Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 509komentarzy: 0

Syria - spotkanie Sekcji Miłośników Podróży

13-03-2018 17:30

W poniedziałek (12.02) na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji, działającym przy SM ''Cieszynianka'' odbyło się kolejne spotkanie Sekcji Miłośników Podróży Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem zaproszonym gościem był dr inż. Łukasz Wróblewski, który opowiedział o swojej podróży do Syrii.
fot. arc. ox.pl fot. arc. ox.pl

- Syria to kraj arabski, w związku z czym można zauważyć duże różnice w kulturze. W hotelach pytają, czy przyjeżdżająca para jest małżeństwem. Podróżująca samotnie kobieta jest czymś nagannym, jednak zasada ta nie dotyczy samotnie podróżującego mężczyzny – w tym wypadku nikt nie ma zastrzeżeń. Kobieta niezamężna jest tam źle postrzegana – tłumaczył dr Wróblewski

W stolicy Syrii w Damaszku w rzeczywistości jest niewiele miejsc, w europejskich krajach uznawanych za oczywiste. Zgodnie ze słowami prowadzącego, po kilku godzinach zwiedzania, kończą się miejsca, które można odwiedzić. Jako przykład został przytoczony fakt, że w Polsce filharmonia znajduje się w większości dużych miast, w krajach arabskich ciężko takie miejsce znaleźć. W czasie podróży do Kairu prowadzący chciał odwiedzić lokalna filharmonię. Okazało się, że nie jest to monumentalny budynek, jakiego się spodziewał, tylko niewielkie miejsce, w którym spotykają się miłośnicy muzyki.

W stolicy Syrii znajduje się ciekawy obiekt, będący mauzoleum Saladyna, który nie wszędzie jest postrzegany jako postać pozytywna, tam jednak jest uważany za kogoś w rodzaju bohatera narodowego. W XII wieku władca ten toczył liczne wojny, jednak był doceniany za niezwykłą słowność. Często mieszkańcy obleganych zamków, czy też grodów decydowali się na dobrowolne poddanie, w zamian za obietnicę, że będą mogli odejść bez rozlewu krwi – obietnica zawsze była dotrzymywana.

Łukasz wróblewski opowiedział również o lokalnych bazarach, które nie obfitują w ubrania, czy też galanterię, tak jakby można było się tego spodziewać. W zamian na straganach można znaleźć astrolabia, manuskrypty, czy też stare księgi. Towary te, wbrew obowiązującemu przekonaniu nie są wcale tanie, wręcz przeciwnie, syryjska ludność ceni swoje dziedzictwo.

źródło: ox.pl
dodał: JS 13-03-2018 17:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Portal OX.PL poleca!

22-03-2018 18:20

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 37komentarzy: 0

Wkład Zaolzia w odrodzenie RP

22-03-2018 17:10

W środę (21.03) w ramach działań Koła nr 2 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej "Mały Jaworowy" oraz Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyło się spotkanie z dr inż. Stanisławem Gawlikiem, który pokrótce przybliżył co działo się na terenach Zaolzia w 1918 roku oraz jaki miało to związek z odrodzeniem RP.

wyświetleń: 79komentarzy: 0

Zakład o Sztukę - wernisaż

22-03-2018 16:00

W środę (21.03) w Ulu Kultury - Pracowni Dobrych Praktyk odbył się wernisaż wystawy "Zakład o Sztukę". Na wystawę prace przygotowało siedmiu artystów, którzy tworzą technikami takimi jak: animacja, fotografia, grafika, malarstwo, obiekt i rzeźba. Wystawa towarzyszy obchodom 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego.

wyświetleń: 139komentarzy: 0

Jeszcze żaden z Polaków nie był w rankingu tak wysoko jak Błachowicz

22-03-2018 15:15

No i mamy to, czego się spodziewaliśmy. Jan Błachowicz, który w ostatnią sobotę (17 marca) pokonał Jimi'ego Manuwę, awansował do czołowej "10" w rankingu dywizji półciężkiej UFC.

wyświetleń: 257komentarzy: 1

Ustroń: sesja RM - na żywo

22-03-2018 13:55

Transmisja na żywo Sesji Rada Miasta w Ustroniu.

wyświetleń: 428komentarzy: 0

Tu jest życie, tu jest dom

22-03-2018 12:15

Do swoich pokojów mieli wrócić po kilku tygodniach, wrócili po kilku miesiącach. Na szczęście dzieci z Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Międzyświęciu mieszkają już w swoim domu. W ubiegłym roku, 7 lipca, potężna wichura, zerwała dach z ich mieszkania.

wyświetleń: 545komentarzy: 0

Stalowników dzieli jedna wygrana od półfinału

22-03-2018 11:15

Kto gra u siebie, ten zwycięża. Takim prawem toczy się ćwierćfinałowa seria pomiędzy Trzyńcem a Pardubicami. Piąte spotkanie zakończyło się zwycięstwem Stalowników, którzy wczoraj (21 marca) gościli rywali w Werk Arenie. Podopieczni Vaclava Varadi prowadzą w serii 3:2, a gra się do czterech zwycięstw.

wyświetleń: 251komentarzy: 0

Z ''Maryśką'' przez granicę

22-03-2018 11:00

30-latek z  Mikołowa został zatrzymany przez cieszyńskich mundurowych. Znaleziono przy nim 200 gram marihuany.  Za kratkami może spędzić teraz nawet 5. lat.

wyświetleń: 874komentarzy: 0

Batikowe pisanki

22-03-2018 10:40

W środę (21.03) na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyły się warsztaty, które rozpoczęły przygotowania do Wielkanocy na osiedlu Podgórze. W czasie trwania zajęć Sylwię Grudzień wytłumaczyła uczestnikom, w jaki sposób wykonać pisanki metodą batiku, po czym każdy miał szansę sprawdzić, jak wygląda to w praktyce, przygotowując własną pisankę.

wyświetleń: 262komentarzy: 0

Wideo: Istebna znana i mniej znana

22-03-2018 09:15

Rozmowy o przebiegu granic pomiędzy Polską i Czechami oraz o zacnych ludziach. Zaprasza Radio Istebna

wyświetleń: 519komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .