Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 570komentarzy: 0

Iran oczami Haliny Sikory

26-04-2018 21:00

Od Teheranu po wyspę Keszm. Trzy tygodnie z perską architekturą i przyrodą oraz mieszkającymi tam ludzi - o Iranie wciąż jeszcze mało znanym i rzadko odwiedzanym przez turystów opowiadała wczoraj (25.04) Halina Sikora w cieszyńskiej Bibliotece.
Spotkanie podróżnicze - Iran / fot. MSZ Spotkanie podróżnicze - Iran / fot. MSZ

Halina Sikora na co dzień zajmuje się fotografią, ale z zamiłowania jest, ciągle nienasyconą, podróżniczką z Czeskiego Cieszyna. Do tej pory odwiedziła Tunezję, Turcję, Maroko, Indonezję, Islandię. Z żalem przyznaje, że to ciągle za mało. W zeszłym roku wybrała się ze swoim chłopakiem w trzytygodniową podróż do Iranu. Swoimi wspomnieniami, a także zdjęciami podzieliła się wczoraj (25.04) z licznie zgromadzoną w cieszyńskiej Bibliotece Miejskiej publicznością.

Jak wspomina Halina Sikora, reakcje znajomych i rodziny, na jej wyjazd do Iranu były różne.  Iran większości społeczeństwa kojarzy się z terroryzmem, zacofaniem i biedą. Czy tak jest faktycznie? Czy Iran jest bezpieczny dla turystów? Jak się okazuje rzeczywistość we współczesnym Iranie wygląda całkiem inaczej. Jak przyznaje Sikora jest to kraj bezpieczny dla turystów. Udało nam się zobaczyć maleńką cząstkę Iranu, ale chciałabym tam wrócić. Czuliśmy się bezpiecznie. Ludzie są cudowni. Polecam – warto tam pojechać. Jest to jeszcze mało znany kraj. Także im szybciej tym lepiej, ponieważ powoli zaczyna zapełniać się turystami – przyznała prelegentka. 

Halina Sikora mimo, iż czuła się bezpiecznie, wspomniała jednak o nieprzyjemnym incydencie. Podróżnicy z Czeskiego Cieszyna korzystali z couchsurfingu, czyli przez odpowiednią stronę internetową znaleźli osoby, które oferowały nocleg we własnym domu.  Couchsurfing w Iranie jest jednak nielegalny, choć jak zdradza Sikora, wszyscy z niego korzystają, a tego typu noclegi oferuje wielu Irańczyków. Jak przyznała Sikora, mieszkanie w którym nocowali zostało skontrolowane przez policję. Z domu zabrano wiele rzeczy w tym ich paszporty. Nie obyło się bez przesłuchania. Jednak wszystko dobrze się skończyło zarówno dla podróżników, jak i ich hosta. Ta sytuacja nas zaskoczyła, była dosyć niekomfortowa. To się jednak mało kiedy zdarza. Sam konsul dziwił się, że coś takiego nam się przytrafiło. Po prostu źle trafiliśmy. Zazwyczaj nie wyłapują couchsurferów. Z powodu naszego hosta mieliśmy problem, ale w sumie nic takiego się nie stało – zaznaczyła Sikora. 

Łącznie pokonali kilka tysięcy kilometrów tylko i wyłącznie autobusem i stopem. Halina Sikora trafiła do Iranu głównie ze względu na architekturę. Wiele osób mówiło mi o tych dziełach. Stwierdziłam, że muszę to zobaczyć na własne oczy. Podróżniczka opowiadała o miejscach, które zobaczyła i które zrobiły na niej największe wrażenie. Jak przyznała w rozmowie z portalem OX.PL szczególnie w pamięci zapadła jej wyspa Keszm. Jest to największa wyspa w Zatoce Perskiej i cieśninie Ormuz. Tamta przyroda jest kompletnie inna od naszej. To zapada w pamięć – dodała Sikora.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ 26-04-2018 21:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Uratowana dzięki internautce z Jasienicy

22-05-2018 14:20

Internautka z województwa dolnośląskiego na jednym z komunikatorów internetowych umieściła tajemniczy wpis, który zaniepokoił mieszkankę bielskiej Jasienicy. Czujna 15-latka nawiązała rozmowę z wirtualną znajomą i pomogła uratować 16-latkę, która chciała odebrać sobie życie.

wyświetleń: 816komentarzy: 0

Po raz dziesiąty dzieciom!

22-05-2018 12:55

Już po raz dziesiąty w sobotę 2 czerwca 2018 na Placu Zamkowym w Kończycach Małych odbędzie się festyn z okazji Dnia Dziecka współorganizowany przez Komendę Powiatową Policji w Cieszynie i Komisariat Policji w Zebrzydowicach.

wyświetleń: 369komentarzy: 0

Ryby, miody, wina - tak piękna jest Cieszyńska Kraina!

22-05-2018 11:00

Zapraszamy na imprezę kulturalną promującą lokalne produkty pt. „Ryby, miody, wina  – tak piękna jest Cieszyńska Kraina”, która odbędzie się 26 maja 2018 r. w Hażlachu przy ul. Głównej 37 (przy boisku). Prezentacja regionalnych dań i pokaz kulinarny Jakuba Szlembarskiego to tylko niektóre atrakcje imprezy. Oprócz strawy dla ciała, organizatorzy proponują ucztę duchową.

wyświetleń: 571komentarzy: 0

Płatne WC, mniej siedzisk, koniec z puffami - reakcje Zamku Cieszyn na ''oblężenie'' bezdomnych

22-05-2018 09:15

Od końca kwietnia toalety w Oranżerii Zamku Cieszyn są płatne. Drzwi przybytku otwierają się dopiero po wrzuceniu dwuzłotowej monety. Jest to reakcja na notoryczne okupowanie WC-tów przez osoby bezdomne i pozostawianie przez nie brudu i nieporządku. Bezdomni, odkąd zrobiło się ciepło, oblegają Wzgórze Zamkowe. Dyrekcja i pracownicy są bezradni.

wyświetleń: 2363komentarzy: 1

Podróżowanie wcale nie musi być drogie! Poznaj sprawdzone sposoby globtroterów na tanie podróżowanie

22-05-2018 07:30

Marząc o podróżach, musimy zmierzyć się z niezwykle istotną kwestią, która dotyczy naszych finansów. Bardzo często żyjemy w przekonaniu, że dalekie wojaże są czymś, na co nas nie stać. Prawda jest jednak zupełnie inna. Istnieje bowiem szereg sposobów, które umożliwiają tanie podróżowanie, nawet do najbardziej egzotycznych krajów, o czym zaraz się przekonasz!

wyświetleń: 1185komentarzy: 0

W Skoczowie tańczyli dla św. Jana Pawła II

21-05-2018 22:15

Wczoraj (20.05) na skoczowskim Rynku tańczyli i śpiewali dla św. Jana Pawła II. Nie zabrakło belgijki, tańców lednickich, a na zakończenie spotkania wystąpiła kapela Maliniorze z Brennej.

wyświetleń: 1179komentarzy: 6

Zaolzie: Jajecznice czas konsumować

21-05-2018 18:55

Choć jak każe tradycja zielonoświątkowe jajecznice powinno się smażyć w drugi dzień Zesłania Ducha Świętego, to w przypadku klubów i stowarzyszeń data ta jest bardziej ruchoma, niż Pięćdziesiątnicy. Na Zaolziu w kole Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Cz. Cieszynie-Sibicy członkowie i sympatycy spotkali się już w piątek 18 maja.

wyświetleń: 867komentarzy: 0

Dał wojewoda, teraz marszałek

21-05-2018 17:05

Dwa tygodnie temu otrzymali wsparcie z rządu, teraz to śląski samorząd rozdysponował pieniądze dla strażaków. Kolejne wsparcie dla drużyn OSP w naszym regionie.

wyświetleń: 1330komentarzy: 4

W Cieszynie będą nowe parkingi

21-05-2018 15:30

W Cieszynie brak miejsc parkingowych, zwłaszcza w rejonie centrum miasta jest prawdziwą zmorą kierowców. Chociaż fakt ten wynika z historii miasta, które w czasach, gdy powstawało nie musiało być przystosowane do niczego więcej, niż kilku dorożek z koniem, które woziły możnych z tych rejonów, to władze miasta postanowiły wyjść naprzeciw dzisiejszym potrzebom.

wyświetleń: 4244komentarzy: 7

Coraz cięższa sytuacja Beskidu, w derbach górą Drogomyśl i Puńców

21-05-2018 13:40

Za nami kolejny weekend, w którym nie mogło zabraknąć piłkarskich emocji. Ten weekend odkrył już jedną z kart. Poznaliśmy pierwszą drużynę, która awansuje do A klasy.

wyświetleń: 1102komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .