Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 813komentarzy: 7

Maski antysmogowe - inwestycja w zdrowie, czy strata pieniędzy?

14-03-2018 07:30

Półmaski filtrujące, szerzej znane jako maski antysmogowe stają się coraz bardziej popularne. Ze względu na coraz większą świadomość społeczeństwa, dotyczącą złej jakości powietrza, wiele osób decyduje się na stosowanie masek antysmogowych, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Nad faktem, czy maski takie rzeczywiście chronią nas przed toksycznymi substancjami, zastanawiali się ostatnio specjaliści z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
grafika ze strony UOKiK grafika ze strony UOKiK

W zimowe, bezwietrzne dni problem smogu dotyczy wielu polskich miast. Wdychamy wtedy związki chemiczne (np. benzopireny) i pyły (PM10 i PM 2,5), które są szkodliwe dla naszego zdrowia, m.in. mogą wywoływać alergie, choroby płuc, a nawet raka. Doskonałym rozwiązaniem wydają się wtedy maski antysmogowe. Czy jednak dobrze spełniają swoje zadanie sprawdziła Inspekcja Handlowa na zlecenie UOKiK.

W czasie badań sprawdzono 10 modeli półmasek filtrujących, do ochrony przed cząsteczkami. Kontrola odbyła się końcem 2017 roku a badania toczyły się na terenie 9 województwa. Łącznie inspektorzy sprawdzili 12 losowo wybranych przedsiębiorców, zajmujących się produkcją, bądź dystrybucją produktów tego typu. Maski zostały zbadane w laboratorium Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego w Łodzi. W związku z wynikiem badań Inspekcja Handlowa zakwestionowała aż 5 produktów.

- Dwa modele półmasek miały negatywne wyniki badań na całkowity przeciek wewnętrzny, a jeden z nich – także zły wynik badania penetracji mgłą oleju parafinowego. Oznacza to, że nie mają odpowiednich właściwości ochronnych i przepuszczają obecne w powietrzu szkodliwe pyły – czytamy wyniki analizy podane przez UOKiK - Trzy inne półmaski inspektorzy zakwestionowali z powodu braków formalnych, np. w instrukcjach użytkowania.

Ze względu na coraz większe problemy ze smogiem Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zapowiada dalsze monitorowanie rynku masek antysmogowych. Konsumenci nie są w stanie samodzielnie ocenić, czy kupowane przez nich produkty w tym przypadku spełniają wymogi określone w przepisach i co za tym idzie, czy będą dobrze spełniały swoje zadanie. Maski, które norm nie spełniają w rzeczywistości są stratą pieniędzy, gdyż wszystkie szkodliwe substancje i tak przedostają się do naszego układu oddechowego.

- Badania masek antysmogowych przeprowadzano już w Pekinie w 2008 roku. Zdrowi ludzie zostali poproszeni o odbycie spaceru. Część z nich miała maski antysmogowe, część nie. W plecakach tych osób umieszczono urządzenia pomiarowe, dzięki którym udało się stwierdzić, że osoby które „zabezpieczyły się” przed smogiem miały niższe ciśnienie krwi i lepszy rytm zatokowy, w związku z czym ryzyko zwału serca było niższe, niż w przypadku osób które nie zastosowały maski. Jednak nie wszystkie maski są odpowiedniej jakości. Część z nich przepuszcza większość zanieczyszczeń – poinformowała Magda Koc z Ustrońskiego Alarmu Smogowego – warto dobrze zastanowić się, po jaką maskę sięgamy. Lepiej sięgnąć po maskę z atestami oraz zastanowić się z jakiego tworzywa jest wykonana. Należy pamiętać również o regularnej wymianie filtrów w maskach. Jednocześnie ważne jest, aby masek takich nie zakładać dzieciom, które jeszcze nie nauczyły się mówić, gdyż wtedy występuje ryzyko, że nie zorientujemy się w razie problemów dziecka z oddychaniem. Ogólnie maski antysmogowe pomagają i jak wskazują wyniki badań chronią układ oddechowy oraz krwionośny przed zgubnym wpływem szkodliwych substancji zawartych w zanieczyszczonym powietrzu.

W skrócie więc maski smogowe są dobre dla naszego zdrowia, pod warunkiem, że spełniają odpowiednie normy. Jeżeli maska jest źle wykonana spowoduje tylko dyskomfort osoby, która się na nią zdecyduje, będzie też niepotrzebną stratą pieniędzy.  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zapowiada dalsze monitorowanie rynku masek antysmogowych, dzięki czemu jest nadzieja, że wadliwe produkty znikną z rynku.

źródło: ox.pl
dodał: JS 14-03-2018 07:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (7)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

wyśmienity cwaniaczek
14-03-2018 07:55
wyśmienity cwaniaczek
więcej szkody robicie sobie zakładając te maski wykonane po części z tego co wylatuje z komina !!!! :) pomijam fakt , że osoba idąca w takiej masce wygląda jak debil lub budowlaniec z ukrainy :):)
LiniaTrakcyjna
14-03-2018 08:42
LiniaTrakcyjna
W Skoczowie to przydałyby się maski antysmrodowe na smrody ścieków ze Skotanu które są wypuszczane wprost do Bładnicy. Śmierdzi szczególnie wczesnym rankiem lub wieczorem. A maski antysmogowe to owszem też na spalane plastiki w kotłowni Stacji Fitnes gdzieś tak o 6 rano.
tomi71
14-03-2018 08:57
tomi71
to może choć jakieś przykłady dobrych i złych masek by się przydały ...bo tak to ten artykuł nie ma sensu ...albo choć link do wyników tego badania, jak już ktoś się boi odpowiedzialności za podanie nazwy producenta / produktu.
acid
14-03-2018 09:18
acid
Jeszcze kaski anty debilne.....hahahaha
alouette
14-03-2018 09:33
alouette
Podobne komentarze padały kiedyś, jak zaczęto mówić o tym, że ziemia jest okrągła. "Najmądrzejsi" ci, którzy wiedzy mają najmniej...

Faktycznie dobrze, jakby podali, które maski są ok, ale wiązałoby się to z reklamą.
wyśmienity cwaniaczek
14-03-2018 10:39
wyśmienity cwaniaczek
no potwierdzam temat stacji fitnes - WŁAŚCICIEL MA KONKRETNE PODEJŚCIE DO DBANIA O ZDROWIE -PALĄC W PIECU BUTELKI PO KOKSACH , SPOCONE KOSZULKI I BIELIZNĘ KTÓRA NIE NADAJE SIĘ DO PRANIA - typowy steryd niemyślący
Arras
14-03-2018 16:01
Arras
Gdyby było więcej osób takich jak " wyśmienity cwaniaczek " opisujących kto robi "dziadostwo" może szybciej służby miejskie dały by radę dzisiejszemu smogowi ,tylko jeszcze urzędników może trzeba uświadomić albo zdjąć im te "dobre maski" by poczuli ten smród i zauważyli ten problem ,bo biorąc od "góry" - na stronie radiobielsko.pl artykuł "Wygraj ze smogiem " gdzie jako miasto Skoczów pisze w lutym 2018 "... SKOCZÓW -U nas smogu nie ma! - mówią władze i mieszkańcy Skoczowa...." a za parę dni są artykuły na stronie OX.pl i w "Głosie ziemi Cieszyńskiej " o tragicznej jakości powietrza w Skoczowie i nawet władze wieszają czujnik na ratuszu -na" smoga" .To może jeszcze czosnek na wilkołaki ?. Proste wyjście : sprawdzać czym kto pali (bo dużo jeszcze pali śmieciami ,reagować -ale właściwie na zgłoszenia wykroczeń i zorganizować większą ilość pieniędzy dla mieszkańców na wymianę starych pieców -czemu Skoczów ma na 2018 rok tylko 40 dotacji po 4000 zł na budynek a np Bestwina ma 100 a Czechowice Dziedzice w 2017 miała pieniądze na 200 dofinansowań? Może by się bardziej w Skoczowie wysilić nasza władzo,bo czujnik na ratuszu czy maska na twarzy w takim tempie nam nie pomogą .
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Portal OX.PL poleca!

22-03-2018 18:20

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 40komentarzy: 0

Wkład Zaolzia w odrodzenie RP

22-03-2018 17:10

W środę (21.03) w ramach działań Koła nr 2 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej "Mały Jaworowy" oraz Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyło się spotkanie z dr inż. Stanisławem Gawlikiem, który pokrótce przybliżył co działo się na terenach Zaolzia w 1918 roku oraz jaki miało to związek z odrodzeniem RP.

wyświetleń: 83komentarzy: 0

Zakład o Sztukę - wernisaż

22-03-2018 16:00

W środę (21.03) w Ulu Kultury - Pracowni Dobrych Praktyk odbył się wernisaż wystawy "Zakład o Sztukę". Na wystawę prace przygotowało siedmiu artystów, którzy tworzą technikami takimi jak: animacja, fotografia, grafika, malarstwo, obiekt i rzeźba. Wystawa towarzyszy obchodom 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego.

wyświetleń: 146komentarzy: 0

Jeszcze żaden z Polaków nie był w rankingu tak wysoko jak Błachowicz

22-03-2018 15:15

No i mamy to, czego się spodziewaliśmy. Jan Błachowicz, który w ostatnią sobotę (17 marca) pokonał Jimi'ego Manuwę, awansował do czołowej "10" w rankingu dywizji półciężkiej UFC.

wyświetleń: 262komentarzy: 1

Ustroń: sesja RM - na żywo

22-03-2018 13:55

Transmisja na żywo Sesji Rada Miasta w Ustroniu.

wyświetleń: 436komentarzy: 0

Tu jest życie, tu jest dom

22-03-2018 12:15

Do swoich pokojów mieli wrócić po kilku tygodniach, wrócili po kilku miesiącach. Na szczęście dzieci z Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Międzyświęciu mieszkają już w swoim domu. W ubiegłym roku, 7 lipca, potężna wichura, zerwała dach z ich mieszkania.

wyświetleń: 547komentarzy: 0

Stalowników dzieli jedna wygrana od półfinału

22-03-2018 11:15

Kto gra u siebie, ten zwycięża. Takim prawem toczy się ćwierćfinałowa seria pomiędzy Trzyńcem a Pardubicami. Piąte spotkanie zakończyło się zwycięstwem Stalowników, którzy wczoraj (21 marca) gościli rywali w Werk Arenie. Podopieczni Vaclava Varadi prowadzą w serii 3:2, a gra się do czterech zwycięstw.

wyświetleń: 254komentarzy: 0

Z ''Maryśką'' przez granicę

22-03-2018 11:00

30-latek z  Mikołowa został zatrzymany przez cieszyńskich mundurowych. Znaleziono przy nim 200 gram marihuany.  Za kratkami może spędzić teraz nawet 5. lat.

wyświetleń: 881komentarzy: 0

Batikowe pisanki

22-03-2018 10:40

W środę (21.03) na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyły się warsztaty, które rozpoczęły przygotowania do Wielkanocy na osiedlu Podgórze. W czasie trwania zajęć Sylwię Grudzień wytłumaczyła uczestnikom, w jaki sposób wykonać pisanki metodą batiku, po czym każdy miał szansę sprawdzić, jak wygląda to w praktyce, przygotowując własną pisankę.

wyświetleń: 264komentarzy: 0

Wideo: Istebna znana i mniej znana

22-03-2018 09:15

Rozmowy o przebiegu granic pomiędzy Polską i Czechami oraz o zacnych ludziach. Zaprasza Radio Istebna

wyświetleń: 525komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .