Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1857komentarzy: 1

''Uliczka Cieszyńskich Kobiet'' bogatsza o dwie nowe lampy

24-04-2018 20:15

Na podświetlonych bryłach, które znajdują się na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie, widnieją nazwiska kobiet, które odegrały ważną rolę w tworzeniu historii miasta Cieszyna i Śląska Cieszyńskiego - to tzw. ''Uliczka Cieszyńskich Kobiet''. W niedzielę (22.04) miejsce to wzbogaciło się o kolejne lampy/pomniki.
Odsłonięto dwie nowe lampy na Uliczce Cieszyńskich Kobiet / fot. MSZ Odsłonięto dwie nowe lampy na Uliczce Cieszyńskich Kobiet / fot. MSZ

W niedzielę (22.04) miało miejsce odsłonięcie nowych lamp na „Uliczce Cieszyńskich Kobiet”- upamiętniają Dorotę Kłuszyńską i Marię Sojkową . Przybyłych gości przywitała Dyrektor Zamku Cieszyn Ewa Gołębiowska. Uliczka przypomina o  kobietach, bohaterkach, które przyczyniły się do rozświetlenia codzienności i niecodzienności Śląska Cieszyńskiego – mówiła Gołębiowska.

Odsłonięcie nowych lamp ma związek z obchodzonym w tym roku 100-leciem Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. Jak podkreślała Dyrektor Zamku jest to ważny jubileusz ponieważ był to pierwszy rząd w Europie w którym zasiadały 3 kobiety. Były to wspomniane Panie oraz Zofia Kirkor-Kiedroniowa, która ma już swoją lampę. Bardzo się cieszę, że udało się w Roku Niepodległości ustawić nowe lampy. Każda z trzech partii, która tworzyła Radę Narodową Księstwa Cieszyńskiego, wprowadziła 7 członków, wśród których musiała być jedna kobieta. Wyprzedziliśmy w ten sposób o kilkadziesiąt lat Europę i Polskę. Dlatego uważam, że to właśnie te Panie godne są uhonorowania – zwracała uwagę Władysława Magiera – historyk, przewodnik, autorka tomów „Cieszyński Szlak Kobiet”, która przedstawiła pokrótce sylwetki kobiet, których nazwiska widnieją na nowych lampach.

Maria Sojkowa (1875-1944) - do Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego weszła, jako członkini zarządu Związku Śląskich Katolików. Należała do założycielek i aktywnie działała w Polskim Związku Niewiast Katolickich. Na spotkaniach oraz wiecach, zawsze ubrana w strój cieszyński, agitowała za przyłączeniem Śląska Cieszyńskiego do Polski. 

Dorota Kłuszyńska (1874-1952) - do Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego weszła, jako aktywna działaczka Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska Cieszyńskiego. Walczyła o przyłączenie Śląska do Macierzy. Od 1911 organizowała na Śląsku Cieszyńskim obchody dnia kobiet, gdzie walczono o ich prawa wyborcze, redagowała też „Głos kobiet". W okresie międzywojennym zasiadała przez ponad 10 lat w senacie, gdzie z ramienia PPS zabiegała o ustawowe gwarancje praw socjalnych kobiet i ochronę macierzyństwa. Działała w społecznym ruchu walki z alkoholizmem, Robotniczym Towarzystwie Przyjaciół Dzieci i wielu innych organizacjach.

Najważniejsze w działalności tych trzech kobiet było to, że potrafiły wyzbyć się uprzedzeń. Działały ponad podziałami politycznymi, religijnymi w  imię dobra mieszkańców tej ziemi. W celu przyłączenia Śląska Cieszyńskiego do Polski – dodała Magiera.

Uliczka Cieszyńskich Kobiet pojawiła się na Wzgórzu Zamkowym w 2010 roku (druga część w 2013 roku) z inicjatywy Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych przy współudziale Zamku Cieszyn. Na lampach, tworzących Uliczkę, widnieją takie nazwiska, jak: Nina Górniak, Marianna Górniak-Cienciałowa, Zofia Leitner i Józefina Białkowa, Zofia Kirkor-Kiedroniowa, Emilia Kołder, Janina Marcinkowa, Stefania Michejdowa , Ewa Milerska, Helena Molak, Łucja Maria Monne, Agnieszka Pilchowa, Anna Rucka, Władysława Sikora, Anna Szalbot (Rachela), Helena Tichy, Gabriela von Thun-Hohenstein. 

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ 24-04-2018 20:15
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

bronek91
25-04-2018 14:58
bronek91
Dorota Kłuszyńska miała piękny epizod w Wojnie polsko-czechosłowackiej...... Szkoda, iż nie tylko w pamięci są pomijane działające lokalne kobiety ale i całe ważne dla regionu wydarzenia.....
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Uratowana dzięki internautce z Jasienicy

22-05-2018 14:20

Internautka z województwa dolnośląskiego na jednym z komunikatorów internetowych umieściła tajemniczy wpis, który zaniepokoił mieszkankę bielskiej Jasienicy. Czujna 15-latka nawiązała rozmowę z wirtualną znajomą i pomogła uratować 16-latkę, która chciała odebrać sobie życie.

wyświetleń: 825komentarzy: 0

Po raz dziesiąty dzieciom!

22-05-2018 12:55

Już po raz dziesiąty w sobotę 2 czerwca 2018 na Placu Zamkowym w Kończycach Małych odbędzie się festyn z okazji Dnia Dziecka współorganizowany przez Komendę Powiatową Policji w Cieszynie i Komisariat Policji w Zebrzydowicach.

wyświetleń: 371komentarzy: 0

Ryby, miody, wina - tak piękna jest Cieszyńska Kraina!

22-05-2018 11:00

Zapraszamy na imprezę kulturalną promującą lokalne produkty pt. „Ryby, miody, wina  – tak piękna jest Cieszyńska Kraina”, która odbędzie się 26 maja 2018 r. w Hażlachu przy ul. Głównej 37 (przy boisku). Prezentacja regionalnych dań i pokaz kulinarny Jakuba Szlembarskiego to tylko niektóre atrakcje imprezy. Oprócz strawy dla ciała, organizatorzy proponują ucztę duchową.

wyświetleń: 571komentarzy: 0

Płatne WC, mniej siedzisk, koniec z puffami - reakcje Zamku Cieszyn na ''oblężenie'' bezdomnych

22-05-2018 09:15

Od końca kwietnia toalety w Oranżerii Zamku Cieszyn są płatne. Drzwi przybytku otwierają się dopiero po wrzuceniu dwuzłotowej monety. Jest to reakcja na notoryczne okupowanie WC-tów przez osoby bezdomne i pozostawianie przez nie brudu i nieporządku. Bezdomni, odkąd zrobiło się ciepło, oblegają Wzgórze Zamkowe. Dyrekcja i pracownicy są bezradni.

wyświetleń: 2371komentarzy: 1

Podróżowanie wcale nie musi być drogie! Poznaj sprawdzone sposoby globtroterów na tanie podróżowanie

22-05-2018 07:30

Marząc o podróżach, musimy zmierzyć się z niezwykle istotną kwestią, która dotyczy naszych finansów. Bardzo często żyjemy w przekonaniu, że dalekie wojaże są czymś, na co nas nie stać. Prawda jest jednak zupełnie inna. Istnieje bowiem szereg sposobów, które umożliwiają tanie podróżowanie, nawet do najbardziej egzotycznych krajów, o czym zaraz się przekonasz!

wyświetleń: 1189komentarzy: 0

W Skoczowie tańczyli dla św. Jana Pawła II

21-05-2018 22:15

Wczoraj (20.05) na skoczowskim Rynku tańczyli i śpiewali dla św. Jana Pawła II. Nie zabrakło belgijki, tańców lednickich, a na zakończenie spotkania wystąpiła kapela Maliniorze z Brennej.

wyświetleń: 1180komentarzy: 6

Zaolzie: Jajecznice czas konsumować

21-05-2018 18:55

Choć jak każe tradycja zielonoświątkowe jajecznice powinno się smażyć w drugi dzień Zesłania Ducha Świętego, to w przypadku klubów i stowarzyszeń data ta jest bardziej ruchoma, niż Pięćdziesiątnicy. Na Zaolziu w kole Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Cz. Cieszynie-Sibicy członkowie i sympatycy spotkali się już w piątek 18 maja.

wyświetleń: 868komentarzy: 0

Dał wojewoda, teraz marszałek

21-05-2018 17:05

Dwa tygodnie temu otrzymali wsparcie z rządu, teraz to śląski samorząd rozdysponował pieniądze dla strażaków. Kolejne wsparcie dla drużyn OSP w naszym regionie.

wyświetleń: 1330komentarzy: 4

W Cieszynie będą nowe parkingi

21-05-2018 15:30

W Cieszynie brak miejsc parkingowych, zwłaszcza w rejonie centrum miasta jest prawdziwą zmorą kierowców. Chociaż fakt ten wynika z historii miasta, które w czasach, gdy powstawało nie musiało być przystosowane do niczego więcej, niż kilku dorożek z koniem, które woziły możnych z tych rejonów, to władze miasta postanowiły wyjść naprzeciw dzisiejszym potrzebom.

wyświetleń: 4244komentarzy: 7

Coraz cięższa sytuacja Beskidu, w derbach górą Drogomyśl i Puńców

21-05-2018 13:40

Za nami kolejny weekend, w którym nie mogło zabraknąć piłkarskich emocji. Ten weekend odkrył już jedną z kart. Poznaliśmy pierwszą drużynę, która awansuje do A klasy.

wyświetleń: 1102komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .