Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2899komentarzy: 4

Oczami niewidomego: pieszy na przejściu drogowym

25-02-2018 08:00

Przejście dla pieszych to powierzchnia jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przeznaczona do przechodzenia przez pieszych, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi (art. 2 pkt 11 ustawy Prawo o ruchu drogowym). Pionowym znakiem jest znak informacyjny D-6, natomiast poziomym znak poziomy P-10 (równoległe do drogi białe pasy tworzące ciąg biegnący w poprzek drogi, potocznie zwany zebrą).
Andrzej Koenig, fot.: ES/ox.pl Andrzej Koenig, fot.: ES/ox.pl

W Kodeksie o ruchu drogowym (Art.13) można przeczytać, że kierowca pojazdu jest zoobowiązany do ustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych oraz stojącemu przed takim przejściem. Chyba, że przejście jest z sygnalizacją świetlną. Pieszy podczas korzystania z takiego przejścia powinien zachować również szczególną ostrożność.

Nie chodzi mi tutaj o to aby piesi byli traktowani jak „święte krowy” i aby było im wszystko wolno, ale aby pieszy będący już na przejściu mógł bezpiecznie z niego skorzystać.

W tym miejscu przytoczę dwa przykłady z ostatniego okresu, które miały miejsce na terenie naszego powiatu.  W poniedziałek (19.02.) w godzinach dopołudniowych (10:30) przechodziłem przejściem dla pieszych na wysokości wjazdu z ul. Objazdowej na Dworzec autobusowy w Skoczowie. Mając do chodnika już trzy kroki zostałem potrącony przez busa jednej z firm przewozowych. Kierowca zbytnio się tym nie przejął i po pytaniu czy coś mi się stało pojechał dalej. Po powrocie do domu zadzwoniłem do firmy transportowej gdzie zapytano mnie, o której to było i jakiego koloru był bus (pomimo, że przedstawiłem się jako osoba niewidoma) i na tym się skończyło.

W czwartek (15.02.) podobna sytuacja miała miejsce w Cieszynie na przejściu dla pieszych w okolicach cieszyńskiego Sądu. Tam samochód potrącił znajdującego się na przejściu pieszego będącego osobą słabo widzącą. W obu przypadkach skończyło się tylko na lekkich zadrapaniach i potłuczeniach kolan, stawu biodrowego oraz podartymi spodniami.

Wielokrotnie pisałem i nadal to podtrzymuję, że kierowcy w Skoczowie na drodze poruszają się bezpiecznie i ich zachowanie w stosunku do osób zbliżających się do przejścia dla pieszych lub będących na nim jest poprawna. Jednak zdarzają się wypadki jak to miało miejsce powyżej.

Kierowcy uważajcie na poruszających się przy i na drogach, a piesi zachowujmy uwagę na przejeżdżające pojazdy. Na pewno obie grupy będą bezpieczniejsze i będą się wzajemnie szanować.

Andrzej Koenig
 

źródło: OX.PL
dodał: ES 25-02-2018 08:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

wodz dziewieciu niedzwiedzi
25-02-2018 08:30
wodz dziewieciu niedzwiedzi
Kochani uczestnicy chodników przypominam ze wysepki rozdzielacjace pasy ruchu ktore np znajduja sie koło biedronki na wiejskiej ,nad komunalnym ,obok leroy merlin ,przy głownym rondo w cieszynie to wysepki te słuzą po to, ABY SIE ZATRZYMAC I ZOBACZYC CZY JEDZIE SAMOCHÓD A NIE WŁAŹIC JAK KROWA NA PASTWISKO! i jeszcze głupia odzywka PRZECIEZ JO JE PIESZY MAM PIERZENSTWO -dupa a nie pierszenstwo! miłej niedzieli
Mirek123
25-02-2018 09:35
Mirek123
Droga redakcjo ! Proszę nie kłamać albo inaczej.... uprzejmie proszę o podanie adresu źródłowego art. 13 w którym jest napisane że PIESZY STOJĄCY PRZED PRZEJŚCIEM DLA PIESZYCH MA PIERWSZEŃSTWO" - wedle mojej wiedzy w takiej sytuacji PIESZY NIE MA PIERWSZEŃSTWA !!! Pieszy, droga redakcjo, w pierwszej kolejności ma zadbać o własne bezpieczeństwo a nie... kierowca ma uważać i na siebie i na pieszych bo włączył im się tryb nieśmiertelności. Inna sprawa, że piesi to mały pikuś. Proszę popatrzeć jaki stosunek do przepisów mają rowerzyści :)
gluszec
25-02-2018 15:00
gluszec
Art. 13. 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.

3. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.

4. Jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, pieszy jest obowiązany korzystać z niego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

5. Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.

6. Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym.

7. Jeżeli wysepka dla pasażerów na przystanku komunikacji publicznej łączy się z przejściem dla pieszych, przechodzenie do i z przystanku jest dozwolone tylko po tym przejściu.

8. Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.

Pieszy ma pierwszeństwo na przejściu a nie przed przejściem.
Za czasów złej komuny uczyli dzieci w szkole o obowiązkowym rozglądaniu się przed wejściem na przejście - w dobie oglądaczy smartfonów, schłuchawek na uszach i zakapturzonych wbiegających na przejście pieszych niestety duża ich liczba musi zginąć - niestety.
Anecia
26-02-2018 07:08
Anecia
Cmentarze są pełne tych, co mieli pierwszeństwo.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Ostrzeże przed zjawiskami

24-03-2018 19:00

Na dachu budynku Terenowego Centrum Badawczego, tuż przy zaporze w Goczałkowicach, po serii testów uruchomiono na stałe supernowoczesny radar umożliwiający rozpoznanie i prognozowanie groźnych zjawisk atmosferycznych w promieniu 100 km od Jeziora Goczałkowickiego.

wyświetleń: 377komentarzy: 0

Oczami niewidomego: choroby oczu (3) powikłania cukrzycowe

24-03-2018 16:45

Każdy z nas posiada wiele zmysłów: smak, węch, zapach, słuch, wzrok itp. Każdy z nich jest nam przydatnym w codziennym życiu społecznym, zawodowym i prywatnym. Cenimy sobie je raz więcej raz mniej jednak ciężko nam sobie wyobrazić życie bez nich.

wyświetleń: 359komentarzy: 0

Zmieniać, czy nie zmieniać?

24-03-2018 14:15

W marcu przesuwamy do przodu, w październiku cofamy o godzinę. I tak od ponad czterdziestu lat. Mimo upływającego czasu, dwukrotnie w ciągu roku, właśnie w ten czas ingerujemy.

wyświetleń: 775komentarzy: 0

Reprezentanci istebniańskiego klubu znowu na podium

24-03-2018 14:00

Po wczorajszych sukcesach mężczyzn, w biegu na 30 km stylem klasycznym, podczas Mistrzostw Polski na Polanie Jakuszyckiej, dzisiaj zawodnicy z naszego regionu znowu stanęli na podium. Tym razem rywalizowano w sprintach drużynowych techniką dowolną.

wyświetleń: 193komentarzy: 0

Biało-czerwonym niewiele zabrakło do trzeciego miejsca

24-03-2018 13:15

Polacy, w ostatnim konkursie drużynowym tego sezonu, zajęli czwarte miejsce. Zwyciężyli, z wielką przewagą nad resztą stawki, Norwegowie.

wyświetleń: 270komentarzy: 0

Dziś Cieszyn na antenie TVP

24-03-2018 12:00

Cieszyn, to miasto z bogatą historią oraz dużą ilością zabytków – zostało to docenione przez Telewizję Polską, która zdecydowała, że odcinek programu „Zgadnij! Napisz! Wygraj”, który zostanie wyemitowany na antenie TVP3 Katowice w sobotę (24 marca) o godzinie 21:20.

wyświetleń: 2683komentarzy: 2

Cieszyn: piesza Droga Krzyżowa

24-03-2018 11:00

Tradycyjnie, jak co roku, w piątek 23.03.2018 ulicami Cieszyna miała miejsce piesza Droga Krzyżowa. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 17:00 w Kościele pw. św. Elżbiety i zakończyła Mszą św. w Kościele pw. Imienia NMP w Cieszynie. Fot: Mariusz Jaszczurowski

wyświetleń: 1174komentarzy: 2

Droga Krzyżowa Kończyce

24-03-2018 10:00

W piątek 23.03.2018 o godz. 18:00 z Kościoła pw. św. Michała Archanioła w Kończycach Wielkich wyruszyła piesza droga krzyżowa do Kościoła p.w Narodzenia NMP w Kończycach Małych.

wyświetleń: 702komentarzy: 0

Młodzież sprzątała po innych

24-03-2018 08:00

Jak co roku na terenach zielonych Cieszyna wiosną pojawiły się nie tylko kwiatki i młode zieleniejące pędy roślin, ale także śmieci. I jak co roku młodzież cieszyńskich szkół ponadpodstawowych uzbrojona w rękawice i worki ruszyła na zorganizowaną przez Komisję Ochrony Przyrody przy oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie akcję sprzątania.

wyświetleń: 488komentarzy: 0

MP: Dominik Bury ze srebrem, Mateusz Haratyk z brązem

23-03-2018 23:30

Za nami pierwsze zmagania na Polanie Jakuszyckiej, gdzie odbywają się Mistrzostwa Polski w biegach narciarskich. Dziś (23 marca) rywalizowano w stylu klasycznym. Na 15 km wśród pań najlpesza była Justyna Kowalczyk, a na dwa razy dłuższym dystansie u mężczyzn tryumfował Maciej Staręga.

wyświetleń: 291komentarzy: 1
Kontakt z redkacją .