Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3019komentarzy: 14

Co dalej z osiedlem Liburnia?

10-03-2018 18:00

Spór, dotyczący osiedla Liburnia, a konkretnie mieszkańców bloków zlokalizowanych przy ulicy Szymanowskiego i Moniuszki trwa już od kilku miesięcy. Wszystko za sprawą faktu, że działkę przy zbiegu tych ulic od miasta kupił deweloper, który aktualnie uzyskał wszystkie pozwolenia, potrzebne do rozpoczęcia budowy apartamentowca.
fot. JŚ fot. JŚ

W momencie, gdy mieszkańcy osiedla dowiedzieli się o planowanej inwestycji, zaczęli protestować. Zgodnie z ich argumentami, nowy budynek byłby zlokalizowany zbyt blisko pozostałych bloków, a co za tym idzie zakłócałby dostęp światła do mieszkań. Dodatkowo mieszkańcy wskazują, że budowa apartamentowca będzie procesem długotrwałym i hałaśliwym, a co za tym idzie uciążliwym dla mieszkańców okolicznych bloków.

W związku ze stanowiskiem mieszkańców, zorganizowane zostało spotkanie z burmistrzem Cieszyna Ryszardem Macurą, który obiecał mieszkańcom znalezienie jakiegoś rozwiązania ich problemu. Deweloper zgodził się wstępnie na ewentualną zamianę działki, w związku z czym nadzieja dla mieszkańców pozostaje. W związku ze sprawą, w dniu 09.03.2018 roku (piątek) na terenie cieszyńskiego Ratusza odbyło się spotkanie osób zainteresowanych z burmistrzem.

- Aktualnie widzimy kilka. Pierwsze z nich dotyczy zamiany działki, którą nabył deweloper na inną działkę. Niestety nie dysponujemy działką o podobnej wartości, w związku z czym ktoś musiałby pokryć różnicę w cenie, gdyż zgodnie z prawem Urząd Miejski nie ma takiej możliwości. Drugim rozwiązaniem jest wykupienie przez mieszkańców działki od dewelopera. Trzecia możliwość to wymiana nieruchomości pomiędzy inwestorem a Spółdzielnią Mieszkaniową „Cieszynianka”, ta kwestia jednak jest niezależna od Urzędu Miejskiego – tłumaczył zaistniałą sytuację burmistrz Ryszard Macura.

Jednocześnie tłumaczył zgromadzonym, że działka została zbyta i wszystkie pozwolenia zostały wydane zgodnie z obowiązującymi przepisami, nigdzie nie znaleziono żadnych uchybień. Mieszkańcy mają jednak szansę na korzystne dla nich rozwiązanie, wszystko jednak zależy od ewentualnej możliwości zakupu przez osoby zainteresowane gruntu od inwestora bądź też od jego zgody na zamianę działki. Na spotkaniu inwestor był nieobecny, w związku z czym konkretne ustalenia zostaną podjęte w najbliższym czasie.

Mieszkańcy, zabierając głos poinformowali burmistrza o prośbie sprawdzenia stanu faktycznego i wizji lokalnej przedłożonej do urzędu wojewódzkiego, a także o planowanym zawiadomieniu prokuratury, aby ta ponownie zbadała sprawę w poszukiwaniu ewentualnych nieprawidłowości, dotyczącej zbycia działki, bądź też pozwoleń związanych z jej planowanym zagospodarowaniem.

źródło: ox.pl
dodał: JS 10-03-2018 18:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (14)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

koszor
10-03-2018 19:57
koszor
Protesty? Zawiadomienie do prokuratury? Trzeba było wcześniej wyłączyć telewizor i ruszyć tyłek z kanapy, a nie teraz wzywać Wszystkich Swiętych do pomocy!
krokusik
10-03-2018 21:58
krokusik
Wolność Tomku w swoim domku. Nikt wam nie będzie sponsorował placu do wyprowadzania psów na poranne wypróżnienie na nieswój teren. Komuna się skończyła i blokowcy już nie są przewodnią siłą roboczą.
krolik bugs
10-03-2018 22:05
krolik bugs
Oj ludziska....
Nic sie nie dzieje zle, cos sie buduje tez zle
Przeprowadzcie sie do koziej wolki
Atenka3
10-03-2018 23:46
Atenka3
Widzę że kolesie spod Szymanowskiego 7 dalej rządzą Cieszynem,dzięki nim Szkoła SP2 miała wielkie problemy oraz mieszkańcy ul.Szymanowskiego 3 z parkowaniem pod swoim blokiem gdyż szanowny komendant Straży Miejskiej wolał wlepiać mandaty mieszkańcom za parkowanie,niż mieć w d... telefony kolesi.Teraz znowu kolesie chcą rządzić działką,mam nadzieję że burmistrz ma jaja!
Halos
11-03-2018 01:25
Halos
Na tą farsę już się nie da patrzeć po prostu! Jak można być takim egoistą i hipokrytą? Czy ta żałosna delegacja mieszkańców tego bloku zapomniała jak ona się tam 40 lat temu wprowadzała? Kupili za swoje tą działkę pod blokiem? Raczej nie sądzę, więc mieli by tyle przyzwoitości, by siedzieć teraz po cichu jak ktoś z własnych pieniędzy coś kupił i LEGALNIE chce budować, by młodzi mieszkańcy Cieszyna, o których nota-bene władze kompletnie nie myślą z Burmistrzem na czele, mieli gdzie mieszkać!
wodz dziewieciu niedzwiedzi
11-03-2018 07:11
wodz dziewieciu niedzwiedzi
Szanowni cieszyniacy ja cale szczescie nie mieszkam tam u was ale wypowiedziec sie moge przeciez nikt inny jak wy jestescie temu winni chcieliscie zmian prosze macie MACIE SWOJA DOBRA ZMIANE i zobaczycie dobra zmiane przez okno
alakyr
11-03-2018 19:12
alakyr
Taak, biznes ponad wszystkim, nieważne, że nowy blok naruszy ład architektoniczny i urbanistyczny osiedla, że wg. interpretacji miasta można by zabudować każdy trawnik między blokami bo przecież cały teren osiedla jest przeznaczony pod zabudowę.
Być może skierowanie sprawy do prokuratury pozwoli wyjaśnić kulisy przekazania miastu tej działki bo żadne dziecko nie uwierzy że chodzi o mniejsze podatki.
krzysztof.mm
11-03-2018 21:05
krzysztof.mm
bulczysz, rykała
zabudować można jedynie to, co mpzp jest przeznaczone pod zabudowę i wyłącznie zgodnie z wytycznymi tego planu oraz innymi mającymi zastosowanie przepisami

blokowi pieniacze najpierw dali ciała, teraz chcą, by inni za ich głupotę zapłacili - tak się sprawy mają

do prokuratury to pewnie warto by skierować zawiadomienie o próbie wymuszania na ratuszu przez pieniaczy z osiedla niekorzystnego rozporządzania powierzonym mieniem wielkiej wartości
alakyr
12-03-2018 13:29
alakyr
Bulczysz, obejrzyj sobie mpzp dla osiedla, wtedy zobaczysz że cały teren łącznie z trawnikami między blokami jest oznaczony jako przeznaczony do zabudowy wielorodzinnej.
Komisji rewizyjnej RM, ewentualnie prokuraturze należy zlecić zbadanie okoliczności przeznaczenia tej działki do sprzedaży, dlaczego spośród wielu terenów, których właścicielem jest miasto do sprzedaży wybrano akurat ten i tak szybko znalazł się nabywca.
Mieszkańcy osiedla, a także inni mieszkańcy Cieszyna pewnie wyciągną wnioski gdyby obecny Burmistrz zdecydował się kandydować w tegorocznych wyborach na o samo stawisko.
GusGus
12-03-2018 14:13
GusGus
alakyr
Weź się zdecyduj gdzie w końcu Twoim zdaniem zostało złamane prawo.
Raz piszesz o zawiadomieniu prokuratury w sprawie przekazania miastu tej działki a w następnym poście o zawiadomieniu przy sprzedaży tej działki przez miasto.
Nie możesz się zdecydować, czy jest Ci to obojętne? Udając się do prokuratury dobrze by było mieć to w miarę sprecyzowane.
Ja tak jak i Ty mam nadzieję, że stanowisko burmistrza będzie w tej sprawie zdecydowane i weźmie pod uwagę interes wszystkich mieszkańców Cieszyna nie tylko garstki z jednego bloku. Bo głosować na niego będą wszyscy nie tylko tych kilkudziesięciu którzy chcą terroryzować innych.
krzysztof.mm
12-03-2018 14:52
krzysztof.mm
rykała
udajesz głupiego czy faktycznie nie kumasz?
skoro w mpzp teren jest pod zabudowę wielorodzinną - to o co chodzi?...
przepisy szczegółowe określają minimalne odległości, wysokość, drogi itepe
pozwolenia na budowę są wydawane z rygorystycznym uwzględnieniem wszelkich wymaganych uzgodnień

a jeśli właściciel trawników o których piszesz - niech to będzie spółdzielnia - zechce na nich coś wybudować, to proszę bardzo, może się także starać o pozwolenie

i to WSZYSTKO NA TEN TEMAT, drobne blokowe cwanaiczki
krokusik
12-03-2018 17:38
krokusik
"...drobne blokowe cwanaiczki" dodał bym jeszcze, że to trepowski blok. Jednak tego nie zrobię bo będą kłopoty. Więc cofam wypowiedź.
alakyr
12-03-2018 18:38
alakyr
GusGus
A jaki to jest interes wszystkich mieszkańców Cieszyna? Że robi się dobrze developerowi kosztem krzywdy innych mieszkańców Cieszyna?
I nie mów mi o podatkach wpływających do kasy bo to groszówki. Mieszkań nie brakuje, stoją puste w Krasnej, Cieszyn się wyludnia, pełno ogłoszeń o sprzedaży więc cui bono?
A czy stanowisko Burmistrza będzie zdecydowane? Zobaczymy kiedy powstanie nowy apartamentowiec w Parku Kasztanowym, to też się nadaje na biznes.
O mieszkańców Cieszyna się nie martw, wyciągną własne wnioski głosując w wyborach.
krzysztof.mm
12-03-2018 19:01
krzysztof.mm
no no, trepowisko powiada pan...
trepy z PRLowskiego chowu jeszcze czy już z wolnego wybiegu?
to wiele tłumaczy - także to, że im furt do nosa padze
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Portal OX.PL poleca!

22-03-2018 18:20

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 38komentarzy: 0

Wkład Zaolzia w odrodzenie RP

22-03-2018 17:10

W środę (21.03) w ramach działań Koła nr 2 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej "Mały Jaworowy" oraz Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyło się spotkanie z dr inż. Stanisławem Gawlikiem, który pokrótce przybliżył co działo się na terenach Zaolzia w 1918 roku oraz jaki miało to związek z odrodzeniem RP.

wyświetleń: 81komentarzy: 0

Zakład o Sztukę - wernisaż

22-03-2018 16:00

W środę (21.03) w Ulu Kultury - Pracowni Dobrych Praktyk odbył się wernisaż wystawy "Zakład o Sztukę". Na wystawę prace przygotowało siedmiu artystów, którzy tworzą technikami takimi jak: animacja, fotografia, grafika, malarstwo, obiekt i rzeźba. Wystawa towarzyszy obchodom 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego.

wyświetleń: 140komentarzy: 0

Jeszcze żaden z Polaków nie był w rankingu tak wysoko jak Błachowicz

22-03-2018 15:15

No i mamy to, czego się spodziewaliśmy. Jan Błachowicz, który w ostatnią sobotę (17 marca) pokonał Jimi'ego Manuwę, awansował do czołowej "10" w rankingu dywizji półciężkiej UFC.

wyświetleń: 260komentarzy: 1

Ustroń: sesja RM - na żywo

22-03-2018 13:55

Transmisja na żywo Sesji Rada Miasta w Ustroniu.

wyświetleń: 431komentarzy: 0

Tu jest życie, tu jest dom

22-03-2018 12:15

Do swoich pokojów mieli wrócić po kilku tygodniach, wrócili po kilku miesiącach. Na szczęście dzieci z Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Międzyświęciu mieszkają już w swoim domu. W ubiegłym roku, 7 lipca, potężna wichura, zerwała dach z ich mieszkania.

wyświetleń: 547komentarzy: 0

Stalowników dzieli jedna wygrana od półfinału

22-03-2018 11:15

Kto gra u siebie, ten zwycięża. Takim prawem toczy się ćwierćfinałowa seria pomiędzy Trzyńcem a Pardubicami. Piąte spotkanie zakończyło się zwycięstwem Stalowników, którzy wczoraj (21 marca) gościli rywali w Werk Arenie. Podopieczni Vaclava Varadi prowadzą w serii 3:2, a gra się do czterech zwycięstw.

wyświetleń: 253komentarzy: 0

Z ''Maryśką'' przez granicę

22-03-2018 11:00

30-latek z  Mikołowa został zatrzymany przez cieszyńskich mundurowych. Znaleziono przy nim 200 gram marihuany.  Za kratkami może spędzić teraz nawet 5. lat.

wyświetleń: 879komentarzy: 0

Batikowe pisanki

22-03-2018 10:40

W środę (21.03) na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyły się warsztaty, które rozpoczęły przygotowania do Wielkanocy na osiedlu Podgórze. W czasie trwania zajęć Sylwię Grudzień wytłumaczyła uczestnikom, w jaki sposób wykonać pisanki metodą batiku, po czym każdy miał szansę sprawdzić, jak wygląda to w praktyce, przygotowując własną pisankę.

wyświetleń: 263komentarzy: 0

Wideo: Istebna znana i mniej znana

22-03-2018 09:15

Rozmowy o przebiegu granic pomiędzy Polską i Czechami oraz o zacnych ludziach. Zaprasza Radio Istebna

wyświetleń: 521komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .