Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2001komentarzy: 4

Masz ponad 24 punkty karne? Czas na wizytę u psychologa

22-02-2018 10:55

Mandaty za wykroczenia drogowe na swoim koncie ma wielu kierowców. Czasami przyczyną nałożenia kary przez policję jest przekroczenie dozwolonej prędkości, w innym przypadku może to być na przykład parkowanie w niedozwolonym miejscu, bądź niebezpieczne wyprzedzanie.
fot. arc. ox.pl fot. arc. ox.pl

Oprócz kary finansowej, w takich sytuacjach kierowca, który nie dostosował się do zasad ruchu drogowego, otrzymuje również punkty karne. Nie każdy kierowca jednak zdaje sobie sprawę, że po przekroczeniu określonej liczby punktów karnych czekają go badania psychologiczne...

Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami, każdy kierowca za złamanie przepisów ruchu drogowego może zostać ukarany mandatem i otrzymać nawet 10 punktów karnych. Po przekroczeniu 24 punktów karnych, czyli praktycznie po trzech większych wykroczeniach drogowych w ciągu roku, kierowca zostanie skierowany przez starostę na badania psychologiczne. To samo dotyczyć ma kierowców, którzy w czasie okresu próbnego (dotyczy kierowców, którzy prawo jazdy otrzymali niedawno) popełnili dwa poważne wykroczenia drogowe.

Co jednak w momencie, gdy na takie badania psychologiczne kierowca zostanie skierowany? Dzieje się tak po wydaniu decyzji starosty, która nakłada na niezdyscyplinowanego kierowcę obowiązek odbycia takich badań i przedstawienia ich wyniku w odpowiednim wydziale komunikacji. Badania muszą zostać przeprowadzone przez wykwalifikowanego psychologa, który ma uprawnienia do orzekania w takich kwestiach. Nie wszyscy kierowcy przechodzą takie testy pozytywnie.

W trakcie badań psychologicznych kierowca rozmawia z psychologiem i wypełnia odpowiednie testy psychologiczne. Niektóre z nich badają osobowość, inne zaś dotyczą postrzegania rzeczywistości, stosunku do zasad i samej znajomości zasad ruchu drogowego. Przeprowadzane są również badania na automatach, które sprawdzają refleks kierowcy oraz jego zdolność reagowania w niektórych sytuacjach. Przykładowo zadaniem badanego może być szybkie naciskanie pedału hamulca w odpowiedzi na światło bądź na dźwięk.

W większości przypadków kierowca, który na takie badania został skierowany, przechodzi je bez większego problemu, jednak zdarzają się przypadki, kiedy opinia specjalisty jest negatywna. W takich momentach Starosta wydaje decyzję o odebraniu prawa jazdy, w związku z czym kierowca nie ma możliwości uczestnictwa w kursie reedukacyjnym i odzyskania dokumentu w ten sposób. Taka sama sytuacja ma miejsce w momencie, gdy niezdyscyplinowany kierowca nie przedstawi zaświadczenia o odbyciu badań psychologicznych w odpowiednim terminie (zwykle 3 miesiące od wydania decyzji o skierowaniu na badania).

Bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze, jednak często można spotkać osoby, które poniosła wyobraźnia, bądź brawura. Jeżeli perspektywa mandatu nie jest wystarczającym czynnikiem odstraszającym przed łamaniem przepisów ruchu drogowego, warto zastanowić się, co będzie miało miejsce w momencie, gdy zgromadzimy zbyt wiele punktów karnych. Obowiązkowa wizyta u psychologa nie jest tylko formalnością – chociaż brak jest jakichkolwiek publicznych statystyk, dotyczących wyników takich badań, nie od dziś wiadomo, że nie wszystkie osoby testy psychologiczne przechodzą pozytywnie. Przeciwwskazaniem do wydania pozytywnej opinii psychologa może być na przykład słabszy refleks, czy też sama osobowość pirata drogowego, która przejawia tendencje do zbyt wielkiej brawury, czy braku zdolności przewidywania…

(JŚ)

źródło: ox.pl
dodał: JS 22-02-2018 10:55
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

wodz dziewieciu niedzwiedzi
22-02-2018 12:20
wodz dziewieciu niedzwiedzi
Szkoda ze takich badan nie przechodza kandydaci na radnych starostow burmistrzow wójtów posłów senatorow i prezydentow oraz niektórzy urzednicy
Brzidok
22-02-2018 12:44
Brzidok
Skąd kierowcy piraci mają mieć tyle punktów karnych jak policja zajmuje się łapaniem pieszych i rowerzystów? Łatwy łup.
Hanula
22-02-2018 16:06
Hanula
A ilu ludzi umiera z powodu niedbalstwa lekarzy? Czy wtedy też robi się taki rejwach? Nic się nie robi. Za to jeden drugiemu "ręce myje". Świat stanął na głowie. Ludzie są traktowani jak zwierzęta, a zwierzę ta jak ludzie. O zwierzęta należy dbać, karmić, leczyć, to nasza powinność. Jednak robienie takiego cyrku z tego powodu,że padł koń to chyba przesada.
Równo-mierny
23-02-2018 07:22
Równo-mierny
Podnieść wysokość każdego mandatu x 4, usprawnić ściągalność i pomoc psychologa w wielu przypadkach okaże się niepotrzebna...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Ostrzeże przed zjawiskami

24-03-2018 19:00

Na dachu budynku Terenowego Centrum Badawczego, tuż przy zaporze w Goczałkowicach, po serii testów uruchomiono na stałe supernowoczesny radar umożliwiający rozpoznanie i prognozowanie groźnych zjawisk atmosferycznych w promieniu 100 km od Jeziora Goczałkowickiego.

wyświetleń: 368komentarzy: 0

Oczami niewidomego: choroby oczu (3) powikłania cukrzycowe

24-03-2018 16:45

Każdy z nas posiada wiele zmysłów: smak, węch, zapach, słuch, wzrok itp. Każdy z nich jest nam przydatnym w codziennym życiu społecznym, zawodowym i prywatnym. Cenimy sobie je raz więcej raz mniej jednak ciężko nam sobie wyobrazić życie bez nich.

wyświetleń: 359komentarzy: 0

Zmieniać, czy nie zmieniać?

24-03-2018 14:15

W marcu przesuwamy do przodu, w październiku cofamy o godzinę. I tak od ponad czterdziestu lat. Mimo upływającego czasu, dwukrotnie w ciągu roku, właśnie w ten czas ingerujemy.

wyświetleń: 773komentarzy: 0

Reprezentanci istebniańskiego klubu znowu na podium

24-03-2018 14:00

Po wczorajszych sukcesach mężczyzn, w biegu na 30 km stylem klasycznym, podczas Mistrzostw Polski na Polanie Jakuszyckiej, dzisiaj zawodnicy z naszego regionu znowu stanęli na podium. Tym razem rywalizowano w sprintach drużynowych techniką dowolną.

wyświetleń: 191komentarzy: 0

Biało-czerwonym niewiele zabrakło do trzeciego miejsca

24-03-2018 13:15

Polacy, w ostatnim konkursie drużynowym tego sezonu, zajęli czwarte miejsce. Zwyciężyli, z wielką przewagą nad resztą stawki, Norwegowie.

wyświetleń: 270komentarzy: 0

Dziś Cieszyn na antenie TVP

24-03-2018 12:00

Cieszyn, to miasto z bogatą historią oraz dużą ilością zabytków – zostało to docenione przez Telewizję Polską, która zdecydowała, że odcinek programu „Zgadnij! Napisz! Wygraj”, który zostanie wyemitowany na antenie TVP3 Katowice w sobotę (24 marca) o godzinie 21:20.

wyświetleń: 2674komentarzy: 2

Cieszyn: piesza Droga Krzyżowa

24-03-2018 11:00

Tradycyjnie, jak co roku, w piątek 23.03.2018 ulicami Cieszyna miała miejsce piesza Droga Krzyżowa. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 17:00 w Kościele pw. św. Elżbiety i zakończyła Mszą św. w Kościele pw. Imienia NMP w Cieszynie. Fot: Mariusz Jaszczurowski

wyświetleń: 1170komentarzy: 2

Droga Krzyżowa Kończyce

24-03-2018 10:00

W piątek 23.03.2018 o godz. 18:00 z Kościoła pw. św. Michała Archanioła w Kończycach Wielkich wyruszyła piesza droga krzyżowa do Kościoła p.w Narodzenia NMP w Kończycach Małych.

wyświetleń: 699komentarzy: 0

Młodzież sprzątała po innych

24-03-2018 08:00

Jak co roku na terenach zielonych Cieszyna wiosną pojawiły się nie tylko kwiatki i młode zieleniejące pędy roślin, ale także śmieci. I jak co roku młodzież cieszyńskich szkół ponadpodstawowych uzbrojona w rękawice i worki ruszyła na zorganizowaną przez Komisję Ochrony Przyrody przy oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie akcję sprzątania.

wyświetleń: 487komentarzy: 0

MP: Dominik Bury ze srebrem, Mateusz Haratyk z brązem

23-03-2018 23:30

Za nami pierwsze zmagania na Polanie Jakuszyckiej, gdzie odbywają się Mistrzostwa Polski w biegach narciarskich. Dziś (23 marca) rywalizowano w stylu klasycznym. Na 15 km wśród pań najlpesza była Justyna Kowalczyk, a na dwa razy dłuższym dystansie u mężczyzn tryumfował Maciej Staręga.

wyświetleń: 291komentarzy: 1
Kontakt z redkacją .