Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2785komentarzy: 4

Rozświetlony przystanek

13-02-2018 14:20

W połowie stycznia, na tymczasowym przystanku autobusowym na parkingu pod cieszyńskim browarem (przystanek został tam przeniesiony z ulicy Hajduka na czas budowy Zintegrowanego Węzła Przesiadkowego), pojawił się rower, który wzbudził spore zainteresowanie. Wszystko za sprawą faktu, że wsiadając na rower można uruchomić specjalną instalację, która pozwala na rozświetlenie budki, w której rower się znajduje.
fot. JŚ fot. JŚ

- Rower to instalacja artystyczna o nazwie „Marzyciel 5” autorstwa Michała Klasika, absolwenta Wydziału Artystycznego UŚ w Cieszynie, obecnie doktoranta na tejże uczelni.  Wcześniejszą wersję swojej instalacji prezentował w zeszłym roku podczas A Rt+ III Przeglądu Twórczości Studentów w Cieszynie – poinformowała Beata Mońka z cieszyńskiego Zamku.

Rower na przystanku znalazł się w drugiej połowie stycznia tego roku za sprawą Zamku Cieszyn, który od maja 2017 roku „opiekuje się” tymczasowym przystankiem autobusowym na ulicy Dojazdowej. Jak wskazuje Beata Mońka, rower to część działań Zamku w ramach europejskiego projektu „Human Cities. Challenging the City Scale”. „Marzyciel 5” został nieco zmieniony i dostosowany do przystankowych warunków. Wsiadając na rower, można się rozgrzać, odpędzić nudę, rozświetlić napis „Przystanek Cieszyn”, a może i pomarzyć o podróżach. Rower jest jednym z elementów, których zadaniem jest sprawienie, by tymczasowy przystanek główny na ul. Dojazdowej (w miejscu parkingu) był choć trochę przyjaźniejszym miejscem dla pasażerów. 

Jak dodaje Beata Mońka, to nie jest jedyne działanie Zamku, które skupia się na tymczasowym przystanku. Oprócz „Marzyciela 5” zostały stworzone tablice informacyjne – w tym zbiorczą informację o wszystkich odjazdach, meble i strefę relaksu (w sezonie letnim i jesiennym), uruchomiono darmowe wi-fi, a na czas zimy – dodatkowe oświetlenie. Testowane są też „Przystanki z pamięcią” – dwa przystanki ze specjalnie zaprojektowanymi grafikami, poświęconymi Łucji Marii Mone i  Zofii Kirkor-Kiedroń. Jednocześnie przedstawiciele cieszyńskiego zamku są w zespole, pracującym nad projektem sytemu informacji dla  dworca kolejowego i autobusowego węzła przesiadkowego.  Całą historię tego procesu można prześledzić na wystawie "Przystanek Cieszyn", która pokazywana jest w Zamku. 

JŚ/ mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JS 13-02-2018 14:20
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

wranek
13-02-2018 16:10
wranek
Walcząc ze smogiem możemy iść dalej i zamontować więcej takich rowerów, nawet tandemów. Pasażerowie by sie nie nudzić czekaniem i rozgrzać na mrozie mogliby pokręcić i robić prąd, a młodzież niewyżyta mogła zrobić sobie zawody , kto więcej prądu wykręci.
stankens
13-02-2018 16:55
stankens
Nie wiem w jaki sposób ten rower włącza światło ale na pewno nie siłą mięśni bo brakuje jednego elementu napędzającego koło łańcucha wiec z ekologią to związku nie ma :)
qqłka
13-02-2018 20:21
qqłka
Chyba siłą nacisku. Im ciynższo dupa, tym jaśni świyci :)
bronek91
14-02-2018 14:35
bronek91
Te gadżety, aczkolwiek ciekawe i interesujące, mają osłodzić mieszkańcom dyskomfort związany z nieudolnością dotyczącą zniszczenia poprzedniego, funkcjonalnego dworca? Z zapaścią komunikacyjną regionu??? Już od 5 lat ten problem nie jest rozwiązany a ciągły brak stałego miejsca przydatnego dla komunikacji publicznej świadczy tylko i wyłącznie o upadku lokalny "elit" rządzących. Elity używam tylko przez grzeczność.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Będą nowe rozwiązania drogowe?

22-05-2018 17:30

Władze miasta Cieszyna zauważają problem, który każdego dnia pojawia się w związku z ruchem drogowym w okolicach Wzgórza Zamkowego. W godzinach szczytu najwięcej trudności sprawia kolizja drogi z traktem kolejowym, co doprowadza do częściowego paraliżu ruchu oraz opóźnień, związanych z przejazdami autobusów. Miasto ma zająć się analizą tych rejonów zarówno pod względem walorów wizualnych, jak i możliwych rozwiązań, dotyczących likwidacji korków.

wyświetleń: 76komentarzy: 0

Wybory uzupełniające ławników

22-05-2018 16:15

W Cieszynie odbędą się wybory uzupełniające ławników. Jak informują przedstawiciele Rady Miejskiej Cieszyna, do 29 czerwca 2018 roku w Biurze Rady Miejskiej w cieszyńskim ratuszu można zgłaszać kandydatów na ławników do Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Działalność ławników jest wynikiem konieczności włączenia czynnika społecznego do procesu sądowego i wynika z art. 182 Konstytucji RP.

wyświetleń: 127komentarzy: 0

Uratowana dzięki internautce z Jasienicy

22-05-2018 14:20

Internautka z województwa dolnośląskiego na jednym z komunikatorów internetowych umieściła tajemniczy wpis, który zaniepokoił mieszkankę bielskiej Jasienicy. Czujna 15-latka nawiązała rozmowę z wirtualną znajomą i pomogła uratować 16-latkę, która chciała odebrać sobie życie.

wyświetleń: 1449komentarzy: 0

Po raz dziesiąty dzieciom!

22-05-2018 12:55

Już po raz dziesiąty w sobotę 2 czerwca 2018 na Placu Zamkowym w Kończycach Małych odbędzie się festyn z okazji Dnia Dziecka współorganizowany przez Komendę Powiatową Policji w Cieszynie i Komisariat Policji w Zebrzydowicach.

wyświetleń: 472komentarzy: 0

Ryby, miody, wina - tak piękna jest Cieszyńska Kraina!

22-05-2018 11:00

Zapraszamy na imprezę kulturalną promującą lokalne produkty pt. „Ryby, miody, wina  – tak piękna jest Cieszyńska Kraina”, która odbędzie się 26 maja 2018 r. w Hażlachu przy ul. Głównej 37 (przy boisku). Prezentacja regionalnych dań i pokaz kulinarny Jakuba Szlembarskiego to tylko niektóre atrakcje imprezy. Oprócz strawy dla ciała, organizatorzy proponują ucztę duchową.

wyświetleń: 621komentarzy: 0

Płatne WC, mniej siedzisk, koniec z puffami - reakcje Zamku Cieszyn na ''oblężenie'' bezdomnych

22-05-2018 09:15

Od końca kwietnia toalety w Oranżerii Zamku Cieszyn są płatne. Drzwi przybytku otwierają się dopiero po wrzuceniu dwuzłotowej monety. Jest to reakcja na notoryczne okupowanie WC-tów przez osoby bezdomne i pozostawianie przez nie brudu i nieporządku. Bezdomni, odkąd zrobiło się ciepło, oblegają Wzgórze Zamkowe. Dyrekcja i pracownicy są bezradni.

wyświetleń: 2805komentarzy: 1

Podróżowanie wcale nie musi być drogie! Poznaj sprawdzone sposoby globtroterów na tanie podróżowanie

22-05-2018 07:30

Marząc o podróżach, musimy zmierzyć się z niezwykle istotną kwestią, która dotyczy naszych finansów. Bardzo często żyjemy w przekonaniu, że dalekie wojaże są czymś, na co nas nie stać. Prawda jest jednak zupełnie inna. Istnieje bowiem szereg sposobów, które umożliwiają tanie podróżowanie, nawet do najbardziej egzotycznych krajów, o czym zaraz się przekonasz!

wyświetleń: 1288komentarzy: 0

W Skoczowie tańczyli dla św. Jana Pawła II

21-05-2018 22:15

Wczoraj (20.05) na skoczowskim Rynku tańczyli i śpiewali dla św. Jana Pawła II. Nie zabrakło belgijki, tańców lednickich, a na zakończenie spotkania wystąpiła kapela Maliniorze z Brennej.

wyświetleń: 1274komentarzy: 8

Zaolzie: Jajecznice czas konsumować

21-05-2018 18:55

Choć jak każe tradycja zielonoświątkowe jajecznice powinno się smażyć w drugi dzień Zesłania Ducha Świętego, to w przypadku klubów i stowarzyszeń data ta jest bardziej ruchoma, niż Pięćdziesiątnicy. Na Zaolziu w kole Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Cz. Cieszynie-Sibicy członkowie i sympatycy spotkali się już w piątek 18 maja.

wyświetleń: 892komentarzy: 0

Dał wojewoda, teraz marszałek

21-05-2018 17:05

Dwa tygodnie temu otrzymali wsparcie z rządu, teraz to śląski samorząd rozdysponował pieniądze dla strażaków. Kolejne wsparcie dla drużyn OSP w naszym regionie.

wyświetleń: 1366komentarzy: 5
Kontakt z redkacją .