wczoraj (20.05) na skoczowskim Rynku tańczyli i śpiewali dla św. Jana Pawła II. Nie zabrakło belgijki, tańców lednickich, a na zakończenie spotkania wystąpiła kapela Maliniorze z Brennej.

wyświetleń: 1178komentarzy: 6

Zaolzie: Jajecznice czas konsumować

21-05-2018 18:55

Choć jak każe tradycja zielonoświątkowe jajecznice powinno się smażyć w drugi dzień Zesłania Ducha Świętego, to w przypadku klubów i stowarzyszeń data ta jest bardziej ruchoma, niż Pięćdziesiątnicy. Na Zaolziu w kole Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Cz. Cieszynie-Sibicy członkowie i sympatycy spotkali się już w piątek 18 maja.

wyświetleń: 867komentarzy: 0

Dał wojewoda, teraz marszałek

21-05-2018 17:05

Dwa tygodnie temu otrzymali wsparcie z rządu, teraz to śląski samorząd rozdysponował pieniądze dla strażaków. Kolejne wsparcie dla drużyn OSP w naszym regionie.

wyświetleń: 1329komentarzy: 4

W Cieszynie będą nowe parkingi

21-05-2018 15:30

W Cieszynie brak miejsc parkingowych, zwłaszcza w rejonie centrum miasta jest prawdziwą zmorą kierowców. Chociaż fakt ten wynika z historii miasta, które w czasach, gdy powstawało nie musiało być przystosowane do niczego więcej, niż kilku dorożek z koniem, które woziły możnych z tych rejonów, to władze miasta postanowiły wyjść naprzeciw dzisiejszym potrzebom.

wyświetleń: 4238komentarzy: 7

Coraz cięższa sytuacja Beskidu, w derbach górą Drogomyśl i Puńców

21-05-2018 13:40

Za nami kolejny weekend, w którym nie mogło zabraknąć piłkarskich emocji. Ten weekend odkrył już jedną z kart. Poznaliśmy pierwszą drużynę, która awansuje do A klasy.