Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1132komentarzy: 0

2 miliony na edukację

14-03-2018 12:35

To był ważny moment dla całej społeczności szkolnej w skoczowskim Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. W placówce uroczyście oddano do użytku kilka nowoczesnych sal edukacyjnych, wyposażonych w wiele cennych urządzeń. Wyremontowano również kilka pomieszczeń. W sumie inwestycja pochłonęła blisko 2 miliony zł. Dodatkowo wczoraj podczas uroczystości uhonorowano uczniów osiągających najlepsze wyniki w nauce.
Do skoczowskiej szkoły trafił sprzęt za ponad 1,6 miliona zł. fot. Bartłomiej Kukucz Do skoczowskiej szkoły trafił sprzęt za ponad 1,6 miliona zł. fot. Bartłomiej Kukucz

Dziewiętnasty raz w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie odbyła się Uroczystość Prymus, czyli spotkanie z uczniami osiągającymi najlepsze wyniki w nauce. Podczas uroczystości nagrodzono również uczniów wyróżniających się w życiu szkoły, którzy w minionym roku kalendarzowym osiągnęli sukcesy w konkursach zawodowych i przedmiotowych o randze powiatowej, ogólnopolskiej i międzynarodowej oraz w różnorodnych zawodach sportowych.

Grupę prymusów stanowili: Jagoda Dawidczyk, Patrycja Kumorek, Justyna Olszar, Natalia Kuczera, Karolina Haratyk, Sonia Zorychta, Natalia Madzia, Patrycja Lapczyk i Łukasz Sodowski.
W gronie uczniów nagrodzonych za osiągnięcia naukowe, techniczne i sportowe znaleźli się: Jakub Czepczor, Aneta Dyczek, Klaudia Wilczak, Marcin Antonik, Dawid Lubiński, Krystian Holubek, Romana Gazda, Oskar Kotuszyński, Julia Dziedzic, Natalia Kuczera, Robert Waliczek, Damian Kuczera, Kamil Marchewka, Jakub Pietrasina, Aleksy Adamczyk i Maciej Byrtek.

Jak mówił podczas uroczystości Tadeusz Gaś, dyrektor SZTiO, ważnym aspektem w edukacji jest efektywny system nagradzania. Zaznaczał też, że istotna w całym procesie jest dobra motywacja do nauki. - Nauki, która poprawia jakość życia, pozwali lepiej zrozumieć otaczający świat i odnieść sukces zawodowy. Szkoła powinna być również miejscem do inspiracji, dobrze wyposażonym w pomoce dydaktyczne – podkreślał.

I właśnie tych dobrze wyposażonych sal mogą pozazdrościć okoliczne szkoły. Dzięki projektowi realizowanemu przez cieszyńskie starostwo, do placówki trafił sprzęt wartości ponad 1,6 miliona złotych. Dzięki temu powstało sześć specjalistycznych, nowoczesnych pracowni przedmiotowych. To pracownia instalacji i eksploatacji urządzeń elektronicznych, montażu układów elektronicznych, pracowni elektrotechniki i elektroniki, pracowni diagnostyki pojazdów samochodowych oraz pracowni mechatroniki, elektrotechniki i elektroniki samochodowej.

Kilkadziesiąt komputerów, kamer, stacje lutownicze, drukarka 3D, to tylko część wyposażenia - Pracownia diagnostyki samochodowej, tutaj uczniowie mogą nabyć praktyczne umiejętności naprawy samochodu. Poznają budowę turbosprężarek, alternatorów, stanowisko symulacyjne daje możliwość poznania budowy i funkcjonowanie silnika diesel common rail – wymieniał wyposażenie dyrektor.

Zasilacze, oscyloskopy, wszystko nowe i dokładniejsze. - Na starych sprzętach nie mieliśmy możliwości uzyskania precyzyjnych pomiarów. Nabieramy teraz o wiele większego doświadczenia. Każdy ma swoje stanowisko komputerowe – przyznaje uczeń Dominik Pilch.

Jak mówi Krzysztof Szczepański, nauczyciel przedmiotów elektrycznych i elektronicznych - Na tej sali uczą się tworzenia, czytania schematów, później na ich odstawie coś budują czy konfigurują. Dokonują wielu pomiarów, jeśli coś nie działa. Polega to też na tym, że nauczyciel sam dokonuje usterki w gotowym urządzeniu, a uczniowie muszą dojść do tego, gdzie występuje przerwa w obwodzie, czy jaką część należy wymienić.

Posłuchaj


Jak mówią pedagodzy, właściciele firm często zgłaszają się do szkoły, aby zorganizować konkursy dla młodzieży w rozwiązaniu różnych problemów elektrotechnicznych. - Daje to możliwość uczniom pracy na wysokiej jakości i drogich urządzeniach, których szkoły nie stać na zakup. A w danym przedsiębiorstwie mają do niego dostęp – zauważa Krzysztof Szczepański. Jak dodaje Tadeusz Gaś, to nie tylko praktyki i staże w firmach, ale często oferty pracy zaraz po ukończeniu szkoły. - Pracowników brakuje, nasi uczniowie nie mają żadnego problemu, aby znaleźć pracę – mówi dyrektor.

Posłuchaj


W uroczystości w skoczowskiej szkole uczestniczyli również goście, przedstawiciele bielskiej delegatury Kuratorium Oświaty, a także organu prowadzącego szkołę , czyli cieszyńskiego starostwa.

Oprawę całej uroczystości stanowił program artystyczny, przygotowany przez uczniów z Technikum pod kierunkiem pań Urszuli Rakus i Celiny Krzempek, nauczycielek języka polskiego i języka angielskiego. Była to piękna inscenizacja słowno–muzyczna, dotykająca tematyki Małej Ojczyzny, oparta na twórczości lokalnych poetów i twórców kultury Śląska Cieszyńskiego.

Jan Bacza

 

źródło: ox.pl/mat.prasowe
dodał: JB 14-03-2018 12:35
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Portal OX.PL poleca!

22-03-2018 18:20

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 41komentarzy: 0

Wkład Zaolzia w odrodzenie RP

22-03-2018 17:10

W środę (21.03) w ramach działań Koła nr 2 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej "Mały Jaworowy" oraz Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyło się spotkanie z dr inż. Stanisławem Gawlikiem, który pokrótce przybliżył co działo się na terenach Zaolzia w 1918 roku oraz jaki miało to związek z odrodzeniem RP.

wyświetleń: 83komentarzy: 0

Zakład o Sztukę - wernisaż

22-03-2018 16:00

W środę (21.03) w Ulu Kultury - Pracowni Dobrych Praktyk odbył się wernisaż wystawy "Zakład o Sztukę". Na wystawę prace przygotowało siedmiu artystów, którzy tworzą technikami takimi jak: animacja, fotografia, grafika, malarstwo, obiekt i rzeźba. Wystawa towarzyszy obchodom 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego.

wyświetleń: 147komentarzy: 0

Jeszcze żaden z Polaków nie był w rankingu tak wysoko jak Błachowicz

22-03-2018 15:15

No i mamy to, czego się spodziewaliśmy. Jan Błachowicz, który w ostatnią sobotę (17 marca) pokonał Jimi'ego Manuwę, awansował do czołowej "10" w rankingu dywizji półciężkiej UFC.

wyświetleń: 262komentarzy: 1

Ustroń: sesja RM - na żywo

22-03-2018 13:55

Transmisja na żywo Sesji Rada Miasta w Ustroniu.

wyświetleń: 437komentarzy: 0

Tu jest życie, tu jest dom

22-03-2018 12:15

Do swoich pokojów mieli wrócić po kilku tygodniach, wrócili po kilku miesiącach. Na szczęście dzieci z Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Międzyświęciu mieszkają już w swoim domu. W ubiegłym roku, 7 lipca, potężna wichura, zerwała dach z ich mieszkania.

wyświetleń: 547komentarzy: 0

Stalowników dzieli jedna wygrana od półfinału

22-03-2018 11:15

Kto gra u siebie, ten zwycięża. Takim prawem toczy się ćwierćfinałowa seria pomiędzy Trzyńcem a Pardubicami. Piąte spotkanie zakończyło się zwycięstwem Stalowników, którzy wczoraj (21 marca) gościli rywali w Werk Arenie. Podopieczni Vaclava Varadi prowadzą w serii 3:2, a gra się do czterech zwycięstw.

wyświetleń: 254komentarzy: 0

Z ''Maryśką'' przez granicę

22-03-2018 11:00

30-latek z  Mikołowa został zatrzymany przez cieszyńskich mundurowych. Znaleziono przy nim 200 gram marihuany.  Za kratkami może spędzić teraz nawet 5. lat.

wyświetleń: 882komentarzy: 0

Batikowe pisanki

22-03-2018 10:40

W środę (21.03) na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyły się warsztaty, które rozpoczęły przygotowania do Wielkanocy na osiedlu Podgórze. W czasie trwania zajęć Sylwię Grudzień wytłumaczyła uczestnikom, w jaki sposób wykonać pisanki metodą batiku, po czym każdy miał szansę sprawdzić, jak wygląda to w praktyce, przygotowując własną pisankę.

wyświetleń: 264komentarzy: 0

Wideo: Istebna znana i mniej znana

22-03-2018 09:15

Rozmowy o przebiegu granic pomiędzy Polską i Czechami oraz o zacnych ludziach. Zaprasza Radio Istebna

wyświetleń: 525komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .