Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 4218komentarzy: 7

Policja i SOK na przejazdach kolejowych

06-03-2018 19:00

W poniedziałek (05.03) na terenie całego kraju prowadzone były wspólne działania policji i Straży Ochrony Kolei, zatytułowane ''Bezpieczny przejazd kolejowy''. Akcja była ukierunkowana na bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych, szczególny nacisk osoby uczestniczące w akcji kładły na właściwe zachowanie kierowców, rowerzystów i pieszych, w rejonach torów kolejowych.
fot. KPP Cieszyn fot. KPP Cieszyn

- Na terenie powiatu cieszyńskiego również akcja „Bezpieczny przejazd kolejowy” była realizowana. W każdym mieście można było spotkać policjantów w rejonach torów kolejowych, którzy sprawdzali w jaki sposób uczestnicy ruchu zachowują się w takich miejscach i pouczali o odpowiednich zasadach bezpieczeństwa – powiedział portalowi ox.pl Krzysztof Pawlik z cieszyńskiej policji.

Jak podała cieszyńska policja, najczęstszą przyczyną wypadków w rejonach torów i przejazdów kolejowych jest lekceważenie przepisów o ruchu drogowym. Szczególnie niebezpieczne są próby pokonywania przejazdu przed zbliżającym się pociągiem oraz ignorowanie sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Tragicznie może zakończyć się również omijanie zamkniętych półrogatek, czy też przejeżdżanie pod zamykającymi się już zaporami. W wypadkach na torach kolejowych często uczestniczą również osoby poruszające się pieszo po torach, bądź też przechodzące przez nie w nieodpowiednich miejscach.

Pociągi mają masę rzędu kilkuset ton, w związku z czym ich droga hamowania jest zdecydowanie dłuższa (nawet kilkanaście razy), niż w przypadku samochodu osobowego. Pociąg nie jest w stanie wyhamować na krótkim odcinku, nawet jeżeli prędkość jest niewielka. Siła z jaką pociąg miażdży samochód, porównywana jest do siły, z jaką samochód miażdży aluminiową puszkę. Wypadki na torach w większości przypadków są skutkiem naruszenia przepisów, w związku z czym wielu z nich można uniknąć, stosując się do odpowiednich zasad.

Zasady te przypomina cieszyńska policja. Najważniejsze z nich to:

  • dojeżdżając do przejazdu kolejowego powinniśmy zachować szczególną ostrożność;
  • gdy widzimy czerwony sygnał obowiązkowo zatrzymujemy się przed przejazdem kolejowym;
  • czekając przed przejazdem kolejowym, przez który przejeżdża pociąg, możemy ruszyć dopiero po całkowitym uniesieniu się szlabanu i wyłączeniu czerwonego sygnału;
  • przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
  • prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;
  • w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie

Kierującemu pojazdem zabrania się:

  •     objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
  •     wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
  •     wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
  •     omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

JŚ/ KPP Cieszyn

źródło: ox.pl
dodał: JS 06-03-2018 19:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (7)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

BezNickowiec
06-03-2018 19:09
BezNickowiec
Akcja bardzo dobra, ale obawiam się że ten ciemny lud i tak tego nie zrozumie. Ci co zrozumieć mogli to jednym uchem weszło, drugim wyszło.
lk-1981
06-03-2018 21:32
lk-1981
Bardzo proszę o zwrócenie uwagi przez WRD KPP Cieszyn na następującą sytuację. Otóż przy zamkniętym przejeździe kolejowym w Cieszynie przy ulicy Zamkowej, samochody czekające w kolejce na ulicach Frysztackiej i Liburnia, z niecierpliwości omijają stojące w kolejce pojazdy i jadą pod prąd przez środek małego ronda przy kościele. Jeśli ta sytuacja ma miejsce z dwóch stron, to staje się to bardzo niebezpieczne, Zarówno na ulicy Frysztackiej jak na ulicy Liburnia jest linia ciągła. Kierujący nie mają prawa jej przekraczać. Wielokrotnie widziałem, jak o mały włos nie doszło tam do zderzenia czołowego. Czasem samochody jadące pod prąd z dwóch stron zablokują ruch na całym rondzie. Jeśli do tego dojdzie jeszcze jadący od Marklowic "na sygnałach" wóz straży pożarnej, to kłopoty murowane.
Człowiek z Księstwa
06-03-2018 22:20
Człowiek z Księstwa
A może zamiast akcji ''Bezpieczny przejazd kolejowy'' poprowadźmy akcję "Po co nam przejazd kolejowy?" Zachęcam wszystkich czekających na przejeździe kolejowym na ulicy Zamkowa o przyjrzeniu się tym "dzikim tłumom" w pociągach (o każdej porze). Oprócz obsługi i ewentualnie zbłąkanego wędrowca nie uświadczysz innych pasażerów. A korki samochodów rosną w i tak już zakorkowanym mieście. W imię jakiej idei utrzymujemy te "pociągi widma"? Może sobie jeszcze metro wykopmy? "Władze" miasta nie widzą problemu, marnotrawstwa czasu kierowców i bezsensu utrzymywania nierentownego transportu?! Opóźniony w rozwoju szympans domyśli się, że coś jest nie halo. No tak, z okna na rynku nie widać problemu...a fotel taki cieplutki. A może niepo"radni" przeczytają komentarze (jak to już miało kilka razy miejsce) i zaczną działać. NIKT tymi pociągami NIE JEŹDZI!!! Rzekłem.
lk-1981
06-03-2018 22:46
lk-1981
Zgadzam się z Człowiekiem z Księstwa. Jakiś czas temu przedłużono linię Frydek - Tesin właśnie do naszego Cieszyna. Niestety nikt nie korzysta z tej linii pomiędzy pierwszym a drugim jej przystankiem, czyli pomiędzy Cieszynem a Tesinem. Co innego dalej. Tesin, Ropice, Trzycież, Gnojnik, Dobracice - tam, wierzcie mi, ruch spory i nic tylko się z tego cieszyć, że ludzie korzystają z bardzo taniej ekologicznej komunikacji. W Cieszynie 25 minut po pełnej godzinie pociąg wjeżdża w nasz kraj, po dotarciu do WĘZŁA PRZESIADKOWEGO wraca po kilku minutach. Często jest tak, że Frysztackie Przedmieście nie zdąży się odkorkować po jednym zamknięciu rogatek, przed drugim. Proponuję mieszkańcom zapamiętać: 25 minut po pełnej godzinie i 31 minut po ulica Zamkowa nieprzejezdna (plus minus 5 minut w obie strony zanim wszystko ruszy).
luki1905
06-03-2018 22:59
luki1905
Codziennie jeżdzę do Czech i tam czeka się przy zamkniętych rogatkach max 1 min!! A w Cieszynie np. na ulicy Zamkowej trzeba czekać na pociąg ponad 5 minut, gdzie sens i logika? Pozniej cała Zamkowa, Liburnia i Frysztacka stoi przez dobre 30 minut.
jerzyk
07-03-2018 12:48
jerzyk
Tu jest przejazd w Czechach https://www.youtube.com/watch?v=SUC4YYBJCEY .Z tą minutą to raczej zły pomysł
gokacper
07-03-2018 22:49
gokacper
W Chybiu na przejeździe trzeba czekać 10-20 min. wtedy dopiero pociąg jedzie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Ostrzeże przed zjawiskami

24-03-2018 19:00

Na dachu budynku Terenowego Centrum Badawczego, tuż przy zaporze w Goczałkowicach, po serii testów uruchomiono na stałe supernowoczesny radar umożliwiający rozpoznanie i prognozowanie groźnych zjawisk atmosferycznych w promieniu 100 km od Jeziora Goczałkowickiego.

wyświetleń: 407komentarzy: 0

Oczami niewidomego: choroby oczu (3) powikłania cukrzycowe

24-03-2018 16:45

Każdy z nas posiada wiele zmysłów: smak, węch, zapach, słuch, wzrok itp. Każdy z nich jest nam przydatnym w codziennym życiu społecznym, zawodowym i prywatnym. Cenimy sobie je raz więcej raz mniej jednak ciężko nam sobie wyobrazić życie bez nich.

wyświetleń: 373komentarzy: 0

Zmieniać, czy nie zmieniać?

24-03-2018 14:15

W marcu przesuwamy do przodu, w październiku cofamy o godzinę. I tak od ponad czterdziestu lat. Mimo upływającego czasu, dwukrotnie w ciągu roku, właśnie w ten czas ingerujemy.

wyświetleń: 797komentarzy: 0

Reprezentanci istebniańskiego klubu znowu na podium

24-03-2018 14:00

Po wczorajszych sukcesach mężczyzn, w biegu na 30 km stylem klasycznym, podczas Mistrzostw Polski na Polanie Jakuszyckiej, dzisiaj zawodnicy z naszego regionu znowu stanęli na podium. Tym razem rywalizowano w sprintach drużynowych techniką dowolną.

wyświetleń: 197komentarzy: 0

Biało-czerwonym niewiele zabrakło do trzeciego miejsca

24-03-2018 13:15

Polacy, w ostatnim konkursie drużynowym tego sezonu, zajęli czwarte miejsce. Zwyciężyli, z wielką przewagą nad resztą stawki, Norwegowie.

wyświetleń: 272komentarzy: 0

Dziś Cieszyn na antenie TVP

24-03-2018 12:00

Cieszyn, to miasto z bogatą historią oraz dużą ilością zabytków – zostało to docenione przez Telewizję Polską, która zdecydowała, że odcinek programu „Zgadnij! Napisz! Wygraj”, który zostanie wyemitowany na antenie TVP3 Katowice w sobotę (24 marca) o godzinie 21:20.

wyświetleń: 2732komentarzy: 2

Cieszyn: piesza Droga Krzyżowa

24-03-2018 11:00

Tradycyjnie, jak co roku, w piątek 23.03.2018 ulicami Cieszyna miała miejsce piesza Droga Krzyżowa. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 17:00 w Kościele pw. św. Elżbiety i zakończyła Mszą św. w Kościele pw. Imienia NMP w Cieszynie. Fot: Mariusz Jaszczurowski

wyświetleń: 1201komentarzy: 2

Droga Krzyżowa Kończyce

24-03-2018 10:00

W piątek 23.03.2018 o godz. 18:00 z Kościoła pw. św. Michała Archanioła w Kończycach Wielkich wyruszyła piesza droga krzyżowa do Kościoła p.w Narodzenia NMP w Kończycach Małych.

wyświetleń: 717komentarzy: 0

Młodzież sprzątała po innych

24-03-2018 08:00

Jak co roku na terenach zielonych Cieszyna wiosną pojawiły się nie tylko kwiatki i młode zieleniejące pędy roślin, ale także śmieci. I jak co roku młodzież cieszyńskich szkół ponadpodstawowych uzbrojona w rękawice i worki ruszyła na zorganizowaną przez Komisję Ochrony Przyrody przy oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie akcję sprzątania.

wyświetleń: 493komentarzy: 0

MP: Dominik Bury ze srebrem, Mateusz Haratyk z brązem

23-03-2018 23:30

Za nami pierwsze zmagania na Polanie Jakuszyckiej, gdzie odbywają się Mistrzostwa Polski w biegach narciarskich. Dziś (23 marca) rywalizowano w stylu klasycznym. Na 15 km wśród pań najlpesza była Justyna Kowalczyk, a na dwa razy dłuższym dystansie u mężczyzn tryumfował Maciej Staręga.

wyświetleń: 295komentarzy: 1
Kontakt z redkacją .