Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 814komentarzy: 3

Ostrzejsze kary za znęcanie się na zwierzętami

20-02-2018 18:15

Końcem stycznia bieżącego roku sejm niemalże jednogłośnie przyjął projekt ustawy, zaostrzającej kary dla osób, które znęcają się nad zwierzętami. Na chwilę obecną ustawa musi jeszcze przejść głosowanie w senacie, jednak tam wynik powinien być podobny. Ustawa ma na celu poprawę bezpieczeństwa zwierząt w Polsce. Autorem nowych regulacji jest resort sprawiedliwości.
fot. pixabay.com fot. pixabay.com

Ustawa, która zapewne wkrótce wejdzie w życie, zakłada podwyższenie kar za znęcanie się nad zwierzętami. Dotychczas osoba, która celowo krzywdziła zwierzę, narażona była na odpowiedzialność karną – do dwóch lat pozbawienia wolności. Aktualnie kara ta ma wzrosnąć o rok. Zmiana będzie dotyczyła również regulacji, która mówi o znęcaniu się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem. Po wejściu w życie nowych regulacji osoba, która dopuściła się takiego przestępstwa, będzie mogła spędzić w więzieniu nawet 5 lat.

Przyjęta została również poprawka Platformy obywatelskiej, która zakłada możliwość wydania przed sąd zakazu posiadania zwierząt przez sprawcę czynu zabronionego, nawet przez 10 lat. Dotychczas, jeżeli właściciel zwierzaka po odbyciu kary wyraził chęć odzyskania swojego pupila, a zwierzę nadal żyło, nie istniała regulacja, która w jakiś sposób chroniłaby pokrzywdzone zwierzę, przed powrotem w nieodpowiednie ręce.

Regulacja, która zakłada, że sprawca czynu zabronionego w postaci znęcania się nad zwierzętami musi zapłacić nawiązkę na cele związane z ochroną zwierząt, a jej wysokość będzie wynosić nawet 100.000 złotych, ma stać się dla sądów obligatoryjna, w związku z czym dla sprawców przemocy na czworonogach będą czekały spore konsekwencje finansowe.

Pojęcie znęcania się nad zwierzętami jest uregulowane w Ustawie o Ochronie Zwierząt, jednak przepis ten ma charakter otwarty, co oznacza, że jeżeli zwierzę jest traktowane w nieodpowiedni sposób, sąd może zachowanie właściciela zakwalifikować jako znęcanie się, jeżeli nawet w ustawie ten konkretny przykład nie został ujęty. Sama ustawa w artykule 5 zakłada, że każde zwierzę ma być traktowane w sposób humanitarny. Z kolei w artykule 6 pojawia się dokładna definicja znęcania — Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień.

Dalej wyliczone są przypadki, które zawsze należy kwalifikować, jako znęcanie. Można znaleźć tutaj między innymi odcinanie ogonków szczeniakom, wypalanie, bądź wymrażanie znaków na ciele zwierząt (również gospodarskich), bicie zwierząt, przeciążanie zwierząt pociągowych i jucznych, zmuszanie ich do zbyt szybkiego biegu; złośliwe straszenie, bądź szczucie zwierząt, przetrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach, porzucanie ich, bądź głodzenie, wystawianie na działanie warunków atmosferycznych szkodliwych dla zdrowia bądź życia, zoofilia oraz wiele innych. W skrócie znęcanie się nad zwierzętami jest rozumiane jako szkodzenie im w jakikolwiek sposób.

Jeżeli mamy styczność z przypadkiem znęcania się nad zwierzętami, sprawę powinniśmy zgłosić na policję, straż gminną, lekarza weterynarii, bądź też do organizacji społecznej, zajmującej się ochroną zwierząt. W tej sytuacji można liczyć na interwencję oraz surowe ukarania sprawcy (jeżeli wina zostanie udowodniona). Co więcej, na mocy artykułu 7 ust 1 Ustawy o Ochronie Zwierząt można również zwrócić się z wnioskiem do wójta, burmistrza, lub prezydenta miasta o wydanie decyzji o czasowym odebraniu zwierzęcia właścicielowi. W przypadku sytuacji niecierpiących zwłoki, policjant, strażnik gminny lub przedstawiciel organizacji społecznej może odebrać zwierzę właścicielowi jeszcze przed wydaniem takiej decyzji przez wójta, burmistrza, lub prezydenta.

Niestety, nie ma możliwości, aby osoba postronna, mogła zareagować w podobny sposób. Odebrać zwierzę właścicielowi mogą przedstawiciele trzech ww. grup, jednak samo zgłoszenie znęcania nad zwierzętami prowadzi do szybkiego podjęcia odpowiednich kroków. Jeżeli osoba zgłaszająca sprawę chce w przyszłości zająć się zwierzęciem, również ma taką możliwość, jednak znów wszystko musi zostać odpowiednio uregulowane. Po wydaniu decyzji o czasowym odebraniu zwierzaka musi być ono przekazane schronisku dla zwierząt. Jednak, jeżeli jest to na przykład pies sąsiada, który jest nam dobrze znany, można porozumieć się ze schroniskiem, aby wyraziło brak zgody na przyjęcie zwierzęcia i wskazało inny podmiot (w tym przypadku osobę, która zawiera porozumienie) jako właściwy do zaopiekowania się zwierzęciem.

W listopadzie ubiegłego roku do sejmu wpłynął również inny projekt ustawy, o podobnej tematyce. Tym razem posłowie będą rozważać wprowadzenie wzmocnionej ochrony prawnej zwierząt, przez nałożenie obowiązku znakowania psów i utworzenie centralnego rejestru tych zwierząt. Dodatkowo projekt ten zakłada zakaz hodowli zwierząt na futra i wykorzystywania ich w cyrkach. Duża część tego projektu jest wynikiem postulatów społecznych.

źródło: ox.pl
dodał: JS 20-02-2018 18:15
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

klaudo29
21-02-2018 18:36
klaudo29
Kazdy sie rozczula nad biednymi zwierzatkami. A co z dziecmi maltretowanymi i porzucanymi zostawianych w domu dziecka?? Nikt nie zaostrza zadnych kar za krzywde wyrzadzana dzieciom czy osobom starszym. Maskra co mnie jakies psy obchodza co sie z tym swiatem dzieje pies wazniejszy od człowieka zal!!!!
jadeitowy
21-02-2018 20:04
jadeitowy
zwierza warzniejsze,,,bo ustawa,,karzdy przestrzega,,jak to urzednicy,,,reszta nie wazna,,,dzieci co kto sie bardzo ineresuje,,problem na dalszy temat,,
bronek91
22-02-2018 04:02
bronek91
klaudo29
Sugerujesz iż nasze prawodawstwo nie zapewnia należytej ochrony dzieciom?
Pod jakim względem i które ustawy to regulują....

jadeitowy
Gdzie zostało stwierdzone, iż zwierzak jest ważniejszy?????Chciałbym także zauważyć, iż zachowanie cieszyńskiego magistratu w kwestii zniechęcania do dokarmiania w okresie zimy jest również "bardzo etyczne" i zgodne z duchem prawa. W ustawie powinien znajdować się zapis, aby takie zachowania urzędu podciągać już pod znęcanie się nad zwierzętami.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Ostrzeże przed zjawiskami

24-03-2018 19:00

Na dachu budynku Terenowego Centrum Badawczego, tuż przy zaporze w Goczałkowicach, po serii testów uruchomiono na stałe supernowoczesny radar umożliwiający rozpoznanie i prognozowanie groźnych zjawisk atmosferycznych w promieniu 100 km od Jeziora Goczałkowickiego.

wyświetleń: 399komentarzy: 0

Oczami niewidomego: choroby oczu (3) powikłania cukrzycowe

24-03-2018 16:45

Każdy z nas posiada wiele zmysłów: smak, węch, zapach, słuch, wzrok itp. Każdy z nich jest nam przydatnym w codziennym życiu społecznym, zawodowym i prywatnym. Cenimy sobie je raz więcej raz mniej jednak ciężko nam sobie wyobrazić życie bez nich.

wyświetleń: 369komentarzy: 0

Zmieniać, czy nie zmieniać?

24-03-2018 14:15

W marcu przesuwamy do przodu, w październiku cofamy o godzinę. I tak od ponad czterdziestu lat. Mimo upływającego czasu, dwukrotnie w ciągu roku, właśnie w ten czas ingerujemy.

wyświetleń: 787komentarzy: 0

Reprezentanci istebniańskiego klubu znowu na podium

24-03-2018 14:00

Po wczorajszych sukcesach mężczyzn, w biegu na 30 km stylem klasycznym, podczas Mistrzostw Polski na Polanie Jakuszyckiej, dzisiaj zawodnicy z naszego regionu znowu stanęli na podium. Tym razem rywalizowano w sprintach drużynowych techniką dowolną.

wyświetleń: 196komentarzy: 0

Biało-czerwonym niewiele zabrakło do trzeciego miejsca

24-03-2018 13:15

Polacy, w ostatnim konkursie drużynowym tego sezonu, zajęli czwarte miejsce. Zwyciężyli, z wielką przewagą nad resztą stawki, Norwegowie.

wyświetleń: 272komentarzy: 0

Dziś Cieszyn na antenie TVP

24-03-2018 12:00

Cieszyn, to miasto z bogatą historią oraz dużą ilością zabytków – zostało to docenione przez Telewizję Polską, która zdecydowała, że odcinek programu „Zgadnij! Napisz! Wygraj”, który zostanie wyemitowany na antenie TVP3 Katowice w sobotę (24 marca) o godzinie 21:20.

wyświetleń: 2707komentarzy: 2

Cieszyn: piesza Droga Krzyżowa

24-03-2018 11:00

Tradycyjnie, jak co roku, w piątek 23.03.2018 ulicami Cieszyna miała miejsce piesza Droga Krzyżowa. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 17:00 w Kościele pw. św. Elżbiety i zakończyła Mszą św. w Kościele pw. Imienia NMP w Cieszynie. Fot: Mariusz Jaszczurowski

wyświetleń: 1188komentarzy: 2

Droga Krzyżowa Kończyce

24-03-2018 10:00

W piątek 23.03.2018 o godz. 18:00 z Kościoła pw. św. Michała Archanioła w Kończycach Wielkich wyruszyła piesza droga krzyżowa do Kościoła p.w Narodzenia NMP w Kończycach Małych.

wyświetleń: 712komentarzy: 0

Młodzież sprzątała po innych

24-03-2018 08:00

Jak co roku na terenach zielonych Cieszyna wiosną pojawiły się nie tylko kwiatki i młode zieleniejące pędy roślin, ale także śmieci. I jak co roku młodzież cieszyńskich szkół ponadpodstawowych uzbrojona w rękawice i worki ruszyła na zorganizowaną przez Komisję Ochrony Przyrody przy oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie akcję sprzątania.

wyświetleń: 491komentarzy: 0

MP: Dominik Bury ze srebrem, Mateusz Haratyk z brązem

23-03-2018 23:30

Za nami pierwsze zmagania na Polanie Jakuszyckiej, gdzie odbywają się Mistrzostwa Polski w biegach narciarskich. Dziś (23 marca) rywalizowano w stylu klasycznym. Na 15 km wśród pań najlpesza była Justyna Kowalczyk, a na dwa razy dłuższym dystansie u mężczyzn tryumfował Maciej Staręga.

wyświetleń: 295komentarzy: 1
Kontakt z redkacją .